ТРОЇЦЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
ПАВЛОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ШІСТНАДЦЯТА СЕСІЯ ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
РІШЕННЯ
від 23 грудня 2021 року село Троїцьке № 1253 - 16/VІІІ
Про внесення змін до рішення
сільської ради № 211-4/VІІІ
від 22.01.2021 року «Про
затвердження переліку об’єктів
комунальної власності територіальної
громади Троїцької сільської ради»
Керуючись ст. 143 Конституції України, ст. 43, 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», враховуючи висновки і рекомендації постійної комісії сільської ради з питань комунальної власності, житлово-комунального господарства, енергозбереження та транспорту, та на підставі укладеного договору купівлі-продажу №1967, від 17 грудня 2021 року, нежитлового приміщення, Магазин "Господарські товари" з двома складськими приміщеннями (будівлі "А", "Б", "В") сільська рада ВИРІШИЛА:
1. Внести зміни до рішення сільської ради№211-4/VІІІ від 22.01.2021 року «Про затвердження переліку об’єктів комунальної власності територіальної
громади Троїцької сільської ради»
2. Перелік об'єктів нерухомого майна комунальної власності територіальної громади с. Троїцьке викласти в новій редакції (додаток 1)
3. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію сільської ради з питань комунальної власності, житлово-комунального господарства, енергозбереження та транспорту.
Сільський голова Олег ЧУПРИНА
ТРОЇЦЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
ПАВЛОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ШІСТНАДЦЯТА СЕСІЯ ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
РІШЕННЯ
від 23 грудня 2021 року село Троїцьке № 1252 - 16/VІІІ
Про перейменування нерухомого майна
та внесення змін в рішення Троїцької сільської ради
Відповідно до ст. 60, Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст.ст. 316,317,318,319,327 Цивільного Кодексу України,з метою забезпечення ефективного використання, належного обліку та збереження майна, яке перебуває у власності Троїцької територіальної громади в особі Троїцької сільської ради, в зв’язку з тим, що приміщення роздягальні стадіону розміщеної за адресою: Павлоградський район с. Троїцьке, вул. Набережна, б.3, за погодженням з постійною комісією сільської ради з питань комунальної власності, житлово-комунального господарства, енергозбереження та транспорту, сільська рада
в и р і ш и л а:
|
36 |
Стадіон з будівлею роздягальні та трибунами |
Павлоградський район с. Троїцьке, вул. Набережна, буд. 3 |
Сільський голова Олег ЧУПРИНА
ТРОЇЦЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
ПАВЛОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ШІСТНАДЦЯТА СЕСІЯ ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
РІШЕННЯ
від 23 грудня 2021 року село Троїцьке № 1233-16/VІІІ
|
Про затвердження Положення про відділ публічних закупівель Троїцької сільської ради |
З метою забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвитку добросовісної конкуренції та керуючись статтями 26, 54 Закону України “Про мiсцеве самоврядування в Українi”, Троїцька сільська рада
ВИРІШИЛА:
1. Створити відділ публічних закупівель виконавчого комітету Троїцької сільської ради.
2. Затвердити Положення про відділ публічних закупівель виконавчого комітету Троїцької сільської ради (додається).
3. Контроль за виконанням даного рішення покласти на комісію сільської ради з питань планування фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва.
Сільський голова Олег ЧУПРИНА
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення сільської ради
від «23» грудня 2021 р.
№ 1233-16/VIII
про відділ публічних закупівель виконавчого комітету Троїцької сільської ради
1. Загальні положення
„Про публічні закупівлі”, «Про запобігання корупції», іншими законами та нормативними актами України, постановами Верховної Ради України, указами і розпорядженнями Президента України, постановами та розпорядженнями Кабінету Міністрів України, нормативними актами Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, розпорядженнями голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації, рішеннями сільської ради та її виконавчого комітету, розпорядженнями та дорученнями сільського голови, а також цим Положенням.
4. Відділ з публічних закупівель не наділений правами юридичної особи.
5. Відділ з публічних закупівель, утримується за рахунок коштів бюджету Троїцької сільської ради.
6. Працівники відділу являються Уповноваженими особами і діють відповідно до Положення про уповноважену особу (осіб) для організації та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель та договорів про закупівлю, укладених без використання електронної системи закупівель, затвердженого розпорядженням сільського голови.
Основні напрямки і функції роботи відділу
1. Згідно з вимогами чинного законодавства України відділ з публічних закупівель відповідає за організацію та проведення для потреб виконавчого комітету Троїцької сільської ради закупівель з метою відбору постачальника товару (товарів), надавача послуги (послуг) та підрядника на виконання робіт.
2. У процесі роботи відділ забезпечує реалізацію таких функцій:
- планує закупівлі та формує річний план закупівель в електронній системі закупівель;
- здійснює вибір процедури закупівлі;
- проводить процедури закупівель/спрощені закупівлі та договора про закупівлю, укладені без використання електронної системи закупівель;
- розглядає тендерні пропозиції/пропозиції учасників, поданих для участі у тендерах/спрощених закупівлях на відповідність вимогам тендерної документації/оголошення про проведення спрощеної закупівлі;
- забезпечує рівні умови для всіх учасників, об’єктивний та чесний вибір переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі;
- організовує розроблення проектів тендерної документації та змін до неї;
- здійснює контроль за строками укладання договорів про закупівлі;
- надає роз’яснення та консультації працівникам структурних підрозділів сільської ради щодо застосування законодавства у сфері публічних закупівель та правового забезпечення закупівель;
- вживає заходи щодо забезпечення ефективного та раціонального використання бюджетних коштів, максимальної їх економії під час здійснення закупівель;
- забезпечує підготовку інформаційних та аналітичних матеріалів для подання сільському голові з питань, що належать до компетенції відділу;
- забезпечує розгляд та надання відповідей на заяви, вимоги, скарги, від учасників процедур закупівель та юридичних осіб з питань, які відносяться до компетенції відділу;
- готує тендерну документацію щодо закупівлі товарів, робіт і послуг у сфері публічних закупівель на підставі технічних завдань;
- взаємодіє з постачальниками/надавачами послуг та виконавцями робіт з метою укладення договорів та забезпечення виконання договірних зобов’язань;
- оформлює договірні зобов’язання сільської ради на закупівлю товарів, робіт та послуг та здійснює роботу по розробці та формуванні необхідних документів відповідно до вимог чинного законодавства щодо обов’язкової реєстрації бюджетних зобов’язань в органах казначейської служби;
- проводить іншу роботу, пов’язану із застосуванням законодавства про публічні закупівлі та інші функції, які випливають з покладених на відділ завдань;
- забезпечує складання, затвердження та зберігання відповідних документів з питань публічних закупівель, визначених цим Законом;
- забезпечує оприлюднення в електронній системі закупівель інформації, необхідної для виконання вимог Закону України «Про публічні закупівлі»;
- здійснює інші дії, передбачені Законом України «Про публічні закупівлі»;
- здійснює обробку персональних даних фізичних осіб та їх захист від незаконної обробки і незаконного доступу до них;
- виконання інших функцій здійснюється згідно з чинним законодавством, рішеннями сільської ради та її виконавчого комітету, розпорядженнями сільського голови, відповідно до визначених основних напрямів діяльності відділу.
3. Структура відділу
Відділ очолює начальник, якого призначає на посаду за рішенням конкурсної комісії, за результатами стажування або з кадрового резерву та звільняє з посади сільський голова.
Начальник відділу:
безпосередньо підпорядковується сільському голові.
здійснює керівництво відділом, розподіляє обов’язки між працівниками, очолює та контролює їх роботу, забезпечує підвищення їх кваліфікації;
забезпечує виконання покладених на відділ завдань та функцій, відповідно до Положення про відділ публічних закупівель виконавчого комітету Троїцької сільської ради;
забезпечує контроль за додержанням термінів виконання документів, ведення діловодства та архіву;
бере участь у здійсненні заходів щодо запобігання корупції;
здійснює контроль за станом охорони праці у відділі;
несе персональну відповідальність за виконання покладених на відділ завдань і здійснення ним своїх функціональних обов’язків.
Посадову інструкцію з визначеними функціональними обов’язками начальника відділу затверджує сільський голова.
Структура відділу і чисельність працівників затверджуються рішенням Троїцької сільської ради.
Спеціалістів відділу призначає за рішенням конкурсної комісії, за результатами стажування або з кадрового резерву та звільняє з посади сільський голова.
1. Брати участь у плануванні видатків і визначенні потреби в товарах, роботах і послугах, що будуть закуповуватися;
2. Залучати працівників сільської ради з метою складання технічних вимог (умов) до предмета закупівлі;
3. Приймати рішення, передбачені законодавством, узгоджувати проекти документів та підписувати в межах своєї компетенції відповідні документи;
4. Одержувати в установленому порядку від працівників сільської ради інформацію, консультацію та документи, необхідні для виконання завдань (функцій), пов'язаних з організацією та проведенням процедур закупівель;
5. Здійснювати публічні закупівлі для виконавчого комітету Троїцької сільської ради, визначені уповноваженою особою.
6. Брати участь у проведені нарад, зборів з питань, пов'язаних з закупівлями;
7. Давати роз'яснення і консультації структурним підрозділам сільської ради в межах повноважень з питань, що належать до компетенції відділу;
8. Здійснювати моніторинг та аналіз виконання договорів, укладених замовниками.
9. Здійснювати моніторинг дотримання законодавства у сфері публічних закупівель замовниками, отримувати від замовників необхідну інформацію/документи/матеріали.
6. Проводити аналіз здійснення публічних закупівель у виконавчому комітеті Троїцької сільської ради з метою підготовки щорічної інформації з цього питання.
7. Організовувати наради, семінари, робочі зустрічі тощо для замовників з питань організації та проведення закупівель, змін законодавства та інших питань, що стосуються публічних закупівель.
8. Брати участь у нарадах та інших заходах, що проводяться у сільській раді та її виконавчих органах з питань, віднесених до компетенції відділу.
9. Виконуючи інші функції, не зазначені в цьому положенні, відділ керується чинним законодавством, рішеннями сільської ради та її виконавчого комітету, розпорядженнями (дорученнями) міського голови тощо.
10. Здійснювати інші дії, передбачені законодавством.
11. При виконанні покладених на нього функцій відділ може взаємодіяти з іншими підприємствами, установами і організаціями.
5. Відповідальність
1. Відділ несе відповідальність за виконання покладених на нього завдань і здійснення своїх функцій відповідно до даного Положення і чинного законодавства.
2. Працівники відділу несуть персональну відповідальність за виконання покладених на них посадовими інструкціями обов'язків та дотримання правил внутрішнього трудового розпорядку.
Секретар сільської ради Лариса КРУПСЬКА
ТРОЇЦЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
ПАВЛОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ШІСТНАДЦЯТА СЕСІЯ ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
РІШЕННЯ
від 23 грудня 2021 року село Троїцьке № 1208-16/VІ
|
Про Програму розвитку й підтримки сфери надання адміністративних послуг у Троїцькій територіальній громаді на 2022 – 2024 роки
|
Керуючись законами України „Про місцеві державні адміністрації” та „Про адміністративні послуги”, указами Президента України від 29 липня 2019 року № 558/2019 „Про деякі заходи щодо поліпшення доступу фізичних та юридичних осіб до електронних послуг” та від 04 вересня 2019 року № 647/2019 „Про деякі заходи із забезпечення надання якісних адміністративних послуг”, постанова Кабінету Міністрів України від 05 серпня 2020 року № 695 „Про затвердження Державної стратегії регіонального розвитку на 2021 – 2027 роки”, розпорядження Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 474-р „Деякі питання реформування державного управління України” (із змінами) та Програмою розвитку й підтримки сфери надання адміністративних послуг у Дніпропетровській області на 2021 – 2023 роки, з метою створення належних умов для фізичних та юридичних осіб щодо отримання якісних і доступних адміністративних послуг, забезпечення створення та ефективної діяльності центру надання адміністративних послуг та посилення його ролі в поліпшенні інвестиційної привабливості та конкурентоспроможності Троїцької територіальної громади, враховуючи висновки й рекомендації постійної комісії Троїцької сільської ради з фінансово-економічних питань та бюджету, питань прав людини, законності, депутатської діяльності і етики, сільська рада ВИРІШИЛА:
Затвердити Програму розвитку й підтримки сфери надання адміністративних послуг у Троїцькій територіальній громаді на 2022 – 2024 роки (додається).
Організацію виконання цього рішення покласти на відділ «Центр надання адміністративних послуг» Виконавчого комітету Троїцької сільської ради (Куцак О.Я.), координацію - на заступника сільського голови з питань діяльності виконавчих органів сільської ради (Голосна О.В.), контроль – на постійну комісію Троїцької сільської ради з питань прав людини, законності, депутатської діяльності, етики (голова комісії – Зайцева Н.В.).
Сільський голова Олег ЧУПРИНА
|
|
Додаток 1 до рішення сесії сільської ради № 1208-16/VІІІ від 23 грудня 2021 року |
ПРОГРАМА
розвитку й підтримки сфери надання адміністративних послуг
у Троїцькій територіальній громаді
на 2022 – 2024 роки
І. Склад проблеми та обґрунтування необхідності її розв’язання
шляхом розроблення і виконання програми
Протягом останніх трьох років Україна активно демонструє потужне впровадження реформи у сфері надання адміністративних послуг. Насамперед це стосується питання децентралізації на місцевому рівні найпопулярніших адміністративних послуг, зокрема з питань державної реєстрації бізнесу та речових прав на нерухоме майно, реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання особи, надання відомостей з Державного земельного кадастру (далі – ДЗК), а також законодавчо отриманих повноважень у сфері державного архітектурно-будівельного контролю та з прийому громадян для оформлення та видачі біометричних паспортних документів у центрах надання адміністративних послуг (далі – ЦНАП).
Крім того, створено законодавчі передумови для старту процесу з інтеграції інших базових адміністративних послуг, у першу чергу, щодо державної реєстрації актів цивільного стану, реєстрації (перереєстрації, зняття з обліку) транспортних засобів, видачі (обміну) посвідчень водія до інтегрованих офісів – ЦНАП. Також відповідно до вимог чинного законодавства адміністративні послуги соціального характеру (державні допомоги, субсидії тощо) включено до переліку адміністративних послуг органів виконавчої влади, які надаються через ЦНАП.
Відзначається суттєвий прогрес і в питанні створення й забезпечення належної роботи центрів як незалежної інституції, зорієнтованої, перш за все, на руйнування стереотипного мислення про ЦНАП, як бюрократичні установи з „типовими чиновниками”, та запровадження абсолютного нового формату комунікації діючої влади з громадянами і бізнесом.
Саме на мінімізацію „походів” споживача послуг до ЦНАП або безпосередньо до надавача послуг, виключення будь-яких корупційних ризиків під час адміністративних процедур та одночасне підвищення ефективності надання послуг спрямований і такий вкрай важливий і актуальний напрям національної політики, як розвиток сфери надання електронних послуг. Ураховуючи активну позицію України щодо підсилення власної спроможності серед країн світу за показником цифровізації державних послуг, протягом останніх років законодавцем створено достатнє підґрунтя для запуску процесів з переведення надання послуг в онлайн-формат. Ключовими моментами в цьому питанні є схвалення Концепції розвитку системи електронних послуг в Україні та затвердження плану заходів щодо її реалізації.
Так, виходячи з аналізу стану фактичного надання адміністративних послуг на території області, необхідно вжити заходів щодо розв’язання таких проблемних питань, серед яких:
відсутність інтеграції віртуального офісу та інших інформаційних систем з Єдиним державним порталом адміністративних послуг;
відсутність автоматизованого обміну даними між віртуальним офісом та іншими інформаційними системами для оптимізації процедур надання адміністративних послуг;
недостатній рівень застосування інноваційних інструментів надання адміністративних послуг в електронному вигляді;
відсутність наявної можливості сплати адміністративного збору за надання визначених законом адміністративних послуг у регіональних інформаційних системах;
відсутність мобільних додатків віртуального офісу та інших інформаційних систем для забезпечення зручності замовників послуг;
неналежний рівень обізнаності громадян і суб’єктів господарювання щодо запроваджених електронних сервісів у сфері надання адміністративних послуг;
недостатній рівень спеціалізованих знань та професійних навичок у більшості фахівців Громади щодо алгоритму створення ЦНАП, забезпечення ефективної роботи такого центру та його взаємодії з суб'єктами надання адміністративних послуг, практичних аспектів надання адміністративних послуг;
недостатній рівень кваліфікації адміністраторів ЦНАП регіону щодо роботи з інклюзивною категорією громадян;
слабка інформованість населення про сутність та основні напрями діяльності ЦНАП;
Запропонована Програма розвитку й підтримки сфери надання адміністративних послуг у Троїцькій територіальній громаді (далі – Програма) спрямована на розв’язання окреслених вище проблем та є тим дієвим інструментом, що дозволяє консолідувати зусилля органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, громадських об’єднань, проектів міжнародної технічної допомоги та експертного середовища задля активної реалізації на території Троїцької територіальної громади реформи у сфері надання адміністративних послуг, утримання й зміцнення лідерських позицій Дніпропетровщини та максимальне поширення її успішного досвіду в загальнодержавному масштабі.
ІІ. Мета Програми
Метою Програми є застосування комплексного підходу до визначення пріоритетних напрямів розвитку сфери надання адміністративних послуг, а також результативного виконання ключових завдань для створення належних умов з максимального наближення сервісу держави та органів місцевого самоврядування до кожного мешканця громади.
Формування та реалізація політики Троїцької територіальної громади у сфері надання адміністративних послуг зосереджуються, насамперед, на:
відпрацюванні дієвих механізмів надання якісних та доступних адміністративних послуг громадянам і суб’єктам господарювання, зниженні адміністративного навантаження на замовників послуг;
розробці та впровадженні сучасних інформаційно-комунікаційних технологій у процедури надання послуг;
активному розвитку та масштабному використанні затребуваних електронних сервісів;
втіленні інноваційних підходів у діяльність ЦНАП, забезпеченні єдиних стандартів їх роботи на території громади;
запровадженні ефективної системи громадського моніторингу якості надання адміністративних послуг;
популяризації ЦНАП та досягненні високого рівня суспільної довіри до влади як надавача послуг.
Програма є комплексним документом, розробленим відповідно до головних принципів і завдань реформування сфери надання адміністративних послуг, викладених в Законах України „Про місцеві державні адміністрації” та „Про адміністративні послуги”, указах Президента України від 29 липня 2019 року № 558/2019 „Про деякі заходи щодо поліпшення доступу фізичних та юридичних осіб до електронних послуг” та від 04 вересня 2019 року № 647/2019 „Про деякі заходи із забезпечення надання якісних адміністративних послуг”, постанові Кабінету Міністрів України від 05 серпня 2020 року № 695 „Про затвердження Державної стратегії регіонального розвитку на 2021 – 2027 роки”, розпорядженні Кабінету Міністрів України від 24 червня 2016 року № 474-р „Деякі питання реформування державного управління України” (із змінами) та Програмі розвитку й підтримки сфери надання адміністративних послуг у Дніпропетровській області на 2021 – 2023 роки.
Програма повністю узгоджується з визначеними стратегічними та операційними цілями, конкретними заходами для їх досягнення, що відображені в Стратегію розвитку Троїцької територіальної громади на 2022-2024 роки.
III. Обґрунтування шляхів і засобів розв’язання проблеми
Досягнення головної мети Програми передбачає активне впровадження пріоритетних напрямів у сфері надання адміністративних послуг, до числа яких належать:
1. Стандартизація та впорядкування нормативно-правового регулювання сфери надання адміністративних послуг.
2. Створення і розвиток сучасного центру надання адміністративних послуг в Троїцької територіальній громаді.
3. Впровадження і розвиток електронних сервісів та інформаційних систем у сфері надання адміністративних послуг.
4. Навчальна та інформаційна підтримка, популяризація ЦНАП та поширення успішних практик у сфері надання адміністративних послуг.
Розв’язанню окреслених у попередньому розділі проблемних питань сприятиме виконання першочергових заходів за кожним із запропонованих пріоритетних напрямів, а саме:
1. Стандартизація та впорядкування нормативно-правового регулювання сфери надання адміністративних послуг:
запровадження, у разі необхідності, нового уніфікованого порядку і моделі надання адміністративних послуг, інформаційних і технологічних карток, у тому числі в електронній формі;
розробка пропозицій зі спрощення й оптимізації порядків надання адміністративних послуг, у тому числі в електронній формі, та необхідних змін до чинної нормативно-правової бази сільської ради;
відпрацювання моделей послуг, у першу чергу, комплексних послуг та послуг „одним пакетом” за життєвими обставинами і бізнес-ситуаціями;
2. Модернізація і розвиток центру надання адміністративних послуг в Троїцької територіальній громаді:
2.1. утворення нового сучасного центру надання адміністративних послуг у Троїцької територіальній громаді;
2.2. активне поширення практики виїздного мобільного офісу (за допомогою мобільного автоматизованого робочого місяця адміністратора ЦНАП або спеціалізованого автомобіля) для якісного обслуговування мешканців громади, зокрема віддалених територій;
2.3. забезпечення належного рівня ресурсного забезпечення центру, у тому числі шляхом залучення коштів державного бюджету у вигляді субвенції на розвиток інфраструктури ТГ, коштів Державного фонду регіонального розвитку, а також активної співпраці з міжнародними донорськими програмами й проектами, громадськими об’єднаннями;
2.4. забезпечення належних матеріально-технічних умов у ЦНАП для комфортного перебування осіб з інвалідністю та відвідувачів з дітьми;
2.5. впровадження систем аудіо- та відеофіксації робочих процесів у приміщенні ЦНАП громади з метою мінімізації корупційних ризиків та підвищення рівня безпеки працівників ЦНАП;
2.6. розширення спектру найзатребуваніших серед населення послуг у ЦНАП, у тому числі з питань державної реєстрації актів цивільного стану, реєстрації (перереєстрації) транспортних засобів, соціальних та пенсійних послуг тощо;
2.7. забезпечення ЦНАП забезпечення ЦНАП зчитувачами інформації з паспорта громадянина України у формі картки (ID-картки);
Упровадження і розвиток електронних сервісів та інформаційних систем у сфері надання адміністративних послуг:
3.1. запровадження функції використання електронного цифрового підпису (далі – ЕЦП) задля міжвідомчої взаємодії ЦНАП та суб’єктів надання адміністративних послуг;
3.2. інтеграція ЦНАП з віртуальним офісом, регіональними інформаційними та іншими системами ( підключення ЦНАП, онлайн-сплата адміністративного збору, електронний запис на прийом до ЦНАП, попередній розгляд пакетів документів, максимальна кількість послуг для замовлення в онлайн-форматі тощо). Забезпечення підтримки безперебійного функціонування зазначених інформаційних систем.
3.3. застосування засобів електронної ідентифікації суб’єктів звернень у регіональних інформаційних системах для використання електронних сервісів надання адміністративних послуг.
3.4. впровадження мобільних додатків у сфері надання адміністративних послуг;
3.5. впровадження технічних і технологічних рішень щодо надання заявникам комплексних послуг та послуг „одним пакетом” за життєвими обставинами та бізнес-ситуаціями;
4. Навчальна та інформаційна підтримка, популяризація ЦНАП та поширення успішних практик у сфері надання адміністративних послуг:
4.1. забезпечення систематичного навчання персоналу ЦНАП за участю провідних суб’єктів надання адміністративних послуг з питань практичних аспектів надання адміністративних послуг, їх стандартизації, оптимізації порядків надання таких послуг, використання ЕЦП у міжвідомчій взаємодії, впровадження електронних сервісів тощо;
4.2. дистанційне навчання (електронних курсів) для посадових осіб, керівників та адміністраторів ЦНАП, щодо документального, організаційно-технічного створення ЦНАП та забезпечення їх ефективної роботи;
4.3. участь співробітників ЦНАП у спеціалізованих навчальних програмах: щодо спілкування з інклюзивною категорією громадян, толерантної поведінки з відвідувачами, культури ділового спілкування, відповідних дій у кризових ситуаціях та в разі виникнення форс-мажорних обставин, стресостійкості, організації командної роботи, тощо;
4.4. запровадження нестандартних підходів до організації роботи ЦНАП як дієвих майданчиків для творчого, духовного та патріотичного розвитку мешканців громади;
4.5. створення на базі ЦНАП громади постійних робочих місць для громадян з метою організації навчання та безпосереднього доступу до електронних сервісів державних і регіональних інформаційних систем;
4.6. організація та проведення публічних заходів (презентацій, круглих столів, зустрічей з громадськістю тощо) за напрямом надання адміністративних послуг та роботи ЦНАП;
4.7. проведення масштабних інформаційних кампаній за участю засобів масової інформації для популяризації діяльності ЦНАП та пропагування користування електронними сервісами серед населення;
4.8. Забезпечення відповідність ЦНАП концепції фірмового стилю й ключових атрибутів єдиної мережі ЦНАП Дніпропетровщини;
4.9. прийняття участі у конкурсах з підтримки інноваційних проектів у сфері надання адміністративних послуг.
Реалізація цих ключових заходів дозволить досягти головної мети Програми, створити комфортне для громадян і суб’єктів господарювання середовище надання адміністративних послуг, мінімізувати корупційні ризики та підвищити загальну ефективність діяльності органів влади на території Троїцької територіальної громади.
IV. Строки та етапи виконання Програми
Початок виконання – 2022 рік, закінчення – 2024 рік.
V. Перелік завдань і заходів Програми
Для забезпечення якісного виконання та дієвого контролю за реалізацією Програми розроблено перелік завдань і заходів, з урахуванням визначених пріоритетів, у якому також зазначаються очікувані результати та необхідні обсяги фінансування (додаток 1).
VI. Ресурсне забезпечення Програми
Фінансування заходів Програми здійснюється за рахунок коштів бюджету Громади
(у межах передбачених фінансових ресурсів) та інших джерел, не заборонених чинним законодавством України. Обсяги фінансування з бюджету Громади визначаються щороку, під час його формування або в ході виконання в межах передбачених фінансових ресурсів.
VII. Організація управління та контролю
за ходом виконання Програми
Замовником Програми є виконавчий комітет Троїцької сільської ради.
Контроль за виконанням Програми здійснює постійна комісія сільської ради з фінансово-економічних питань та бюджету, питань прав людини, законності, депутатської діяльності і етики.
Виконавцями заходів Програми є: відділ бюджету, фінансів, бухгалтерського обліку та звітності; відділ правового забезпечення, управління персоналом та взаємодії з правоохоронними органами; відділ земельних відносин, благоустрою та охорони навколишнього середовища; відділ з питань комунальної власності, житлово-комунального господарства, інфраструктури та будівництва; відділ «Центр надання адміністративних послуг».
Щокварталу, не пізніше ніж до 10 числа місяця, що настає за звітним періодом, виконавці заходів Програми надають відповідну інформацію керуючій справами виконавчого комітету для узагальнення.
Оцінку стану ефективності реалізації Програми здійснює відділ «Центр надання адміністративних послуг» виконавчого комітету Троїцької сільської ради протягом усього строку її виконання.
VIII. Очікувані кінцеві результати виконання Програми
Затвердження Програми та виконання її заходів дозволить започаткувати на території Троїцької територіальної громади нову практику з комплексного розвитку і потужної підтримки сфери надання адміністративних послуг на місцевому та регіональному рівнях, що в подальшому стане гідним прикладом для тиражування успішного досвіду та створить передумови для інтеграції запроваджених регіональних рішень до національної політики у цій сфері.
Основними результатами виконання пріоритетних завдань і заходів Програми стануть:
організація сервісного обслуговування кожного мешканця громади, перехід до нової системи надання високоякісних, доступних, прозорих адміністративних послуг, орієнтованих, перш за все, на повноцінне задоволення потреб суб’єктів звернень;
запровадження спільних правил та єдиних стандартів надання адміністративних послуг у регіональних інформаційних системах та ЦНАП виконавчого комітету Троїцької сільської ради;
зниження адміністративного навантаження на громадян і суб’єктів господарювання, максимальне охоплення населення комплексними послугами та послугами „одним пакетом” за життєвими обставинами і бізнес-ситуаціями;
розширення та зміцнення інституційної спроможності дієвої мережі ЦНАП виконавчого комітету Троїцької сільської ради, формування потужної ресурсної бази центру;
позиціонування ЦНАП у суспільстві як „супермаркету послуг”, незалежної інституції проєвропейського формату;
створення безбар’єрного середовища щодо отримання адміністративних послуг, у тому числі в ЦНАП, для осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення;
запровадження європейських практик обслуговування заявників у ЦНАП, максимальне втілення клієнтоорієнтованого підходу в процес надання адміністративних послуг;
формування високого рівня довіри населення, громадських об’єднань і міжнародних донорських організацій до діяльності виконавчого комітету Троїцької сільської ради у сфері надання адміністративних послуг;
визнання внеску Троїцької територіальної громади в успішну реалізацію реформи у сфері надання адміністративних послуг в Україні.
Секретар сільської ради Лариса КРУПСЬКА
ТРОЇЦЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
ПАВЛОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ШІСТНАДЦЯТА СЕСІЯ ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
Р І Ш Е Н Н Я
від 23 грудня 2021 року село Троїцьке №1232 -16/VIII
Про припинення діяльності тендерного
комітету виконавчого комітету
Троїцької сільської ради
Керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», відповідно до розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про публічні закупівлі», враховуючи вимоги статті 11 Закону України «Про публічні закупівлі»
ВИРІШИЛА:
Припинити з 01.01.2022 року діяльність тендерного комітету виконавчого комітету Троїцької сільської ради, що створений рішенням Троїцької сільської ради від 17.07.2018 року № 224-12/VII.
Уповноваженій особі з питань організації та проведення закупівель виконавчому комітеті Троїцької сільської ради здійснити всі необхідні дії щодо завершення закупівель, що були розпочаті та проведені тендерним комітетом до 31.12.2021 року.
До 31.12.2021 року Голові тендерного комітету комітету виконавчого комітету Троїцької сільської ради передати, а Уповноваженій особі з питань організації та проведення закупівель виконавчого комітету Троїцької сільської ради прийняти документи тендерного комітету (протоколи, тендерну документацію, тощо) за закупівлями, що були проведені та завершені за період з 2019 року. Передачу документів здійснити за актом прийому-передачі.
Голові тендерного комітету виконавчого комітету Троїцької сільської ради передати документи тендерного комітету (протоколи, тендерну документацію, тощо) за закупівлями, що були проведені та завершені в період до 2019 року до 31.12.2021 року.
Голові тендерного комітету виконавчого комітету Троїцької сільської ради надати Уповноваженій особі з питань організації та проведення закупівель у виконавчому комітеті Троїцької сільської облікові записи для доступу до електронного (електронних) майданчика (майданчиків).
Уповноваженій особі з питань організації та проведення закупівель у виконавчому комітеті Троїцької сільської припинити доступ членів тендерного комітету до електронного (електронних) майданчика (майданчиків).
Контроль за виконанням даного рішення покласти на уповноважену особу з питань організації та проведення закупівель виконавчого комітету Троїцької сільської.
Сільський голова Олег ЧУПРИНА
ТРОЇЦЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
ПАВЛОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ШІСТНАДЦЯТА СЕСІЯ ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
РІШЕННЯ
від 23 грудня 2021 року село Троїцьке № 1234 -16/VІІІ
Про затвердження технічної документації
із землеустрою щодо поділу та об’єднання
земельних ділянок
ПрАТ «ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ»
Керуючись ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст. 12, 93, 116, 122-126, 134,186 Земельного Кодексу України, ст.ст.25,26,30,50, статтями 16,19 Закону України «Про оренду землі», частиною 3 статті 14 “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”. розглянувши листи від ПрАТ «ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ» (код ЄДРПОУ 00178353) від 13.12.2021 року за №1-8/3165 та №1-8/3162, враховуючи рекомендації постійної комісії сільської ради з питань земельних відносин, природокористування, планування території, будівництва, архітектури, охорони пам’яток, історичного середовища та благоустрою Троїцької сільської ради, сільська рада ВИРІШИЛА:
1. Затвердити «Технічну документацію із землеустрою щодо поділу та об’єднання земельних ділянок ПрАТ «ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ» 01.04 - для ведення підсобного сільського господарства за адресою: Дніпропетровська область, Павлоградський район, Троїцька сільська рада» про поділ земельної ділянки комунальної власності Троїцької сільської ради кадастровий номер 1223587200:05:001:0217 без зміни КВЦПЗ 01.04 - для ведення підсобного сільського господарства, площею 275,6193 га на дві земельні ділянки - кадастровий номер 1223587200:05:001:0264 площею 274,7713 га і кадастровий номер 1223587200:05:001:0263 площею 0,8480 га .
2. Троїцькій сільській раді зареєструвати право комунальної власності за Троїцькою сільською радою Павлоградського району Дніпропетровської області на земельні ділянки кадастровий номер 1223587200:05:001:0264 площею 274,7713 га і кадастровий номер 1223587200:05:001:0263 площею 0,8480 га .
3. Встановити, що обтяження речового права оренди за договором оренди № 07-0/4156-А від 18.10.2007 року:
- поширюється на новостворений об'єкт нерухомого майна – земельну ділянку кадастровий номер 1223587200:05:001:0264 площею 274,7713 га,
- не поширюється на новостворений об'єкт нерухомого майна – земельну ділянку кадастровий номер 1223587200:05:001:0263 площею 0,8480 га.
4. Надати ПрАТ «ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ» земельну ділянку кадастровий номер 1223587200:05:001:0263 площею 0,8480 га, КВЦПЗ 01.04, на якій розташована приватна власність ПрАТ «ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ» - об’єкт нерухомого майна «Тракторна бригада №2», в оренду строком на 2 (два) роки.
Встановити річну орендну плату за цю земельну ділянку у розмірі 11 (одинадцять) відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
5. Укласти з ПрАТ «ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ» договір оренди земельної ділянки кадастровий номер 1223587200:05:001:0263 площею 0,8480 га, КВЦПЗ 01.04, для обслуговування об’єкту нерухомого майна «Тракторна бригада №2» строком дії 2 (два) роки.
6. ПрАТ «ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ» забезпечити :
- державну реєстрацію права оренди земельної кадастровий номер 1223587200:05:001:0263 площею 0,8480 га.
- використання наданої земельної ділянки за цільовим призначенням.
7. Укласти з ПрАТ «ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ» додаткову угоду до договору оренди № 07-0/4156-А від 18.10.2007 року про внесення відповідних змін щодо об’єкту оренди – земельної ділянки кадастровий номер 1223587200:05:001:0264.
8. ПрАТ «ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ» забезпечити внесення в встановленому законодавством України порядку до державного реєстру речових прав інформацію щодо земельної ділянки кадастровий номер 1223587200:05:001:0264 площею 274,7713 га .
9. Контроль за використанням даного рішення покласти на постійну комісію сільської ради з питань АПК, земельних відносин, містобудування, будівництва та охорони навколишнього природного середовища.
Сільський голова Олег ЧУПРИНА
ТРОЇЦЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
ПАВЛОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ШІСТНАДЦЯТА СЕСІЯ ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
РІШЕННЯ
від 23 грудня 2021 року село Троїцьке № 1235 -16/VІІІ
Про надання гр. Водоп’ян Євгенії
Миронівні дозволу на розробку
проекту землеустрою щодо відведення
земельної ділянки у власність для ведення
особистого селянського господарства
Керуючись ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» ст. ст. 12, 118, 121, Земельного Кодексу України, ст. 25 Закону України «Про землеустрій» та розглянувши заяву Водоп’ян Євгенії Миронівни, яка зареєстрована за адресою: с.Троїцьке, вул. Молодіжна, 6 сільська рада ВИРІШИЛА:
1. Надати гр. Водоп’ян Євгенії Миронівні дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею до 0,60 га, для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення комунальної власності Троїцької сільської ради.
2. Сформувати вказану земельну ділянку ( площа земельної ділянки уточнюється в процесі виконання проектних робіт) шляхом поділу земельної ділянки комунальної власності кадастровий №1223587500:01:002:0799 загальною площею 0,9017 га, розташованої за межами населеного пункту Троїцької сільської ради, Павлоградського району, Дніпропетровської області.
3. Роботи щодо розробки проекту із землеустрою розпочати з укладанням договору із землевпорядною організацією, яка має дозвіл (ліцензію) на їх виконання.
4. Розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає затвердженню відповідно до вимог чинного законодавства України.
5. Термін дії рішення - 1 рік.
6. Контроль за виконанням даного рішення покласти на Постійну комісії з питань земельних відносин, природокористування, планування території, будівництва, архітектури, охорони пам’яток, історичного середовища та благоустрою Троїцької сільської ради.
Сільський голова Олег ЧУПРИНА
ТРОЇЦЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
ПАВЛОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ШІСТНАДЦЯТА СЕСІЯ ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
РІШЕННЯ
від 23 грудня 2021 року село Троїцьке № 1236 -16/VІІІ
Про затвердження проекту землеустрою
щодо відведення земельної ділянки
у власність гр.Стризі Олександру Миколайовичу
для ведення особистого селянського господарства
Керуючись ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» ст. ст. 12, 122, 186 Земельного Кодексу України, ст. 25 Закону України «Про землеустрій», Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”, розглянувши проект землеустрою, витяг з Державного земельного кадастру та заяву гр. Стриги Олександра Миколайовича, сільська рада ВИРІШИЛА:
1. Затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. Стризі Олександру Миколайовичу для ведення особистого селянського господарства, кадастровий № 1223587500:01:003:0539 площею 1,4000 га із земель комунальної власності, що утворилася шляхом поділу земельної ділянки, № 1223587500:01:003:0401 загальною площею 142,7338 га, розташованої за межами населеного пункту Троїцької сільської ради.
2. Передати у власність гр. Стризі Олександру Миколайовичу земельну ділянку площею 1,4000 га кадастровий № 1223587500:01:003:0539 для ведення особистого селянського господарства із земель комунальної власності, що утворилася шляхом поділу земельної ділянки, №1223587500:01:003:0401 загальною площею 142,7338 га, розташованої за межами населеного пункту Троїцької сільської ради, Павлоградського району, Дніпропетровської області.
3. Використовувати земельну ділянку після державної реєстрації за цільовим призначенням, суворо дотримуватись вимог чинного законодавства України. Надати до сільської ради копію витягу про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
4. Контроль за виконанням даного рішення покласти на Постійну комісію з питань земельних відносин, природокористування, планування території, будівництва, архітектури, охорони пам’яток, історичного середовища та благоустрою Троїцької сільської ради.
Сільський голова Олег ЧУПРИНА
ТРОЇЦЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
ПАВЛОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ШІСТНАДЦЯТА СЕСІЯ ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
РІШЕННЯ
від 23 грудня 2021 року село Троїцьке № 1237 -16/VІІІ
Про затвердження проекту землеустрою
щодо відведення земельної ділянки
у власність гр. Стризі Ірині Валеріївні
для ведення особистого селянського господарства
Керуючись ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» ст. ст. 12, 122, 186 Земельного Кодексу України, ст. 25 Закону України «Про землеустрій», Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”, розглянувши проект землеустрою, витяг з Державного земельного кадастру та заяву гр. Стриги Ірини Валеріївни, сільська рада ВИРІШИЛА:
1. Затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. Стризі Ірині Валеріївні для ведення особистого селянського господарства, кадастровий № 1223587500:01:003:0538 площею 1,4000 га із земель комунальної власності, що утворилася шляхом поділу земельної ділянки, № 1223587500:01:003:0401 загальною площею 142,7338 га, розташованої за межами населеного пункту Троїцької сільської ради.
2. Передати у власність гр. Стризі Ірині Валеріївні земельну ділянку площею 1,4000 га кадастровий № 1223587500:01:003:0538 для ведення особистого селянського господарства із земель комунальної власності, що утворилася шляхом поділу земельної ділянки, №1223587500:01:003:0401 загальною площею 142,7338 га, розташованої за межами населеного пункту Троїцької сільської ради, Павлоградського району, Дніпропетровської області.
3. Використовувати земельну ділянку після державної реєстрації за цільовим призначенням, суворо дотримуватись вимог чинного законодавства України. Надати до сільської ради копію витягу про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
4. Контроль за виконанням даного рішення покласти на Постійну комісію з питань земельних відносин, природокористування, планування території, будівництва, архітектури, охорони пам’яток, історичного середовища та благоустрою Троїцької сільської ради.
Сільський голова Олег ЧУПРИНА
ТРОЇЦЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
ПАВЛОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ШІСТНАДЦЯТА СЕСІЯ ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
РІШЕННЯ
Від 23 грудня 2021 року село Троїцьке № 1238 -16/VІІІ
Про затвердження проекту землеустрою
щодо відведення земельної ділянки
у власність гр. Попіначенко Анастасії Юріївні
для ведення особистого селянського господарства
Керуючись ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» ст. ст. 12, 122, 186 Земельного Кодексу України, ст. 25 Закону України «Про землеустрій», Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”, розглянувши проект землеустрою, витяг з Державного земельного кадастру та заяву гр. Попіначенко Анастасії Юріївни, сільська рада ВИРІШИЛА:
1. Затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. Попіначенко Анастасії Юріївні для ведення особистого селянського господарства, кадастровий № 1223587500:01:002:0918 площею 1,4000 га із земель комунальної власності, що утворилася шляхом поділу земельної ділянки, № 1223587500:01:002:0701 загальною площею 83,9223 га, розташованої за межами населеного пункту Троїцької сільської ради.
2. Передати у власність гр. Попіначенко Анастасії Юріївні земельну ділянку площею 1,4000 га кадастровий № 1223587500:01:002:0918 для ведення особистого селянського господарства із земель комунальної власності, що утворилася шляхом поділу земельної ділянки, №1223587500:01:002:0701 загальною площею 83,9223 га, розташованої за межами населеного пункту Троїцької сільської ради, Павлоградського району, Дніпропетровської області.
3. Використовувати земельну ділянку після державної реєстрації за цільовим призначенням, суворо дотримуватись вимог чинного законодавства України. Надати до сільської ради копію витягу про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
4. Контроль за виконанням даного рішення покласти на Постійну комісію з питань земельних відносин, природокористування, планування території, будівництва, архітектури, охорони пам’яток, історичного середовища та благоустрою Троїцької сільської ради.
Сільський голова Олег ЧУПРИНА
ТРОЇЦЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
ПАВЛОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ШІСТНАДЦЯТА СЕСІЯ ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
РІШЕННЯ
від 23 грудня 2021 року село Троїцьке № 1239 -16/VІІІ
Про затвердження проекту землеустрою
щодо відведення земельної ділянки
у власність гр. Плисенку Володимиру Івановичу
для ведення особистого селянського господарства
Керуючись ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» ст. ст. 12, 122, 186 Земельного Кодексу України, ст. 25 Закону України «Про землеустрій», Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”, розглянувши проект землеустрою, витяг з Державного земельного кадастру та заяву гр. Плисенка Володимира Івановича, сільська рада ВИРІШИЛА:
1. Затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. Плисенку Володимиру Івановичу для ведення особистого селянського господарства, кадастровий № 1224886800:01:002:0100 площею 0,7533 га із земель комунальної власності, розташованої за межами населеного пункту Троїцької сільської ради.
2. Передати у власність гр. Плисенку Володимиру Івановичу земельну ділянку площею 0,7533 га кадастровий № 1224886800:01:002:0100 для ведення особистого селянського господарства із земель комунальної власності, розташованої за межами населеного пункту Троїцької сільської ради Павлоградського району, Дніпропетровської області.
3. Використовувати земельну ділянку після державної реєстрації за цільовим призначенням, суворо дотримуватись вимог чинного законодавства України. Надати до сільської ради копію витягу про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
4. Контроль за виконанням даного рішення покласти на Постійну комісію з питань земельних відносин, природокористування, планування території, будівництва, архітектури, охорони пам’яток, історичного середовища та благоустрою Троїцької сільської ради.
Сільський голова Олег ЧУПРИНА
ТРОЇЦЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
ПАВЛОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ШІСТНАДЦЯТА СЕСІЯ ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
РІШЕННЯ
від 23 грудня 2021 року село Троїцьке № 1240 -16/VІІІ
Про затвердження проекту землеустрою
щодо відведення земельної ділянки
у власність гр. Бєляєву Даніелю Біляловичу
для ведення особистого селянського господарства
Керуючись ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» ст. ст. 12, 122, 186 Земельного Кодексу України, ст. 25 Закону України «Про землеустрій», Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”, розглянувши проект землеустрою, витяг з Державного земельного кадастру та заяву гр. Бєляєва Даніеля Біляловича, сільська рада ВИРІШИЛА:
1. Затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. Бєляєву Даніелю Біляловичу для ведення особистого селянського господарства, кадастровий № 1223587500:03:001:0781 площею 0,2791 га із земель комунальної власності, розташованої в межах населеного пункту Троїцької сільської ради.
2. Передати у власність гр. Бєляєву Даніелю Біляловичу земельну ділянку площею 0,2791 га кадастровий № 1223587500:03:001:0781 для ведення особистого селянського господарства із земель комунальної власності, розташованої в межах населеного пункту Троїцької сільської ради, Павлоградського району, Дніпропетровської області.
3. Використовувати земельну ділянку після державної реєстрації за цільовим призначенням, суворо дотримуватись вимог чинного законодавства України. Надати до сільської ради копію витягу про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
4. Контроль за виконанням даного рішення покласти на Постійну комісію з питань земельних відносин, природокористування, планування території, будівництва, архітектури, охорони пам’яток, історичного середовища та благоустрою Троїцької сільської ради.
Сільський голова Олег ЧУПРИНА
ТРОЇЦЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
ПАВЛОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ШІСТНАДЦЯТА СЕСІЯ ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
РІШЕННЯ
від 23 грудня 2021 року село Троїцьке № 1241 -16/VІІІ
Про затвердження проекту землеустрою
щодо відведення земельної ділянки
у власність гр. Васильєву Якову Михайловичу
для ведення особистого селянського господарства
Керуючись ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» ст. ст. 12, 122, 186 Земельного Кодексу України, ст. 25 Закону України «Про землеустрій», Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”, розглянувши проект землеустрою, витяг з Державного земельного кадастру та заяву гр. Васильєва Якова Михайловича, сільська рада ВИРІШИЛА:
1. Затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. Васильєву Якову Михайловичу для ведення особистого селянського господарства, кадастровий № 1223587500:03:001:0778 площею 0,6000 га із земель комунальної власності, розташованої в межах населеного пункту Троїцької сільської ради.
2. Передати у власність гр. Васильєву Якову Михайловичу земельну ділянку площею 0,6000 га кадастровий № 1223587500:03:001:0778 для ведення особистого селянського господарства із земель комунальної власності, розташованої в межах населеного пункту Троїцької сільської ради, Павлоградського району, Дніпропетровської області.
3. Використовувати земельну ділянку після державної реєстрації за цільовим призначенням, суворо дотримуватись вимог чинного законодавства України. Надати до сільської ради копію витягу про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
4. Контроль за виконанням даного рішення покласти на Постійну комісію з питань земельних відносин, природокористування, планування території, будівництва, архітектури, охорони пам’яток, історичного середовища та благоустрою Троїцької сільської ради.
Сільський голова Олег ЧУПРИНА
ТРОЇЦЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
ПАВЛОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ШІСТНАДЦЯТА СЕСІЯ ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
РІШЕННЯ
від 23 грудня 2021 року село Троїцьке № 1242 -16/VІІІ
Про затвердження проекту землеустрою
щодо відведення земельної ділянки
у власність гр. Кулішу Сергію Анатолійовичу
для ведення особистого селянського господарства
Керуючись ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» ст. ст. 12, 122, 186 Земельного Кодексу України, ст. 25 Закону України «Про землеустрій», Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”, розглянувши проект землеустрою, витяг з Державного земельного кадастру та заяву гр. Куліша Сергія Анатолійовича, сільська рада ВИРІШИЛА:
1. Затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. Кулішу Сергію Анатолійовичу для ведення особистого селянського господарства, кадастровий № 1223587500:03:001:0779 площею 0,5946 га із земель комунальної власності, розташованої в межах населеного пункту Троїцької сільської ради.
2. Передати у власність гр. Кулішу Сергію Анатолійовичу земельну ділянку площею 0,5946 га кадастровий № 1223587500:03:001:0779 для ведення особистого селянського господарства із земель комунальної власності, розташованої в межах населеного пункту Троїцької сільської ради, Павлоградського району, Дніпропетровської області.
3. Використовувати земельну ділянку після державної реєстрації за цільовим призначенням, суворо дотримуватись вимог чинного законодавства України. Надати до сільської ради копію витягу про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
4. Контроль за виконанням даного рішення покласти на Постійну комісію з питань земельних відносин, природокористування, планування території, будівництва, архітектури, охорони пам’яток, історичного середовища та благоустрою Троїцької сільської ради.
Сільський голова Олег ЧУПРИНА
ТРОЇЦЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
ПАВЛОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ШІСТНАДЦЯТА СЕСІЯ ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
РІШЕННЯ
від 23 грудня 2021 року село Троїцьке № 1243 -16/VІІІ
Про затвердження технічної документації
із землеустрою щодо встановлення (відновлення)
меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)
та передачу у власність гр. Кулішу Сергію
Анатолійовичу земельної ділянки для будівництва
і обслуговування житлового будинку,
господарських будівель і споруд
Керуючись ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» ст.ст. 12,118,122,123,186-1 Земельного Кодексу України, ст.25 Закону України «Про землеустрій», розглянувши технічну документацію із землеустрою щодо передачі земельної ділянки у власність, Витяг з Державного земельного кадастру та заяву Куліша Сергія Анатолійовича, що мешкає с.Троїцьке вул.Центральна,1 сільська рада ВИРІШИЛА:
1.Затвердити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі ( на місцевості) гр. Кулішу Сергію Анатолійовичу для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (кадастровий № 1223587500:03:001:0780) площею 0,2500 га за адресою: : с.Троїцьке вул. Центральна,1.
2. Передати гр. Кулішу Сергію Анатолійовичу у власність земельну ділянку для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд площею 0,2500 га (кадастровий № 1223587500:03:001:0780) за адресою : с.Троїцьке вул. Центральна,1 .
3. Гр. Кулішу Сергію Анатолійовичу провести державну реєстрацію права власності на зазначену земельну ділянку у встановленому законодавством порядку. Використання земельної ділянки здійснювати відповідно до вимог законодавства та за цільовим призначенням.
4. Контроль за виконанням даного рішення покласти на Постійну комісію з питань земельних відносин, природокористування, планування території, будівництва, архітектури, охорони пам’яток, історичного середовища та благоустрою Троїцької сільської ради.
Сільський голова Олег ЧУПРИНА
ТРОЇЦЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
ПАВЛОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ШІСТНАДЦЯТА СЕСІЯ ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
РІШЕННЯ
від 23 грудня 2021 року село Троїцьке № 1244 -16/VІІІ
Про затвердження технічної документації
із землеустрою щодо встановлення (відновлення)
меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)
та передачу у власність гр. Корнійчук Тетяні Іванівні
земельної ділянки для будівництва і обслуговування
житлового будинку, господарських будівель і споруд
Керуючись ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» ст.ст. 12,118,122,123,186-1 Земельного Кодексу України , ст.25 Закону України «Про землеустрій», розглянувши технічну документацію із землеустрою щодо передачі земельної ділянки у власність, Витяг з Державного земельного кадастру та заяву Корнійчук Тетяни Іванівни, що мешкає с.Привовчанське вул. Перемоги,12 сільська рада ВИРІШИЛА:
1.Затвердити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі ( на місцевості) гр. Корнійчук Тетяні Іванівні для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (кадастровий № 1223587200:03:001:0405) площею 0,2464 га за адресою: : с.Привовчанське вул. Підлісна,26 .
2.Передати гр. Корнійчук Тетяні Іванівні у власність земельну ділянку для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд площею 0,2464 га (кадастровий № 1223587200:03:001:0405) за адресою : с.Привовчанське вул. Підлісна,26 .
3. Гр. Корнійчук Тетяні Іванівні провести державну реєстрацію права власності на зазначену земельну ділянку у встановленому законодавством порядку. Використання земельної ділянки здійснювати відповідно до вимог законодавства та за цільовим призначенням.
4. Контроль за виконанням даного рішення покласти на Постійну комісію з питань земельних відносин, природокористування, планування території, будівництва, архітектури, охорони пам’яток, історичного середовища та благоустрою Троїцької сільської ради.
Сільський голова Олег ЧУПРИНА
ТРОЇЦЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
ПАВЛОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ШІСТНАДЦЯТА СЕСІЯ ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
РІШЕННЯ
від 23 грудня 2021 року село Троїцьке № 1245 -16/VІІІ
Про затвердження проекту землеустрою
щодо відведення земельної ділянки
у власність гр. Борисовій Наталі Петрівні
для ведення особистого селянського господарства
Керуючись ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» ст. ст. 12, 122, 186 Земельного Кодексу України, ст. 25 Закону України «Про землеустрій», Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”, розглянувши проект землеустрою, витяг з Державного земельного кадастру та заяву гр. Борисової Наталі Петрівни , сільська рада ВИРІШИЛА:
1. Затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. Борисовій Наталі Петрівні для ведення особистого селянського господарства, кадастровий № 1223587500:03:001:0782 площею 0,2485 га із земель комунальної власності, розташованої в межах населеного пункту Троїцької сільської ради.
2. Передати у власність гр. Борисовій Наталі Петрвані земельну ділянку площею 0,2485 га кадастровий № 1223587500:03:001:0782 для ведення особистого селянського господарства із земель комунальної власності, розташованої в межах населеного пункту Троїцької сільської ради Павлоградського району Дніпропетровської області.
3. Використовувати земельну ділянку після державної реєстрації за цільовим призначенням, суворо дотримуватись вимог чинного законодавства України. Надати до сільської ради копію витягу про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
4. Контроль за виконанням даного рішення покласти на Постійну комісію з питань земельних відносин, природокористування, планування території, будівництва, архітектури, охорони пам’яток, історичного середовища та благоустрою Троїцької сільської ради.
Сільський голова Олег ЧУПРИНА
ТРОЇЦЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
ПАВЛОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ШІСТНАДЦЯТА СЕСІЯ ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
РІШЕННЯ
від 23 грудня 2021 року село Троїцьке № 1246 -16/VІІІ
Про затвердження технічної документації
із землеустрою щодо встановлення (відновлення)
меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)
та передачу у власність гр. Борисовій Наталі
Петрівні земельної ділянки для будівництва
і обслуговування житлового будинку,
господарських будівель і споруд
Керуючись ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» ст.ст. 12,118,122,123,186-1 Земельного Кодексу України , ст.25 Закону України «Про землеустрій», розглянувши технічну документацію із землеустрою щодо передачі земельної ділянки у власність, Витяг з Державного земельного кадастру та заяву Борисової Наталі Петрівни, що мешкає с.Троїцьке вул.Садова,44 сільська рада ВИРІШИЛА:
1.Затвердити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі ( на місцевості) гр. Борисовій Наталі Петрівні для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (кадастровий № 1223587500:03:001:0783) площею 0,2500 га за адресою: : с.Троїцьке вул. Садова,44.
2. Передати гр. Борисовій Наталі Петрівні у власність земельну ділянку для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд площею 0,2500 га (кадастровий № 1223587500:03:001:0783) за адресою : с.Троїцьке вул. Садова,44 .
3. Гр. Борисовій Наталі Петрівні провести державну реєстрацію права власності на зазначену земельну ділянку у встановленому законодавством порядку. Використання земельної ділянки здійснювати відповідно до вимог законодавства та за цільовим призначенням.
4. Контроль за виконанням даного рішення покласти на Постійну комісію з питань земельних відносин, природокористування, планування території, будівництва, архітектури, охорони пам’яток, історичного середовища та благоустрою Троїцької сільської ради.
Сільський голова Олег ЧУПРИНА
ТРОЇЦЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
ПАВЛОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ШІСТНАДЦЯТА СЕСІЯ ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
РІШЕННЯ
від 23 грудня 2021 року село Троїцьке № 1247 -16/VІІІ
Про затвердження технічної документації
із землеустрою щодо встановлення (відновлення)
меж земельної ділянки в натурі (на місцевості)
та передачу у власність гр. Бєляєвій Наталії
Володимирівні земельної ділянки для будівництва
і обслуговування житлового будинку,
господарських будівель і споруд
Керуючись ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» ст.ст. 12,118,122,123,186-1 Земельного Кодексу України , ст.25 Закону України «Про землеустрій», розглянувши технічну документацію із землеустрою щодо передачі земельної ділянки у власність, Витяг з Державного земельного кадастру та заяву Бєляєвої Наталії Володимирівні, що мешкає с.Троїцьке вул.Садова,48 сільська рада ВИРІШИЛА:
1.Затвердити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі ( на місцевості) гр. Бєляєвій Наталії Володимирівні для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (кадастровий № 1223587500:03:001:0784) площею 0,2500 га за адресою: : с.Троїцьке вул. Садова,48.
2. Передати гр. Бєляєвій Наталії Володимирівні у власність земельну ділянку для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд площею 0,2500 га (кадастровий № 1223587500:03:001:0784) за адресою : с.Троїцьке вул. Садова,44 .
3. Гр. Бєляєвій Наталії Володимирівні провести державну реєстрацію права власності на зазначену земельну ділянку у встановленому законодавством порядку. Використання земельної ділянки здійснювати відповідно до вимог законодавства та за цільовим призначенням.
4. Контроль за виконанням даного рішення покласти на Постійну комісію з питань земельних відносин, природокористування, планування території, будівництва, архітектури, охорони пам’яток, історичного середовища та благоустрою Троїцької сільської ради.
Сільський голова Олег ЧУПРИНА
ТРОЇЦЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
ПАВЛОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ШІСТНАДЦЯТА СЕСІЯ ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
РІШЕННЯ
Від 23 грудня 2021 року село Троїцьке № 1248 -16/VІІІ
Про затвердження проекту землеустрою
щодо відведення земельної ділянки
у власність гр. Скубак Лідії Петрівні для
ведення особистого селянського господарства
Керуючись ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» ст. ст. 12, 122, 186 Земельного Кодексу України, ст. 25 Закону України «Про землеустрій», Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”, розглянувши проект землеустрою, витяг з Державного земельного кадастру та заяву гр. Скубак Лідії Петрівни, сільська рада ВИРІШИЛА:
1. Затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. Скубак Лідії Петрівні для ведення особистого селянського господарства, кадастровий № 1223587200:05:002:0364 площею 2,0000 га із земель комунальної власності, що утворилася шляхом поділу земельної ділянки, № №1223587200:05:002:0315 загальною площею 92,5832 га, розташованої за межами населеного пункту Троїцької сільської ради.
2. Передати у власність гр. Скубак Лідії Петрівні земельну ділянку площею 2,0000 га кадастровий № 1223587200:05:002:0364 для ведення особистого селянського господарства із земель комунальної власності, що утворилася шляхом поділу земельної ділянки, №1223587200:05:002:0315 загальною площею 92,5832 га, розташованої за межами населеного пункту Троїцької сільської ради Павлоградського району, Дніпропетровської області.
3. Використовувати земельну ділянку після державної реєстрації за цільовим призначенням, суворо дотримуватись вимог чинного законодавства України. Надати до сільської ради копію витягу про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
4. Контроль за виконанням даного рішення покласти на Постійну комісію з питань земельних відносин, природокористування, планування території, будівництва, архітектури, охорони пам’яток, історичного середовища та благоустрою Троїцької сільської ради.
Сільський голова Олег ЧУПРИНА
ТРОЇЦЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
ПАВЛОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ШІСТНАДЦЯТА СЕСІЯ ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
РІШЕННЯ
Від 23 грудня 2021 року село Троїцьке № 1249 -16/VІІІ
Про затвердження проекту землеустрою
щодо відведення земельної ділянки
у власність гр. Кривсуну Євгенію
Олександровичу для ведення особистого
селянського господарства
Керуючись ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» ст. ст. 12, 122, 186 Земельного Кодексу України, ст. 25 Закону України «Про землеустрій», Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”, розглянувши проект землеустрою, витяг з Державного земельного кадастру та заяву гр. Кривсуна Євгенія Олександровича, сільська рада ВИРІШИЛА:
1. Затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. Кривсуну Євгенію Олександровичу для ведення особистого селянського господарства, кадастровий № 1223587200:01:003:0876 площею 1,4000 га із земель комунальної власності, що утворилася шляхом поділу земельної ділянки, №1223587200:01:003:0820 загальною площею 23,847 га, розташованої за межами населеного пункту Троїцької сільської ради.
2. Передати у власність Кривсуну Євгенію Олександровичу земельну ділянку площею 1,4000 га кадастровий № 1223587200:01:003:0876 для ведення особистого селянського господарства із земель комунальної власності, що утворилася шляхом поділу земельної ділянки, №1223587200:01:003:0820 загальною площею 23,847 га, розташованої за межами населеного пункту Троїцької сільської ради Павлоградського району, Дніпропетровської області.
3. Використовувати земельну ділянку після державної реєстрації за цільовим призначенням, суворо дотримуватись вимог чинного законодавства України. Надати до сільської ради копію витягу про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
4. Контроль за виконанням даного рішення покласти на Постійну комісію з питань земельних відносин, природокористування, планування території, будівництва, архітектури, охорони пам’яток, історичного середовища та благоустрою Троїцької сільської ради.
Сільський голова Олег ЧУПРИНА
ТРОЇЦЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
ПАВЛОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ШІСТНАДЦЯТА СЕСІЯ ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
РІШЕННЯ
Від 23 грудня 2021 року село Троїцьке № 1250-16/VІІІ
Про затвердження проекту землеустрою
щодо відведення земельної ділянки
у власність гр. Кривсун Олені
Михайлівні для ведення особистого
селянського господарства
Керуючись ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» ст. ст. 12, 122, 186 Земельного Кодексу України, ст. 25 Закону України «Про землеустрій», Закону України “Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень”, розглянувши проект землеустрою, витяг з Державного земельного кадастру та заяву гр. Кривсун Олени Михайлівни, сільська рада ВИРІШИЛА:
1. Затвердити проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність гр. Кривсун Олені Михайлівні для ведення особистого селянського господарства, кадастровий № 1223587200:01:003:0878 площею 1,4000 га із земель комунальної власності, що утворилася шляхом поділу земельної ділянки, №1223587200:01:003:0820 загальною площею 23,847 га, розташованої за межами населеного пункту Троїцької сільської ради.
2. Передати у власність Кривсун Олені Михайлівні земельну ділянку площею 1,4000 га кадастровий № 1223587200:01:003:0878 для ведення особистого селянського господарства із земель комунальної власності, що утворилася шляхом поділу земельної ділянки, №1223587200:01:003:0820 загальною площею 23,847 га, розташованої за межами населеного пункту Троїцької сільської ради, Павлоградського району, Дніпропетровської області.
3. Використовувати земельну ділянку після державної реєстрації за цільовим призначенням, суворо дотримуватись вимог чинного законодавства України. Надати до сільської ради копію витягу про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
4. Контроль за виконанням даного рішення покласти на Постійну комісію з питань земельних відносин, природокористування, планування території, будівництва, архітектури, охорони пам’яток, історичного середовища та благоустрою Троїцької сільської ради.
Сільський голова Олег ЧУПРИНА
ТРОЇЦЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
ПАВЛОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ШІСТНАДЦЯТА СЕСІЯ ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
РІШЕННЯ
від 23 грудня 2021 року село Троїцьке № 1251 - 16/VІІІ
Про вилучення земельних ділянок
з користування громадян
Керуючись ст.26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” , ст.12,120,140,141 Земельного Кодексу України, та розглянувши заяви жителів громади, сільська рада ВИРІШИЛА:
- Савченко Наталії Леонтіївни – 0,51га (особисте селянське господарство)
с. Привовчанське.
- Чабан Олексій Іванович – 0,17га (особисте селянське господарство) с.Троїцьке.
2. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію сільської ради з питань земельних відносин, природокористування, планування території, будівництва, архітектури, охорони пам’яток, історичного середовища та благоустрою.
Сільський голова Олег ЧУПРИНА
ТРОЇЦЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
ПАВЛОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ ШІСТНАДЦЯТА СЕСІЯ ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
РІШЕННЯ
від 23 грудня 2021 року село Троїцьке № 1210-16/VІІІ
Про затвердження програми
«Здоров’я Громади на 2022 рік»
Згідно ст. 25, п. 22 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України від 19.11.1992 р. №2801-ХІІ «Основи законодавства України про охорону здоров’я», Бюджетного кодексу України, з метою покращення, збереження та зміцнення здоров’я населення шляхом підвищення якості та ефективності надання медичної допомоги з пріоритетним напрямом профілактики та лікування хронічних неінфекційних та інфекційних захворювань, враховуючи висновки та рекомендації постійної комісії сільської ради з питань планування фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва, сільська рада ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Програму «Здоров’я Громади на 2022 рік» (додаток 1, додаток 2, додаток 3).
2. Фінансовому відділу Троїцької сільської ради забезпечити фінансування заходів Програми.
3. Контроль за виконанням даного рішення покласти комісію сільської ради з питань планування фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва.
Сільський голова Олег ЧУПРИНА
ТРОЇЦЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
ПАВЛОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ШІСТНАДЦЯТА СЕСІЯ ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
Р І Ш Е Н Н Я
від 23 грудня 2021 року село Троїцьке №1196 -16/VIII
|
Про затвердження Програми захисту прав дітей та розвитку сімейних форм виховання на території Троїцької сільської територіальної громади на 2022 - 2024 роки
|
Відповідно до Конвенції про права дитини, схваленої Генеральною Асамблеєю ООН 20 листопада 1989 року (зі змінами), рішення сільської ради від 27 жовтня 2018 року № 271-14/VІI «Про стратегію розвитку Троїцької сільської об’єднаної територіальної громади до 2025 року», з метою забезпечення оптимального функціонування цілісної системи захисту прав дітей у Троїцькій сільській територіальній громаді, керуючись пп. 22 ч.1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», законами України «Про охорону дитинства», «Про органи і служби у справах дітей та спеціальні установи для дітей», «Про забезпечення організаційно – правових умов соціального захисту дітей – сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування», враховуючи висновки постійної комісії сільської ради з питань планування фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва, сільська рада В И Р І Ш И Л А :
1. Затвердити Програму захисту прав дітей та розвитку сімейних форм виховання на території Троїцької сільської територіальної громади на 2022 - 2024 роки (додається).
2. Визначити службу у справах дітей виконавчого комітету Троїцької сільської ради відповідальним виконавцем Програми.
3. Відповідальному виконавцю Програми:
1) забезпечити виконання програми відповідно до повноважень та встановлених строків;
2) звітувати про хід виконання Програми не пізніше 30 березня року, наступного за звітним.
4. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію сільської ради з питань планування фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва.
Сільський голова Олег ЧУПРИНА
Додаток
до рішення сільської ради
від 23 грудня 2021 року №1196-16/VIII
ПРОГРАМА
захисту прав дітей та розвитку сімейних форм виховання на території Троїцької сільської територіальної громади на 2022-2024 роки
ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
Стабільність держави, її економічний розвиток значною мірою залежать від фізичного та духовного розвитку дитини, ставлення держави до їх проблем, інтересів та потреб.
Одним із критеріїв стану захисту прав дитини є чисельність дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Попри активізацію зусиль місцевих органів влади щодо поліпшення становища дітей, створення умов для їх гармонійного розвитку, в громаді суттєво не зменшується кількість дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
На цей час немає підстав стверджувати, що кожна дитина, яка проживає на території Троїцької сільської територіальної громади, повною мірою захищена, що в дитячому середовищі подолані такі явища, як бездоглядність дітей з боку батьків, безпритульність, соціальне сирітство тощо.
Причинами виходу дітей на вулиці є сімейні проблеми, вживання наркотиків, алкоголю, правопорушення, неспроможність багатьох сімей виховувати дітей, мотивована бідністю, безвідповідальністю батьків, безробіттям, зростанням цін на товари першої необхідності, зокрема, дитячі і, як результат, погіршення матеріального благополуччя населення територіальної громади.
Соціалізація дітей проходить в умовах зміни системи цінностей і орієнтацій. Це становить перед суспільством нові завдання щодо виховання дітей, опікування ними державою, їх правового захисту і підтримки.
Станом на 01 грудня 2021 року на первинному обліку служби у справах дітей перебуває 22 дитини, які залишилися без батьківського піклування, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які проживають та влаштовані в різні сімейні форми виховання, з них 8 дітей – сиріт та 14 дітей, позбавлених батьківського піклування, також на території громади проживають 3 дітей, які перебувають на обліку в інших службах, однак влаштовані в сімейні форми виховання та території Троїцької територіальної громади. У громаді успішно функціонують 11 сімей-опікунів/піклувальників та 1 сім’я патронатного вихователя. Також на обліку дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, перебуває 8 осіб.
Проблема захисту прав дітей та розвитку сімейних форм виховання надзвичайно актуальна в теперішніх умовах реформування системи інтернатних закладів, яка має на меті зменшити кількість дітей, які виховують в інтернатах на 70% та збільшити кількість дитячих будинків сімейного типу і патронатних сімей, забезпечення інклюзивним навчанням дітей з особливими потребами. На сучасному етапі від громади вимагається необхідність вироблення нових якісних підходів щодо створення умов для повноцінного розвитку та виховання дітей, забезпечення доступності послуг для дітей та сімей з дітьми відповідно до їх потреб на рівні територіальної громади, а також створення дружнього до дітей середовища в громаді.
Правовий захист дітей є системою заходів правового, організаційного, фінансового плану, спрямованого на забезпечення безпеки їх повсякденного життя і призначеною для здійснення допомоги дітям, які через різні обставини залишились позбавленими (повністю або частково) тих пільг і послуг, які необхідні для їх нормального розвитку.
Для вирішення соціально-правових питань потрібна комплексна система заходів, спрямована на підтримку дітей, які потребують захисту з боку громади, чим і зумовлена необхідність розробки, прийняття та виконання Програми захисту прав дітей та розвитку сімейних форм виховання на території Троїцької сільської територіальної громади на 2022-2024 роки (далі – Програма).
2. МЕТА І ОСНОВНІ ЗАВДАННЯ ПРОГРАМИ
Метою програми є розбудова ефективної системи забезпечення прав дитини на рівні територіальної громади
Основними шляхами і напрямками реалізації Програми в Троїцькій сільській територіальній громаді є:
організація роботи щодо підвищення сімейних цінностей, виховання відповідального батьківства та запобігання соціальному сирітству;
організація результативної роботи з реабілітації бездоглядних та безпритульних дітей, розвитку сімейних форм виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;
сприяння усиновленню громадянами України дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування.
Основні завдання Програми:
підтримка дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, забезпечення належних умов для їх навчання, виховання та розвитку;
підвищення рівня культури сімейних стосунків і відповідальності батьків за виконання своїх обов’язків шляхом активізації участі батьків у семінарах, тренінгах, що сприяють формуванню сімейних цінностей;
своєчасне виявлення бездоглядних та безпритульних дітей, влаштування їх до закладів соціального захисту;
розвиток сімейних форм виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування (усиновлення, опіка та піклування, створення дитячих будинків сімейного типу, прийомних та патронатних сімей).
3. ФІНАНСОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРОГРАМИ
Забезпечення реалізації заходів, передбачених Програмою, здійснюється за рахунок коштів бюджету Троїцької сільської територіальної громади.
Гранична вартість подарунків, призів, які вручаються при проведенні заходів Програми, не повинна перевищувати одного прожиткового мінімуму та залежить від фінансових можливостей, які визначаються у кошторисі витрат, затвердженому головним розпорядником коштів.
4. ОЧІКУВАНІ РЕЗУЛЬТАТИ ВИКОНАННЯ ПРОГРАМИ
Реалізація Програми сприятиме:
запровадженню на рівні громади системи захисту прав дітей;
активізації діяльності органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, громадськості щодо підтримки сімей з дітьми;
створенню безпечного та сприятливого середовища для розвитку дитини;
зменшенню кількості бездоглядних та безпритульних дітей;
збільшенню рівня влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, у дитячі будинки сімейного типу, прийомні та патронатні сім’ї;
охопленню допомогою 100% внутрішньо переміщених сімей з дітьми;
зменшенню кількості дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які виховуються в закладах для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;
створенню умов для активізації національного усиновлення.
Секретар сільської ради Лариса КРУПСЬКА
ТРОЇЦЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
ПАВЛОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ШІСТНАДЦЯТА СЕСІЯ ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
РІШЕННЯ
від 23 грудня 2021 року село Троїцьке №1197 -16/VІІІ
Про внесення змін до рішення
сільської ради від 23 грудня 2020
року № 73–3/VІІІ «Про затвердження
«Програми запобігання виникнення
надзвичайних ситуацій,
оперативного реагування на них та
забезпечення пожежної безпеки на
території Троїцької сільської ради
на 2021-2023 роки»
З метою забезпечення життєдіяльності сільського населення, подальшого розвитку соціальної сфери сіл, керуючись п. 22 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статтями 85, 91, 93 Бюджетного кодексу України, постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2015 року №775 «Про затвердження Порядку створення та використання матеріальних резервів для запобігання і ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій» (зі змінами), доручення голови облдержадміністрації від 08.10.2021 року №08-39/0/35-21 «Про надання субвенцій з місцевих бюджетів обласному бюджету», розпорядженням голови ОДА від 11 березня 2020 року № Р-185/0/3-20(зі змінами), постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 «Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19», враховуючи висновки постійної комісії з питань планування фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва, сільська рада ВИРІШИЛА:
1. Внести зміни до розрахунку видатків в 2022 році на виконання заходів, передбачених Програмою, та затвердити їх згідно додатку 2.
2. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію планування фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва.
Сільський голова Олег ЧУПРИНА
Додаток 2
до рішення сільської ради
від 23 грудня 2021року
№1197 -16/VІІІ
РОЗРАХУНОК
До фінансування Програми „Запобігання виникнення надзвичайних ситуацій, оперативного реагування на них та забезпечення пожежної безпеки на території Троїцької сільської ради на 2022 рік”
|
№ з/п |
Назва заходу |
Сума (грн.) |
Джерело фінансуванн я |
|
1 |
„Запобігання виникнення надзвичайних ситуацій, оперативного реагування на них та забезпечення пожежної безпеки на території Троїцької сільської ради на 2021-2023 роки” Для перерахування до обласного бюджету КПКВК 3719770 |
7060,00 |
Місцевий бюджет |
|
2 |
Видатки на утримання МПО м/б КПКВК 0218130
|
1334338,00 |
Місцевий бюджет |
|
3 |
Заходи із запобігання та ліквідації надзвичайних ситуацій КПКВК 0218110 м/б |
100000,00 |
Місцевий бюджет |
|
|
Разом: |
1441398,00 |
|
Секретар сільської ради Лариса КРУПСЬКА
ТРОЇЦЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
ПАВЛОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ШІСТНАДЦЯТА СЕСІЯ ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
РІШЕННЯ
від 23 грудня 2021 року село Троїцьке № 1198-16/VІІІ
Про затвердження «Програми
соціального захисту населення
Троїцької сільської ради
на 2022 рік»
З метою забезпечення життєдіяльності та соціального захисту сільського населення, подальшого розвитку соціальної сфери сіл, керуючись пунктом 22 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Бюджетним кодексом України, враховуючи висновки та рекомендації спільного засідання постійних комісій сільської ради з питань планування фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва та з питань гуманітарних питань, прав людини, законності, депутатської діяльності та регламенту, сільська рада ВИРІШИЛА:
Затвердити Програму соціального захисту населення Троїцької сільської ради на 2022 рік згідно з додатком 1.
2. Затвердити розрахунок видатків в 2022 році на виконання заходів, передбачених Програмою, згідно з додатком 2 .
3. Контроль по виконанню даного рішення покласти на постійну комісію з питань планування фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва.
Сільський голова Олег ЧУПРИНА
Додаток 1
до рішення сільської ради
від 23 грудня 2021 р.
№1198-16/VІІІ
ПРОГРАМА СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ НАСЕЛЕННЯ ТРОЇЦЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ НА 2022 РІК
Програма розроблена відповідно до ст.34 та п.22 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Бюджетного кодексу України, яка передбачає забезпечення соціально-економічного розвитку територіальної громади.
І.ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ.
На території Троїцької сільської ради проживають громадяни, які потребують соціального захисту. До цих категорій відносяться:
учасники війни;
працівники тилу;
учасники бойових дій;
воїни –інтернаціоналісти;
ветерани війни;
вдови;
інваліди;
учасники АТО;
внутрішньо переміщені особи;
учасники Чорнобильської трагедії;
діти-сироти;
малозабезпечені сім”ї;
тяжкохворі, які потребують допомоги на лікування;
вразливі групи населення та сім'ї/особи, які опинилися у складних життєвих обставинах та не можуть самостійно подолати негативний вплив обставин або мають ризик потрапити у складні життєві обставини через вплив несприятливих зовнішніх та/або внутрішніх чинників.
Звичайно, вирішити всі матеріально-побутові проблеми цих людей сільська рада не може, але провести тренінги, виділити допомогу на свято чи в найскрутніший час, повинна.
З цією метою розроблена Програма соціального захисту населення Троїцької сільської ради на 2022 рік.
ІІ.МЕТА ПРОГРАМИ
Забезпечення захисту пільгових і вразливих категорій населення; підтримки багатодітних, неповних та малозабезпечених сімей; захисту громадян/сімей, що потрапили у складні життєві обставини та мають труднощі матеріально-фінансового характеру.
ІІІ. ЦІЛІ І ЗАВДАННЯ
Спонукати депутатів і жителів громади до шанобливого ставлення до ветеранів війни, працівників тилу, воїнів-інтернаціоналістів.
Вшановувати ветеранів праці, пенсіонерів-передовиків виробництва до професійних та інших свят.
Надавати підтримку сім’ям з дітьми, дітям-сиротам, дітям, що знаходяться під опікою.
Виділяти матеріальну допомогу тяжкохворим на лікування.
Забезпечити пільгове медичне обслуговування осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Надавати компенсацію фізичним особам, які надають соціальні послуги громадянам похилого віку, особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують сторонньої допомоги.
Надавати підтримку вразливим групам населення.
IV. ДЖЕРЕЛА ФІНАНСУВАННЯ
Джерелами фінансування програми є місцевий бюджет, обласний бюджет, спонсорська допомога агропромислових формувань, підприємців та інших організацій, розташованих на території сільської ради .
Секретар сільської ради Лариса КРУПСЬКА
Додаток 2
до рішення сільської ради
від 23 грудня 2021р.
№1198-16/VІІІ
РОЗРАХУНОК
до фінансування Програми соціального захисту населення Троїцької сільської ради на 2022 рік
|
№п/п
|
Назва заходу |
Сума (грн.) |
Джерело фінансування
|
|
1
|
Надання матеріальної допомоги згідно поданих заяв.
|
2 000 000,00 |
Місцевий бюджет |
|
2 |
Пільгове медичне обслуговування осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи |
2942,00 |
Обласний бюджет |
|
3 |
Виплата компенсації фізичним особам , які надають соціальні послуги |
100000,00 |
Місцевий бюджет |
|
4 |
Проведення тренінгових курсів для вразливих груп населення та сімей/осіб |
11550,00 |
Місцевий бюджет |
|
Усього
|
|
2 114 492,00
|
|
Секретар сільської ради Лариса КРУПСЬКА
Додаток 3
до рішення сільської ради
від 23 грудня 2021р.
№1198-16/VІІІ
Календарний план проведення заходів
|
№ з/п |
Найменування заходу |
Термін виконання |
Виконавці |
|
1
|
Надання матеріальної допомоги згідно поданих заяв |
Протягом року |
Виконавчий комітет Троїцької сільської ради |
|
2 |
Пільгове медичне обслуговування осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи |
Протягом року |
Виконавчий комітет Троїцької сільської ради |
|
3 |
Виплата компенсації фізичним особам , які надають соціальні послуги |
Протягом року |
Виконавчий комітет Троїцької сільської ради |
|
4 |
Тренінговий курс «Батьківство в радість» |
Протягом року |
Виконавчий комітет Троїцької сільської ради, КЗ «Центр НСП ТСРПРДО» |
|
5 |
Тренінговий курс «Я і моє тіло» |
Протягом року |
Виконавчий комітет Троїцької сільської ради, відділ соціально-гуманітарного розвитку, КЗ «Центр НСП ТСРПРДО» |
|
6 |
Тренінговий курс «Я маю право» |
Протягом року |
Виконавчий комітет Троїцької сільської ради, відділ соціально-гуманітарного розвитку, КЗ «Центр НСП ТСРПРДО» |
Секретар сільської ради Лариса КРУПСЬКА
ТРОЇЦЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
ПАВЛОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ШІСТНАДЦЯТА СЕСІЯ ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
РІШЕННЯ
від 23 грудня 2021 року село Троїцьке № 1199-16/VІІІ
Про затвердження «Програми по
благоустрою населених пунктів
Троїцької сільської ради на 2022
рік»
Керуючись пунктом 22 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Бюджетним кодексом України, з метою забезпечення життєдіяльності сільського населення, подальшого розвитку соціальної сфери сіл враховуючи висновки та рекомендації спільного засідання постійних комісій сільської ради з питань планування фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва, з питань земельних відносин, природокористування, планування території, будівництва, архітектури, охорони пам’яток, історичного середовища та благоустрою, з питань комунальної власності, житлово-комунального господарства, енергозбереження та транспорту, сільська рада ВИРІШИЛА :
1. Затвердити Програму по благоустрою населених пунктів Троїцької сільської ради на 2022 рік згідно з додатком 1.
2. Затвердити розрахунок видатків в 2022 році на виконання заходів, передбачених Програмою, згідно з додатком 2 .
3. Контроль по виконанню даного рішення покласти на постійну комісію з питань планування фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва.
Сільський голова Олег ЧУПРИНА
Додаток 1
до рішення сільської ради
від 23 грудня 2021року
№1199-16/VІІІ
ПРОГРАМА ПО
БЛАГОУСТРОЮ НАСЕЛЕНИХ ПУНКТІВ ТРОЇЦЬКОЇ
СІЛЬСЬКОЇ РАДИ НА 2022 РІК
Програма розроблена відповідно до ст.30 та п.22 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Бюджетного кодексу України, яка передбачає забезпечення соціально-економічного розвитку територіальної громади.
І.ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
Згідно статті 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси є об’єктами права власності українського народу. Від імені українського народу право власності здійснюють органи державної влади та місцевого самоврядування.
Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою турботою держави, тому робота по виконанню благоустрою, природоохоронного законодавства – це надзвичайно важлива ланка діяльності сільської ради.
Програма по благоустрою населених пунктів Троїцької сільської ради на 2022 рік розроблена на виконання Законів України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про благоустрій населених пунктів", "Про охорону навколишнього природного середовища", "Про відходи», «Про охорону атмосферного повітря", "Про охорону і використання пам’ятників історії і культури».
На території Троїцької сільської ради розташовані десять населених пунктів: села Троїцьке, Вербове, Левадки, Привовчанське, Малоолександрівка, Писарівка, Зелений Гай, Мар’ївка, Новоіларіонівське та Пристень. Кількість жителів – 3512 чоловік.
У зазначених населених пунктах сільської ради функціонують об’єкти соціальної сфери: Троїцька загальноосвітня середня школа, Привовчанська загальноосвітня середня школа, Писарівська гімназія Троїцької сільської ради, дитячий ясла-садок “Ромашка” в с. Привовчанське, дитячий садок «Оленка» в с. Троїцьке, відділення зв’язку в с.Троїцьке, в с. Привовчанське, с.Писарівка, одинадцять торгівельних пунктів, Привовчанський сільський Будинок культури, Троїцький сільський Будинок культури, Малоолександрівський сільський клуб, Вербовський сільський клуб, Писарівський Будинок культури, Троїцька, Привовчанська, Малоолександрівська, Писарівська сільські бібліотеки, два стадіона, тир, водогони, вежі Рожновського, парк «Дружба» в с. Троїцьке, сквер «Центральний» с. Привовчанське, сквер Пам’яті с. Привовчанське, парк відпочинку по вул. Пушкіна с. Троїцьке.
Ця Програма може доповнюватися новими розділами та напрямами, уточнюватись у відповідності з бюджетними надходженнями.
ІІ.МЕТА ПРОГРАМИ
Основною метою Програми по благоустрою є реалізація комплексу заходів:
Забезпечення належного естетичного стану населених пунктів.
Створення умов для забезпечення життєдіяльності громадян, функціонування всіх об’єктів комунальної інфраструктури.
Спонукання жителів громади до створення квітників на присадибних ділянках, утримання в чистоті місць громадського користування.
Покращення естетичного вигляду вулиць, скверів, місць громадського користування.
Облаштування місць для культурного відпочинку .
ІІІ. ЦІЛІ І ЗАВДАННЯ
Програмою по благоустрою передбачається проведення конкретної роботи в наступних напрямах:
Соціальний розвиток населених пунктів сільської ради.
Забезпечення функціонування закладів та установ сільської ради.
Забезпечення якісного зовнішнього освітлення вулиць, тротуарів (поточне утримання, проведення робіт з реконструкції та встановленню нових ліній зовнішнього освітлення з застосування технологій та елементів енергозберігання) сільської ради.
Утримання в належному санітарному та естетичному стані вулиць, дворів, громадських місць.
Утримання та ремонт пам’ятників, установ сільської ради.
Організація робіт по недопущенню утворення стихійних звалищ побутового сміття.
Забезпечення функціонування системи водопостачання.
Приведення сіл сільської ради до рівня європейських норм (утримання історико-архітектурної спадщини, пам’ятників, вулиць, тротуарів, тощо).
Покращення зовнішнього вигляду та санітарного стану населених пунктів (організація роботи по прибиранню населених пунктів, забезпечення своєчасного і повного збору та вивезення ТПВ, косовиця трави).
Утримання, догляд, насадження дерев, зрізка аварійних, сухих, утримання клумб, газонів, смуг зелених насаджень.
Забезпечення належних умов для поховань померлих (продовження робіт по впорядкуванню кладовищ).
Створення дитячих майданчиків, спортивних площадок, тощо.
Організація робіт з благоустрою в зонах масового відпочинку населення.
Проведення профілактичної роз’яснювальної роботи серед населення, власників комерційних структур щодо дотримання правил благоустрою, санітарних норм, правил поведінки в громадських місцях, запровадження роздільного збору побутових відходів, участі громадян у наведенні порядку за місцем проживання.
IV. ДЖЕРЕЛА ФІНАНСУВАННЯ
Джерелами фінансування Програми є місцевий бюджет, спонсорська допомога агроформувань, підприємців, розташованих на території сільської ради.
|
№ п/п |
Назва заходу |
Термін виконання |
Джерело фінансування |
Відповідальні |
|
1 |
Озеленення та утримання територій установ, вулиць, дворів громадян в належному санітарному стані |
Постійно |
Місцевий бюджет , кошти громадян, спонсорська допомога |
Депутати сільської ради, старости, керівники установ, жителі села |
|
2 |
Оплата електроенергії для забезпечення функціонування вуличної освітлювальної мережі |
Протягом року |
Місцевий бюджет |
Виконком сільської ради |
|
3 |
Організація вивозу побутових відходів |
Протягом року |
Місцевий бюджет |
Виконком сільської ради |
|
4 |
Впорядкування кладовищ |
Квітень –травень |
Місцевий бюджет |
Виконком сільської ради, старости, депутати сільської ради, жителі села |
|
5 |
Утримання в чистоті громадських місць загального користування.
|
Протягом року |
Місцевий бюджет |
Виконком сільської ради, старости, депутати сільської ради, керівники установ, жителі села |
|
6 |
Придбання електролампочок, фонарів, електричних проводів, електролічилиників, лічильників води, насоса до фонтану та комплектуючих, кронштейнів, цементу, фарби, гірлянд, камер відеоспостереження та акумуляторів до них |
Протягом року |
Місцевий бюджет |
Виконком сільської ради |
|
7
|
Придбання комунальної техніки |
Січень- квітень |
Місцевий бюджет |
Виконком сільської ради |
|
8 |
Послуги по розчищенню снігу в зимовий період |
Січень-березень Листопад-грудень |
Місцевий бюджет |
Виконком сільської ради |
|
9 |
Повірка лічильників , розпломбування пломб.
|
Протягом року |
Місцевий бюджет |
Виконком сільської ради |
|
10 |
Придбання протиожеледної суміші |
Протягом року |
Місцевий бюджет |
Виконком сільської ради |
|
11 |
Скошування трави
|
Протягом року |
Місцевий бюджет |
Виконком сільської ради |
|
12 |
Ремонт пам’ятників |
Протягом року |
Місцевий бюджет |
Виконком сільської ради |
|
13 |
Підключення фонтану с. Привовчанське |
Травень |
Місцевий бюджет |
Виконком сільської ради |
|
14 |
Поточний ремонт фонтану с. Малоолександрівка |
Травень |
Місцевий бюджет |
Виконком сільської ради |
Секретар сільської ради 1111 1 11Лариса КРУПСЬКА
Додаток 2
до рішення сільської ради
від 23 грудня 2021року
№1199-16/VІІІ
РОЗРАХУНОК
до фінансування Програми по благоустрою населених пунктів
Троїцької сільської ради на 2022 рік
КПКВК 0216030
|
№п/п |
Назва заходу |
Джерело фінансування |
Сума (грн.) |
|
1 |
Оплата водопостачання 1900*17,00 |
Місцевий бюджет |
32300 |
|
2 |
Оплата електроенергії 118280*6,00 |
Місцевий бюджет |
709680
|
|
3 |
Придбання конструкційних матеріалів для зупинок, електролампочок, фонарів, електричних проводів, електролічилиників, лічильників води, насоса до фонтану та комплектуючих, кронштейнів, цементу, фарби, гірлянд, камер відеоспостереження та акумуляторів до них, протиожеледної суміші |
Місцевий бюджет |
68000 |
|
4 |
Заміна електролічильників |
Місцевий бюджет |
5440 |
|
5 |
Послуги по розчищенню снігу в зимовий період (по договору) |
Місцевий бюджет |
49000
|
|
6 |
Повірка лічильників, розпломбування, встановлення та підключення електроустановки |
Місцевий бюджет
|
15560 |
|
7 |
Технічне обслуговуання електроприборів |
Місцевий бюджет |
7500 |
|
8 |
Обслуговування фонтану с. Привовчанське, Троїцьке |
Місцевий бюджет |
5000 |
|
9 |
Ремонт пам’ятників |
Місцевий бюджет |
15000 |
|
11 |
Ремонт вуличного освітлення |
Місцевий бюджет |
5500 |
|
12 |
Поточний ремонт дитячих майданчиків |
Місцевий бюджет |
0 |
|
13 |
Скошування трави |
Місцевий бюджет |
10000 |
|
14 |
Благоустрій кладовищ |
Місцевий бюджет |
10000 |
|
15 |
Перенесення пам’ятника жертвам голодомору в с. Малоолександрівка |
Місцевий бюджет |
5000 |
|
Усього |
|
|
937980 |
Секретар сільської ради 11111 1 11Лариса КРУПСЬКА
ТРОЇЦЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
ПАВЛОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ШІСТНАДЦЯТА СЕСІЯ ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
РІШЕННЯ
від 23 грудня 2021 року село Троїцьке № 1200-16/VІІІ
Про затвердження Програми
«Оздоровлення та відпочинок
дітей Троїцької сільської ради
на 2022 рік»
Керуючись п. 22 ст. 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, Закону України „Про оздоровлення та відпочинок дітей“, з метою забезпечення повноцінного оздоровлення та відпочинку дітей, створення належних умов для освітньої, культурно-виховної, фізкультурно-оздоровчої та спортивної роботи, якісного медичного обслуговування і харчування, максимального стимулювання діяльності пришкільних таборів відпочинку з денним перебуванням на базі закладів загальної середньої освіти, враховуючи висновки та рекомендації постійної комісії з питань планування фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва, сільська рада ВИРІШИЛА :
1.Затвердити Програму «Оздоровлення та відпочинок дітей Троїцької сільської ради на 2022 рік» (додаток 1).
2.Затвердити розрахунок видатків в 2022 році на виконання заходів, передбачених Програмою (додаток 3).
3. Рекомендувати відділу соціально-гуманітарного розвитку виконавчого комітету Троїцької сільської ради надавати сільській раді узагальнену інформацію щодо реалізації заходів програми.
4. Контроль по виконанню даного рішення покласти на постійну комісію з питань планування фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва.
Сільський голова Олег ЧУПРИНА
Додаток 1
до рішення сільської ради
23 грудня 2021року
№1200-16/VІІІ
ПРОГРАМА
«Оздоровлення та відпочинок дітей Троїцької сільської ради на 2022 рік»
І. Склад проблеми та обґрунтування необхідності
її розв’язання шляхом розроблення і виконання Програми
Затвердження Програми «Оздоровлення та відпочинок дітей Троїцької сільської ради на 2022 рік» (далі – Програма) зумовлено необхідністю реалізації сучасної державної політики оздоровлення та відпочинку дітей, спрямованої на забезпечення сприятливих умов для всебічного розвитку дітей.
Турбота про здоров’я дітей є одним з основних показників ставлення держави до проблем підростаючого покоління. Разом з тим, стан справ у цій сфері викликає занепокоєння. Дані державної статистики свідчать про постійне зниження рівня здоров'я населення України, яке призводить до того, що на сьогодні в державі середня тривалість життя громадян на 10 – 12 років нижча, ніж у країнах ЄС, а передчасна смертність є вищою в 3 – 4 рази. За останні 15 років внаслідок депопуляції чисельність населення України скоротилася більш як на 5 млн осіб.
Особливою загрозою майбутньому країни є нинішній стан здоров’я і спосіб життя дітей і молоді.
Кожна п’ята дитина народжується з відхиленнями в стані здоров’я. У 90 відсотків школярів діагностуються різні захворювання. Стійка тенденція до погіршення стану здоров’я дітей зумовлена негативними чинниками соціально-економічного, екологічного та психоемоційного характеру. У результаті у значної частини школярів спостерігається емоційно-почуттєва, інтелектуальна та вольова недорозвиненість. Вплив постійно діючих факторів ризику, незадовільна екологічна ситуація, ускладнена наслідками Чорнобильської катастрофи, перевантаження, насамперед у шкільному віці, призводять до істотного зниження імунітету та розвитку у дітей хронічних захворювань, що, в свою чергу, загострює проблему дитячої інвалідності.
Крім того, негативно впливають на молодь проблеми, пов’язані з бездуховністю, бідністю, безробіттям, насильством, відсутністю змістовного дозвілля.
Отже, забезпечення соціального становлення і розвитку дітей і молоді, реалізація їх конституційних прав та свобод є одним із найважливіших пріоритетів державної політики. Зазначене потребує посилення координації зусиль держави і об’єднаної територіальної громади, обумовлює необхідність скоординованих міжгалузевих заходів щодо впровадження здорового способу життя та профілактики травматизму відповідно до світових стандартів за рахунок об’єднання ресурсів держави, місцевих громад, громадських організацій та приватних структур.
У контексті вказаних питань особливо важливого значення набуває організація літнього оздоровлення та відпочинку дітей, що має на меті забезпечення поліпшення стану їх здоров’я, відновлення життєвих сил, зайнятість у період канікул, запобігання бездоглядності, дає можливість продовжити виховний процес та розвиток творчих здібностей.
Проведення канікул в пришкільних таборах є одним із найбільш масових та доступних видів організованого відпочинку школярів.
При організації дитячого оздоровлення та відпочинку найбільша увага приділяється, насамперед, дітям, які потребують соціального захисту: дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, дітям з багатодітних та малозабезпечених сімей, дітям, які постраждали від наслідків Чорнобильської катастрофи, дітям військовослужбовців та працівників органів внутрішніх справ, дітям чиї батьки приймали участь у АТО, які загинули під час виконання службових обов’язків, дітям загиблих шахтарів, дітям, які перебувають на диспансерному обліку, дітям з девіантною поведінкою, талановитим та обдарованим дітям, відмінникам навчання, лідерам громадських організацій .
Незважаючи на постійну увагу держави до питання відпочинку і оздоровлення дітей та підлітків, використання значного ресурсного потенціалу, поки що не вдається забезпечити послугами з організованого оздоровлення та відпочинку усіх бажаючих.
Тому, одним із найважливіших завдань держави і місцевої громади в забезпеченні соціального захисту дітей є реалізація їх права на оздоровлення та відпочинок.
З огляду важливості оздоровлення та відпочинку дітей Троїцької сільської ради, стимулювання діяльності дитячих закладів відпочинку, з’явилася потреба у ґрунтовному розробленні цілісної системи заходів з урахуванням нових реалій: створення об’єднаної територіальної громади Троїцької сільської ради.
ІІ. Мета Програми
Головною метою Програми є забезпечення повноцінного оздоровлення та відпочинку дітей, створення належних умов для освітньої, культурно-виховної, фізкультурно-оздоровчої та спортивної роботи, якісного медичного обслуговування і харчування, а також максимального стимулювання діяльності закладів оздоровлення та відпочинку дітей .
ІІІ. Обґрунтування шляхів і засобів розв’язання проблеми
Основними шляхами і засобами розв’язання проблеми є:
забезпечення та створення оптимальних сприятливих умов щодо оздоровлення та відпочинку дітей;
консолідація зусиль та співробітництво органів виконавчої влади, профспілкових організацій, підприємств, установ щодо організації оздоровлення та відпочинку дітей;
збереження та розвиток матеріально-технічної бази дитячого оздоровлення та відпочинку, підвищення якості оздоровчих послуг, що надаються дитячими закладами;
забезпечення доступності оздоровчих послуг для різних категорій дитячого населення;
поліпшення інформаційного та рекламного забезпечення оздоровлення та відпочинку дітей.
IV. Строки та етапи виконання програми
Строки виконання – з 01 січня 2022 року до 31 грудня 2022 року.
V. Результативні показники Програми
|
Кількісні показники виконання програми |
Якісні показники виконання програми |
|||
|
Найменування показника |
Один. виміру |
Зазначення показників програми |
||
|
2022 рік |
|
|
||
|
Кількість дітей шкільного віку, охоплених оздоровлення і відпочинком |
осіб |
171 |
Підвищення якості оздоровчих послуг, що надаються дитячими закладами оздоровлення та відпочинку |
|
|
Кількість пришкільних таборів відпочинку |
шт. |
3 |
Збереження та розвиток матеріально-технічної бази пришкільних таборів відпочинку |
|
VI. Перелік заходів та завдань програми
Перелік заходів та завдань для виконання Програми наведено у додатку 1.
VII. Ресурсне забезпечення програми
Фінансування Програми здійснюється за рахунок коштів державного, обласного, місцевого бюджетів, а також інших джерел, не заборонених чинним законодавством України.
VIII. Організація управління та контролю
за ходом виконання програми
Координацію роботи за ходом виконання програми здійснює відділ соціально-гуманітарного розвитку виконавчого комітету Троїцької сільської ради.
ІХ. Очікувані кінцеві результати виконання програми
У результаті виконання заходів Програми очікується збільшення кількості (до 80%) дітей, учнівської молоді громади, яким надаються послуги з оздоровлення та відпочинку.
Забезпечуються якісним наданням послуг з оздоровлення та відпочинку:
діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування; діти осіб, визнаних учасниками бойових дій відповідно до пункту 19 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; діти, один із батьків яких загинув (пропав безвісти) у районі проведення антитерористичних операцій, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, бойових дій чи збройних конфліктів або помер внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних у районі проведення антитерористичних операцій, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, бойових дій чи збройних конфліктів, а також внаслідок захворювання, одержаного у період участі в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях; діти, один із батьків яких загинув під час масових акцій громадянського протесту або помер внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час масових акцій громадянського протесту; діти, зареєстровані як внутрішньо переміщені особи; діти, які проживають у населених пунктах, розташованих на лінії зіткнення; рідні діти батьків-вихователів або прийомних батьків, які проживають в одному дитячому будинку сімейного типу або в одній прийомній сім’ї; діти, взяті на облік службами у справах дітей як такі, що перебувають у складних життєвих обставинах; діти з інвалідністю; діти, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи; діти, які постраждали внаслідок стихійного лиха, техногенних аварій, катастроф; діти з багатодітних сімей; діти з малозабезпечених сімей; діти, батьки яких загинули від нещасного випадку на виробництві або під час виконання службових обов’язків, у тому числі діти журналістів, які загинули під час виконання службових обов’язків; діти, одному з батьків яких встановлено інвалідність I або II групи; діти, які перебувають на диспансерному обліку; талановиті та обдаровані діти - переможці міжнародних, всеукраїнських, обласних, міських, районних олімпіад, конкурсів, фестивалів.
Секретар сільської ради Лариса КРУПСЬКА
Додаток 2
до рішення сільської ради
від 23 грудня 2021 року
№1200-16/VІІІ
ПЕРЕЛІК
заходів і завдань програми
«Оздоровлення та відпочинок дітей Троїцької сільської ради на 2022 рік»
|
Перелік заходів і завдань Програми „Про оздоровлення та відпочинок дітей об’єднаної територіальної громади Троїцької сільської ради у 2018-2020 роках“ |
Зміст заходів програми з виконання програми |
Відповідальні за виконання |
Строки виконання |
Очікуваний результат від виконання заходу |
|
1. Створення належних умов для отримання послуг з оздоровлення та відпочинку дітьми, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки. Підвищення якості оздоровчих послуг. |
Забезпечити послугами оздоровлення та відпочинку дітей пільгових категорій. Забезпечити організацію відпочинку дітей пільгових категорій у пришкільних таборах відпочинку з денним перебуванням у І зміну. Забезпечити організацію оздоровлення дітей, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки, з цією метою вчасно забезпечити купівлю путівок в дитячий оздоровчий табір дітям, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки. |
Троїцька сільська рада, відділ соціально-гуманітарного розвитку виконкому Троїцької сільської ради |
червень-серпень 2022 року |
Щорічне збільшення чисельності дітей на 5 %, охоплених відпочинком та оздоровленням. |
|
Організувати на базі пришкільних таборів відпочинку роботу виїзних консультативних пунктів, центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді з метою надання консультацій, психолого-педагогічної, інформаційної, соціально-медичної допомоги дітям. |
|
червень-серпень 2022 року |
Профілактика негативних явищ серед дітей |
|
|
Розглянути питання щодо облаштування територій пришкільних майданчиків. Забезпечити безперебійне електро, водо, газо та теплопостачання, телефонний зв’язок у дитячі заклади оздоровлення та відпочинку. Вжити відповідних заходів щодо недопущення позапланових та інших відключень, визначити відповідальних працівників для виконання цих заходів. |
Троїцька сільська рада, відділ соціально-гуманітарного розвитку виконкому Троїцької сільської ради |
червень 2022 року |
Покращення важливих складових функціонування дитячих закладів відпочинку під час перебування в них дітей. |
|
|
Забезпечити належне медичне обслуговування у дитячих закладах відпочинку та закладах дошкільної освіти |
Троїцька сільська рада, відділ соціально-гуманітарного розвитку виконкому Троїцької сільської ради |
травень-червень 2022 року |
Покращення медичного обстеження дітей. |
|
|
Забезпечити безоплатне проведення медичного огляду працівників дитячих закладів відпочинку. |
Троїцька сільська рада, відділ соціально-гуманітарного розвитку виконкому Троїцької сільської ради |
травень- 2022 року |
Безоплатне проведення медичного огляду працівників дитячих закладів відпочинку. |
|
|
Організовувати в закладах відпочинку належну охорону громадського порядку. Розробити план цілодобової охорони пришкільних таборів відпочинку та організації громадського порядку в літній період у місцях відпочинку дітей. |
Троїцька сільська рада, відділ соціально-гуманітарного розвитку виконкому Троїцької сільської ради, керівники закладів освіти
|
червень-серпень 2022 року |
Дотримання правопорядку в місцях відпочинку та оздоровлення дітей, безпека життєдіяльності дітей у період оздоровлення. |
|
|
Забезпечити в закладах відпочинку дотримання вимог протипожежної безпеки, правил безпеки під час туристичних походів, інших масових заходів. Попередньо обстежити території таборів, перевірити забезпечення протипожежними засобами, обстежити маршрути руху, установити на під’їзних шляхах дорожні та інші попереджувальні знаки. |
Троїцька сільська рада, відділ соціально-гуманітарного розвитку виконкому Троїцької сільської ради, керівники закладів освіти |
червень- 2022 року |
Безпека життєдіяльності дітей та підлітків у період оздоровлення у дитячих закладах відпочинку. |
|
|
Перевести в літній період дитячі дошкільні заклади на режим роботи дитячих закладів відпочинку. |
Троїцька сільська рада, відділ соціально-гуманітарного розвитку виконкому Троїцької сільської ради , керівники закладів дошкільної освіти |
червень-серпень 2022 року |
Забезпечення якісного харчування дітей дошкільного віку |
|
|
Проводити заходи щодо здійснення контролю за підготовкою та санітарно-гігієнічним станом дитячих закладів відпочинку. Здійснювати державний санітарно-епідеміологічний нагляд за станом пришкільних таборів та місць масового відпочинку. Не допускати відкриття та експлуатацію закладів відпочинку без актів прийому. |
Троїцька сільська рада, відділ соціально-гуманітарного розвитку виконкому Троїцької сільської ради, керівники закладів освіти |
травень-серпень 2022 року |
Забезпечення належного санітарно-гігієнічного стану дитячих закладів оздоровлення та відпочинку |
|
|
Організувати контроль за дотриманням санітарних норм та якістю харчування дітей в пришкільних таборах відпочинку. Про результати інформувати райдержадміністрацію. |
Троїцька сільська рада, відділ соціально-гуманітарного розвитку виконкому Троїцької сільської ради |
Червень - 2022 року в екстрен- них випадках- не відкладно |
Забезпечення якісного харчування дітей в закладах відпочинку. |
|
|
Вирішити питання щодо своєчасного постачання якісних продуктів харчування дитячим закладам відпочинку та дитячим дошкільним закладам. |
Троїцька сільська рада, відділ соціально-гуманітарного розвитку виконкому Троїцької сільської ради |
травень-серпень 2022 року |
Забезпечення якісного харчування дітей в закладах оздоровлення та відпочинку. |
|
|
2. Організація оздоровлення та відпочинку дітей, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки, за кошти державного бюджету в МДЦ „Артек“ м. Київ, УДЦ „Молода гвардія“ м. Одеса, за кошти обласного бюджету в КЗ „ДОЦСРСТ „Перлина Придніпров’я“ ДОР“. |
Організувати за рахунок коштів державного та обласного бюджетів оздоровлення та відпочинок дітям, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки: дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, дітям-інвалідам, здатним до самообслуговування (за відсутності медичних протипоказань), дітям, один із батьків яких загинув (пропав безвісти) у районі проведення антитерористичної операції, бойових дій чи збройних конфліктів або помер внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних у районі проведення антитерористичної операції, бойових дій чи збройних конфліктів, а також внаслідок захворювання, одержаного в період участі в антитерористичній операції, та ін. |
відділ соціально-гуманітарного розвитку виконкому Троїцької сільської ради, керівники закладів освіти |
Протягом 2022 року
|
Організація надання послуг з оздоровлення та відпочинку дітей, які потребують особливої соціальної уваги та підтримки та дітей, які потребують особливих умов для оздоровлення та відпочинку згідно з розподілом путівок райдержадміні страції .
|
|
3. Робота щодо сприяння розвитку різних форм відпочинку дітей. |
Організувати роботу ігрових майданчиків, гуртків та спортивних секцій, проведення екскурсій, походів під час роботи пришкільних таборів відпочинку. |
відділ соціально-гуманітарного розвитку виконкому Троїцької сільської ради, керівники закладів освіти |
червень- 2022 року |
Підвищення якості надання послуг з відпочинку.
|
|
Забезпечити проведення спортивних змагань, спартакіад у пришкільних таборах відпочинку. |
відділ соціально-гуманітарного розвитку виконкому Троїцької сільської ради, керівники закладів освіти |
червень-серпень 2022 року
|
Забезпечення пропаганди здорового способу життя шляхом проведення спортивних змагань. |
|
|
Проводити навчання медичних працівників та працівників харчоблоків для роботи у пришкільних таборах відпочинку. |
відділ соціально-гуманітарного розвитку виконкому Троїцької сільської ради , Центр первинної медико-санітарної допомоги (за згодою), Центр лабораторних досліджень Держсанепідслужби (за згодою), керівники закладів освіти |
травень- 2022 року |
Забезпечення дитячих закладів висококвалі-фікованими кадрами для надання дітям якісних послуг з оздоровлення та відпочинку, якісного медичного обслуговування та харчування у пришкільних таборах відпочинку. |
|
|
Забезпечити підготовку педагогічних працівників для роботи у пришкільних таборах відпочинку та у дитячих дошкільних закладах, в тому числі, шляхом проведення нарад, семінарів, тренінгів, тощо. |
відділ соціально-гуманітарного розвитку виконкому Троїцької сільської ради. |
травень- 2022 року
|
Забезпечення надання дітям якісних послуг з оздоровлення та відпочинку у пришкільних таборах відпочинку та у дитячих дошкільних закладах. |
Секретар сільської ради Лариса КРУПСЬКА
Додаток 3
до рішення сільської ради
від 23 грудня 2021 року
№1200-16/VІІІ
Розрахунок
видатків до Програми «Оздоровлення та відпочинок дітей Троїцької сільської ради на 2022 рік»
кпк 0213140
|
№ з/п |
Найменування заходу |
Джерела фінансування |
Прогнозні обсяги фінансування, грн. |
Термін виконання |
Відпові дальний |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
|
1 |
Створення належних умов для отримання послуг з оздоровлення та відпочинку |
Місцевий бюджет |
- |
травень-червень 2022 року |
Відділ соціально- гуманітарного розвитку, керівники закладів та установ освіти |
|
2 |
Забезпечення проведення оздоровлення дітей у ДОТ на березі моря
|
Місцевий бюджет |
- |
червень – серпень 2022 року |
Відділ соціально- гуманітарного розвитку, керівники закладів та установ освіти |
|
3 |
Забезпечення проведення відпочинку дітей |
Місцевий бюджет |
121500 |
травень-червень 2022 року |
Відділ соціально- гуманітарного розвитку, керівники закладів та установ освіти |
|
4 |
Проведення роботи щодо сприяння розвитку різних форм відпочинку дітей |
Місцевий бюджет |
- |
травень –червень 2022 року |
Відділ соціально- гуманітарного розвитку, керівники закладів та установ освіти |
|
|
|
|
121500 |
|
|
Секретар сільської ради Лариса КРУПСЬКА
ТРОЇЦЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
ПАВЛОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ШІСТНАДЦЯТА СЕСІЯ ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
РІШЕННЯ
від 23 грудня 2021 року село Троїцьке № 1201-16/VІІІ
Про затвердження Програми
розвитку фізичної культури і спорту
Троїцької сільської ради на 2022 рік
Керуючись пунктом 22 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Бюджетним кодексом України, з метою створення умов для впровадження здорового способу життя, зменшення рівня захворюваності, залучення сільського населення до масового спорту, забезпечення проведення та участі спортсменів Троїцької сільської ради у спортивних змаганнях різних рівнів, покращення матеріально-технічної бази фізкультурно-спортивних клубів, як важливої складової, покращення якості та тривалості активного життя, забезпечення виховання молоді в дусі олімпізму, розвитку спорту вищих досягнень, підвищення міжнародного авторитету держави, враховуючи висновки та рекомендації спільного засідання постійних комісій сільської ради з питань планування фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва та комісії з гуманітарних питань, прав людини, законності, депутатської діяльності та регламенту, сільська рада ВИРІШИЛА :
1. Затвердити Програму розвитку фізичної культури і спорту Троїцької сільської ради на 2022 рік (додаток 1).
2. Затвердити розрахунок видатків в 2022 році на виконання заходів, передбачених Програмою (додаток 2).
3. Контроль по виконанню даного рішення покласти на постійну комісію з питань планування фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва.
Сільський голова Олег ЧУПРИНА
Додаток 1
рішення сільської ради
від 23 грудня 2021 року
№ 1201-16/VІІІ
ПРОГРАМА
розвитку фізичної культури і спорту
Троїцької сільської ради на 2022 рік
1. Загальні положення.
Стан здоров'я і спосіб життя населення потребує окремої уваги держави і владних структур.
У селах Троїцької сільської ради проводиться робота, спрямована на розвиток масової фізичної культури і спорту, збереження та примноження всіх складових її діяльності. Проте, незважаючи на отримані досягнення і здобутки, рівень розвитку фізичного виховання, фізичної культури і спорту мало відповідає сучасним вимогам і не може задовольнити потреби населення.
Варто відокремити основні проблемні питання галузі. Насамперед, це незадовільний стан утримання і використання матеріально-технічної бази фізичної культури і спорту сіл. Через відсутність стабільних джерел фінансування діюча система спортивних споруд не відповідає санітарно-гігієнічним і технічним вимогам.
Недостатня увага приділяється фізичному вихованню в сім’ях, відбувається згортання фізкультурно-оздоровчої та спортивно-масової роботи у виробничій сфері.
Зазначені проблеми розвитку фізкультурно-оздоровчої і спортивно-масової роботи та зумовлені ними негативні соціальні наслідки не знайшли адекватного відображення у суспільній свідомості як проблеми загальносоціального значення. Громадська думка та соціальна практика здебільшого ігнорують можливості фізичної культури і спорту у вирішенні важливих соціально-економічних проблем. Це призвело до значного погіршення фізичного стану працездатної частини населення, зростанню захворювань, посиленню проявів тютюнопаління, алкоголізму, наркоманії тощо.
Звідси випливає гостра потреба у визначенні програмних підходів та пріоритетних напрямів фізичного виховання, фізичної культури і спорту, необхідності формування, насамперед у молоді, позитивного іміджу спортивно-масової роботи, які б забезпечували ефективне функціонування галузі в сучасних умовах.
Дія Закону України "Про фізичну культуру і спорт" та інших законодавчих актів" дає можливість реалізувати поставлені завдання відповідно до сучасних потреб економічного і соціального розвитку країни.
Мета Програми
Мета Програми полягає у створенні умов для впровадження здорового способу життя, зменшення рівня захворюваності, залучення сільського населення до масового спорту, забезпечення проведення та участі спортсменів Троїцької сільської ради у спортивних змаганнях різних рівнів, покращення матеріально-технічної бази фізкультурно-спортивних клубів як важливої складової покращення якості та тривалості активного життя, забезпечення виховання молоді в дусі олімпізму, розвитку спорту вищих досягнень, підвищення міжнародного авторитету держави.
Основні завдання Програми
Основними завданнями Програми є:
- забезпечення об’єднання зусиль щодо розвитку фізичної культури і спорту у сільській місцевості органів місцевого самоврядування, громадських організацій, фізичних та юридичних осіб, широких верств населення;
- удосконалення форм залучення різних груп населення до регулярних та повноцінних занять фізичною культурою і спортом за місцем їх проживання, навчання, роботи та у місцях масового відпочинку,
- проведення фізкультурно-оздоровчої та спортивної роботи за місцем проживання, роботи та у місцях масового відпочинку громадян;
- забезпечення розвитку різних видів спорту, удосконалення системи підготовки збірних команд села, спортивного резерву, підвищення якості функціонування молодіжних спортивних формувань;
- поліпшення нормативно-правового, кадрового, матеріально-технічного, фінансового, науково-методичного, медичного, інформаційного забезпечення сфери фізичної культури і спорту;
- впровадження дієвої системи фізкультурної просвіти населення, яка б сприяла формуванню традицій і культури здорового способу життя, престижу здоров'я, залученню громадян до активних занять фізичною культурою і спортом та формування нових цінностей та орієнтацій суспільства на збереження та зміцнення здоров'я людей.
Фінансове забезпечення Програми
Програма розвитку фізичної культури і спорту Троїцької сільської ради реалізується в межах загального обсягу видатків, виділених місцевим бюджетом на 2022 рік, в сумі 1173065 грн. (додаток №1).
Також Програма може включати позабюджетні кошти інвесторів, спонсорів, громадських фондів, інших юридичних та фізичних осіб, що не суперечить чинному законодавству України.
Очікувані результати виконання Програми
Виконання Програми дасть можливість:
- збільшити кількість громадян залучених до різних видів фізкультурно-оздоровчої та спортивної роботи;
- поліпшити підготовку спортивного резерву для збірних команд ;
- поліпшити результати виступів збірних команд та окремих спортсменів сіл в міських та обласних змаганнях;
- зменшити кількість дітей, учнівської та студентської молоді, які віднесені за станом здоров’я до спеціальної медичної групи;
- створити необхідні умови для фізкультурно-оздоровчої роботи серед населення.
Організація і контроль за виконанням Програми
Виконавчий комітет Троїцької сільської ради є відповідальним виконавцем за Програмою розвитку фізичної культури і спорту Троїцької сільської ради на 2022 рік.
Контроль за виконанням Програми розвитку фізичної культури і спорту Троїцької сільської ради на 2022 рік покладається на комісію з питань планування фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва.
Секретар сільської ради111111111 1Лариса КРУПСЬКА
Додаток
до рішення сільської ради
від 23 грудня 2021 року
№1201-16/VІІІ
Розрахунок
видатків до програми розвитку фізичної культури і спорту
по Троїцькій сільській раді на 2022 рік
кпк 0215062
|
№ з/п |
Найменування заходу |
Джерела фінансування |
Прогнозні обсяги фінансування, гривень |
Термін виконання |
Відповідальний |
|
1. |
2. |
3. |
4. |
5. |
6. |
|
1 |
Забезпечення утворення та функціонування фізкультурно-спортивних клубів у сільських населених пунктах |
Місцевий бюджет |
- |
Протягом року |
Виконком сільської ради |
|
2 |
Заробітна плата інструкторів з фізичної культури і спорту |
Місцевий бюджет |
515861 |
Протягом року |
Виконком сільської ради |
|
3 |
Зарплата медичної сестри |
Місцевий бюджет |
52544 |
Протягом року |
Виконком сільської ради |
|
4 |
Зарплата водія мікроавтобуса |
Місцевий бюджет |
269620 |
Протягом року |
Виконком сільської ради |
|
5 |
Придбання спортивного інвентарю, тренажерів, знарядь, спортивної форми |
Місцевий бюджет |
13840 |
Протягом року |
Виконком сільської ради |
|
6 |
Придбання дезинфікуючих засобів, канцтоварів, господарчих товарів, електролампочок, запчастин. шин |
Місцевий бюджет |
28100 |
Протягом року |
Виконком сільської ради |
|
7 |
Придбання паливно-мастильних матеріалів, запчастин |
Місцевий бюджет |
114000 |
Протягом року |
Виконком сільської ради |
|
8 |
Забезпечення проведення сільських комплексних спортивно-масових змагань |
Місцевий бюджет |
- |
Протягом року |
Виконком сільської ради |
|
9 |
Участь у змаганнях. Оплата відряджень. |
Місцевий бюджет |
9000 |
Протягом року |
Виконком сільської ради |
|
10 |
Проведення сільських спортивних ігор, конкурсу «До Дня інваліда» «Сільський футбол» «Футбольний Кубок ім. В.М. Грабового» |
Місцевий бюджет |
- |
Протягом року |
Виконком сільської ради |
|
11 |
Страхування авто, водія, КАСКО. |
Місцевий бюджет |
24200 |
Протягом року |
Виконком сільської ради |
|
12 |
Придбання призів для переможців змагань, кращих спортсменів та тренерів за підсумками роботи. |
Місцевий бюджет |
1660 |
Протягом року |
Виконком сільської ради |
|
13 |
Послуги з технічного обслуговування авто |
Місцевий бюджет |
4000 |
Протягом року |
Виконком сільської ради |
|
14 |
Послуги перевізника |
Місцевий бюджет |
28000 |
Протягом року |
Виконком сільської ради |
|
15 |
Поточний ремонт авто, послуги шиномонтажу |
Місцевий бюджет |
22000 |
Протягом року |
Виконком сільської ради |
|
16 |
Суддівські послуги |
Місцевий бюджет |
9600 |
Протягом року |
Виконком сільської ради |
|
17 |
Оплата електроенергії 12600х6,4 |
Місцевий бюджет |
80640 |
Протягом року |
Виконком сільської ради |
|
18 |
Забезпечити збереження, ремонт та ефективне використання спортивних споруд. |
Місцевий бюджет |
- |
Травень-вересень |
Виконком сільської ради |
|
|
ВСЬОГО |
|
1173065 |
|
|
Секретар сільської ради1111111 11111Лариса КРУПСЬКА
ТРОЇЦЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
ПАВЛОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ШІСТНАДЦЯТА СЕСІЯ ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
РІШЕННЯ
від 23 грудня 2021 року село Троїцьке № 1212-16/VІІІ
Про затвердження «Програми
капітального будівництва,
реконструкції та капітального
ремонту Троїцької сільської ради
на 2022 рік»
Керуючись пунктом 22 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з метою забезпечення життєдіяльності сільського населення, подальшого розвитку соціальної сфери сіл, враховуючи висновки та рекомендації спільного засідання постійних комісій сільської ради з питань планування фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва, питань земельних відносин, природокористування, планування території, будівництва, архітектури, охорони пам’яток, історичного середовища та благоустрою та питань комунальної власності, житлово-комунального господарства, енергозбереження та транспорту, сільська рада ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Програму капітального будівництва, реконструкції та капітального ремонту Троїцької сільської ради на 2022 рік згідно з додатком 1. 2. Затвердити розрахунок видатків в 2022 році на виконання заходів, передбачених Програмою згідно з додатком 2.
3. Контроль по виконанню даного рішення покласти на постійну комісію сільської ради з питань планування фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва.
Сільський голова Олег ЧУПРИНА
Додаток 1
до рішення сільської ради
від 23 грудня 2021 року
№ 1212-16/VІІІ
ПРОГРАМА
КАПІТАЛЬНОГО БУДІВНИЦТВА, РЕКОНСТРУЦІЇ ТА КАПІТАЛЬНОГО РЕМОНТУ ТРОЇЦЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ
НА 2022 РІК
1.Загальні положення Програми
Відповідно до ст. 31 та п. 22 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» в сільській раді розроблена Програма капітального будівництва, реконструкції та капітального ремонту Троїцької сільської ради
на 2022 рік.
Програмою передбачена реалізація заходів з будівництва, реконструкції, капітального ремонту об’єктів комунального та соціального призначення за рахунок коштів місцевого бюджету, коштів державного бюджету, коштів обласного бюджету за наявності відповідних бюджетних призначень, а також інших джерел, не заборонених законодавством.
Основними завданнями Програми є будівництво, реконструкція та капітальний ремонт об'єктів комунальної власності сільської територіальної громади, що дозволить поступово наблизити розв’язання гострих соціальних та екологічних питань, підвищити рівень життєзабезпечення населення, конкурентоспроможність та інвестиційну привабливість Троїцької сільської територіальної громади. Програму розроблено з урахуванням реального стану у сфері житлово-комунального господарства та соціальній сфері, здійснення екологічних і природоохоронних заходів та впровадження енерго і ресурсозберігаючих технологій.
У зв’язку з обмеженістю фінансових ресурсів, місцева влада не в змозі у повній мірі забезпечити вирішення основних проблем життєзабезпечення, тому соціальна сфера потребує підтримки з боку держави.
2.Мета програми:
Основною метою програми є:
Організація за рахунок власних коштів та коштів передбачених з обласного та державного бюджету будівництва, реконструкції та капітального ремонту об'єктів, що знаходяться у власності громади.
Встановлення на території сільської ради відповідного режиму використання та забудови земель, на яких передбачена перспективна містобудівна діяльність.
Організація охорони, реставрації та використання пам'яток історії і культури, паркових і природних заповідників.
Зміцнення та вдосконалення матеріальної бази установ, підпорядкованих сільській раді.
Покращення благоустрою населених пунктів.
Реалізація інших заходів щодо соціально-економічного розвитку територій шляхом реконструкції об’єктів для створення належних умов праці та виконання інвестиційних проектів при проведенні капітального ремонту.
3.Завдання і заходи Програми
Основними заходами програми є:
будівництво об'єктів житлово-комунального господарства, соціальних установ та закладів;
капітальний ремонт та реконструкція адміністративних будівель та інших закладів комунального призначення.
Перелік завдань та заходів Програми будівництва, реконструкції та капітального ремонту Троїцької сільської ради на 2022 рік наведено у додатку № 1.
Ця Програма може доповнюватися новими розділами та напрямами, уточнюватись у відповідності з бюджетними надходженнями.
|
№ з/п |
Назва заходу |
Термін виконання |
Джерело фінансування |
Відповідальні |
|
1 |
Капітальний ремонт Привовчанської ЗШ І-ІІІ ступенів Павлоградського району Дніпропетровської області. |
2022 |
Місцевий бюджет |
Виконком сільської ради |
|
2 |
Капітальний ремонт частини будівлі КДНЗ «Привовчанський ясла-садок «Ромашка» загального розвитку за адресою с. Привовчанське Павлоградського району Дніпропетровської області. Коригування |
2022 |
Місцевий бюджет |
Виконком сільської ради |
|
3 |
Капітальний ремонт будівлі «Троїцького дитячого садка «Оленка» за адресою вул. Центральна,105В с. Троїцьке Павлоградського району Дніпропетровської області. Коригування |
2022 |
Місцевий бюджет |
Виконком сільської ради |
|
4 |
Реконструкція парку відпочинку по вул. Пушкіна, 126 с. Троїцьке Павлоградського району Дніпропетровської області |
2022 |
Місцевий бюджет |
Виконком сільської ради |
|
5 |
Капітальний ремонт квартири №5 у житловому будинку по вул. Пушкіна с. Троїцьке |
2022 |
Місцевий бюджет |
Виконком сільської ради |
|
6 |
Реконструкція будівлі контори Троїцької сільської ради по вул Центральна 110б с. Троїцьке Павлоградського району Дніпропетровської області |
2022 |
Місцевий бюджет |
Виконком сільської ради |
|
7 |
Капітальний ремонт будівлі сільської ради за адресою вул.Миру,1 с. Троїцьке Павлоградського району Дніпропетровської області |
2022 |
Місцевий бюджет |
Виконком сільської ради |
|
8 |
Благоустрій території Привовчанської ЗШ І-ІІІ ступенів Павлоградського району Дніпропетровської області |
2022 |
Державний бюджет |
Виконком сільської ради |
4.Фінансове забезпечення програми
Джерелом фінансування Програми виступають кошти державного бюджету, обласного бюджету, місцевого бюджету та інші не заборонені законодавством джерела.
Головним розпорядником бюджетних коштів є Виконавчий комітет Троїцької сільської ради.
5.Очікувані результати
Виконання Програми дасть змогу забезпечити згідно додатку 1:
завершення будівництва, реконструкції та капітального ремонту важливих для соціально-економічного розвитку територіальної громади об'єктів;
розвиток інженерної і соціальної інфраструктури населених
пунктів Троїцької сільської територіальної громади;
ефективне використання наявних коштів та підвищення якості робіт, що виконуються, у тому числі шляхом упровадження нових матеріалів та технологій.
6.Контроль за реалізацією Програми
Виконавчий комітет Троїцької сільської ради є відповідальним виконавцем за Програмою «Будівництво, реконструкція та капітальний ремонт Троїцької сільської ради на 2022 рік».
Контроль за виконанням Програми здійснюють:
Заступник сільського голови з питань діяльності виконавчих органів ради та постійні комісії з питань планування фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва, з питань земельних відносин, природокористування, планування території, будівництва, архітектури, охорони пам’яток, історичного середовища та благоустрою, з питань комунальної власності, житлово-комунального господарства, енергозбереження та транспорту.
Секретар сільської ради Лариса КРУПСЬКА
Додаток 2
рішення сільської ради
від 23 грудня 2021року
№1212-16 /VІІІ
РОЗРАХУНОК
до фінансування Програми капітального будівництва, реконструкції та капітального ремонту Троїцької сільської ради на 2022 рік
|
№п/п
|
Назва заходу |
Сума (грн.) |
Джерело фінансування
|
|
1 |
Капітальний ремонт Привовчанської ЗШ І-ІІІ ступенів Павлоградського району Дніпропетровської області. |
1 500 000 |
Місцевий бюджет |
|
2 |
Капітальний ремонт частини будівлі КДНЗ «Привовчанський ясла-садок «Ромашка» загального розвитку за адресою с. Привовчанське Павлоградського району Дніпропетровської області. Коригування |
- |
Місцевий бюджет |
|
3 |
Капітальний ремонт будівлі «Троїцького дитячого садка «Оленка» за адресою вул. Центральна,105В с. Троїцьке Павлоградського району Дніпропетровської області. Коригування |
- |
Місцевий бюджет |
|
4 |
Реконструкція парку відпочинку по вул. Пушкіна, 126 с. Троїцьке Павлоградського району Дніпропетровської області |
- |
Місцевий бюджет |
|
5 |
Капітальний ремонт квартири №5 у житловому будинку по вул. Пушкіна с. Троїцьке |
- |
Місцевий бюджет |
|
6 |
Реконструкція будівлі контори Троїцької сільської ради по вул. Центральна 110б с. Троїцьке Павлоградського району Дніпропетровської області |
- |
Місцевий бюджет |
|
7 |
Капітальний ремонт будівлі сільської ради за адресою вул.Миру,1 с. Троїцьке Павлоградського району Дніпропетровської області |
- |
Місцевий бюджет |
|
8 |
Благоустрій території Привовчанської ЗШ І-ІІІ ступенів Павлоградського району Дніпропетровської області |
- |
Державний бюджет |
|
Усього
|
|
1 500 000 |
|
Секретар сільської ради Лариса КРУПСЬКА
ТРОЇЦЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
ПАВЛОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ШІСТНАДЦЯТА СЕСІЯ ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
РІШЕННЯ
від 23 грудня 2021 року село Троїцьке № 1202-16/VІІІ
Про затвердження «Програми з
природоохоронних заходів
Троїцької сільської ради
на 2022 рік»
З метою реалізації державної політики України в галузі довкілля, забезпечення екологічної безпеки, захисту життя і здоров'я мешканців населених пунктів від негативного впливу, зумовленого забрудненням навколишнього природного середовища, досягнення гармонії взаємодії суспільства і природи, керуючись п. 22 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (із змінами та доповненнями) № 280-97/ВР від 21.05.1997 р., Законом України ”Про охорону навколишнього природного середовища» № 1264-ХІІ від 25.06.1991 р., Постановою Кабінету Міністрів України від 07.05.1998р. № 634 “Про затвердження Положення про Державний Фонд охорони навколишнього природного середовища» Постановою кабінету Міністрів України від 17.09.1996 року № 1147 "Про затвердження переліку видів діяльності, що належать до природоохоронних заходів", враховуючи висновки та рекомендації спільного засідання постійних комісій сільської ради з питань планування фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва та комісії з питань земельних відносин, природокористування, планування території, будівництва, архітектури, охорони пам’яток, історичного середовища та благоустрою, сільська рада ВИРІШИЛА :
1. Затвердити Програму з природоохоронних заходів Троїцької сільської ради на 2022 рік згідно з додатком 1.
2.Затвердити розрахунок видатків в 2022 році на виконання заходів, передбачених Програмою, згідно з додатком 2.
3.Контроль по виконанню даного рішення покласти на постійну комісію з питань планування фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва.
Сільський голова Олег ЧУПРИНА
Додаток 1
до рішення сільської ради
від 23 грудня 2021 року
№1202-16/VІІІ
ПРОГРАМА
З ПРИРОДООХОРОННИХ ЗАХОДІВ ТРОЇЦЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ
НА 2022 РІК
Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою турботою держави та громади, тому робота по виконанню благоустрою, природоохоронного законодавства – це надзвичайно важлива ланка діяльності сільської ради.
З цією метою розроблена Програма з природоохоронних заходів Троїцької сільської ради на 2022 рік(далі – Програма).
1.Мета Програми:
Програма розроблена з метою реалізації державної політики України в галузі довкілля, забезпечення екологічної безпеки, захисту життя і здоров'я мешканців населених пунктів Троїцької територіальної громади від негативного впливу, зумовленого забрудненням навколишнього природного середовища, досягнення гармонії взаємодії суспільства і природи, визначає пріоритети екологічної політики, передбачає поліпшення стану довкілля за рахунок удосконалення регулювання використання природних ресурсів, додаткового залучення коштів з різних джерел на здійснення заходів щодо охорони довкілля, координації діяльності підприємств різних форм власності з метою дотримання ними вимог природоохоронного законодавства України.
Необхідність розроблення Програми зумовлена підвищеними вимогами до поліпшення якості оточуючого середовища, необхідністю подальшої стабілізації екологічної ситуації та створення умов для забезпечення ефективного і раціонального використання природних ресурсів з обов’язковим відтворенням їх природних якостей.
Мета Програми полягає в досягненні ресурсно-екологічної безпеки та раціоналізації природокористування, охорони навколишнього природного середовища, забезпеченні конституційних прав громадян на сприятливе навколишнє середовище, створенні передумов переходу до сталого розвитку останніх.
Програма спрямована на запобігання забруднення довкілля і зменшення його шкідливого впливу на навколишнє середовище та здоров’я людей, раціональне використання природних ресурсів, розширення, відтворення та збереження територій і об’єктів природно-заповідного фонду, рекреаційних, водних та інших природних комплексів і унікальних територій, формування на їх основі регіональної екологічної мережі, дотримання екологічної безпеки, створення умов для переходу до сталого розвитку.
Враховуючи сучасну екологічну ситуацію та стан основних галузей охорони довкілля, першочерговими завданнями для реалізації основних пріоритетів екологічної політики є:
Охорона і раціональне використання природних рослинних ресурсів:
1) заходи з озеленення населених пунктів та створення захисних лісових насаджень об’єктів;
2) впровадження природозберігаючих технологій при утилізації різного виду відходів на підвідомчих територіях;
3) проведення заходів з виявлення запасів природних рослинних ресурсів, затрати на їх охорону та відтворення, а також придбання посадкового матеріалу для проведення природоохоронних заходів на підвідомчих територіях;
4) виконання комплексних захисних фітосанітарних заходів із боротьби з поширенням шкідливих інвазійних (чужорідних) видів рослин.
Раціональне використання і зберігання відходів виробництва і побутових відходів:
1) запровадити систему збирання, сортування та транспортування вторинної сировини (поліетиленової тари та упаковки);
2) провести інвентаризацію та ліквідацію несанкціонованих звалищ сміття;
3) вжити заходів для стимулювання суб’єктів господарювання, які здійснюють діяльність у сфері поводження з відходами;
4) визначити місця встановлення баків для сортування сміття у кожному населеному пункті та облаштувати їх згідно норм законодавства;
5) здійснювати роз’яснювальну роботу серед населення.
Охорона і раціональне використання водних ресурсів:
1) проведення заходів щодо відновлення і підтримання сприятливого гідрологічного режиму та санітарного стану річок, а також заходів для боротьби з шкдливою дією вод;
2) благоустрій водойм;
Освіта:
1) реалізація заходів, які забезпечують екологічне виховання в дошкільній, початковій освіті, в середній школі;
2) формування знань, умінь і навичок, необхідних для дбайливого відношення до природного середовища.
Участь школярів у природоохоронній роботі може бути широкою і різноплановою і переконує в тому, що саме з практичних справ починається формування їх відповідальності за стан довкілля, бажання його поліпшити, збереження народних традицій природокористування, формування активної життєвої позиції у вирішенні проблем навколишнього середовища. Ефективність екологічної освіти і виховання полягає не тільки у тому, щоб школярі вивчали і обговорювали екологічні проблеми і шляхи їх вирішення, а й брали особисту участь у виконанні конкретних завдань. Екологічне виховання населення сьогодні стало нагальною потребою суспільства, особливо воно потрібно підростаючому поколінню. Адже навіть елементарні знання з екології сприятимуть формуванню в учнів дбайливого ставлення до природи, екологічної культури тощо. Охорона навколишнього природного середовища буде ефективнішою, коли кожний громадянин окремо і суспільство в цілому будуть захищати самих себе і довкілля від власного негативного впливу на нього. Формування світогляду екологічно свідомої людини є передумовою переходу до сталого економічного, соціального, екологічного розвитку.
Наука, інформація і освіта, підготовка кадрів, екологічна експертиза, організація праці, забезпечення участі у діяльності міжнародних організацій природоохоронного спрямування, впровадження економічного механізму забезпечення охорони навколишнього природного середовища. Удосконалення та забезпечення діяльності державної системи моніторингу навколишнього природного середовища підвідомчих територій Троїцької територіальної громади.
В результаті виконання запропонованих заходів території Троїцької територіальної громади стануть більш привабливими для інвестицій у виробничу та соціальну сфери, зокрема в індустрію туризму, відпочинку та оздоровлення людей, у виробництво і реалізацію екологічно чистих продуктів харчування. Покращення інвестиційного клімату позитивно позначиться на зайнятості населення, яке проживає на території Троїцької територіальної громади.
2. Основні завдання Програми
Враховуючи реальний стан довкілля, який сформувався на території, основними завданнями програми охорони навколишнього природного середовища та пріоритетними напрямками екологічної політики є:
Вироблення системи роздільного збирання, транспортування, переробки та утилізації відходів.
Покращення санітарно-екологічного стану водойм.
Покращення якості питної води.
Охорона і раціональне використання земель.
Озеленення, благоустрій населених пунктів.
Екологічна освіта і виховання.
Контроль за зберіганням, використанням органічних, мінеральних добрив, отрутохімікатів, нафтопродуктів.
3. Очікувані результати заходів Програми
Виконання Програми надасть можливість забезпечити:
1. Реалізацію державної політики у сфері охорони навколишнього середовища: поліпшення екологічної ситуації, екологічного балансу сіл та навколишньої території.
2. Досягнення покращення екологічної ситуації на території буде проводитись по двом напрямках:
а) впровадження заходів, спрямованих на зменшення прямого та опосередкованого впливу людей і господарств на природу в цілому та (або) окремі її елементи (зменшення антропогенного навантаження на природу);
б) впровадження заходів, спрямованих на підвищення екологічного рівня території.
Впровадження заходів Програми дозволить досягти наступних результатів:
- покращення існуючого стану навколишнього природного середовища в населених пунктах громади,
- поліпшення санітарного стану населених пунктів;
- запобігання забрудненню, засміченню водних ресурсів
- покращення стану зелених насаджень на за рахунок знесення аварійних, фаутних дерев та сухостою, пухонесучих тополь, розширення паркових зон, боротьба з бур’янами та амброзією, озеленення вулиць на території населених пунктів громади;
- підвищення рівня екологічної свідомості населення;
- формування відповідального ставлення громадян до збереження навколишнього середовища;
- формування у молодого покоління екологічного стилю мислення.
4. Джерела фінансування заходів Програми
Орієнтовні загальні обсяги фінансування програми 320,0 тис. грн.
Фінансове забезпечення виконання Програми може здійснюватися за рахунок:
- коштів державного бюджету;
- коштів обласного бюджету;
- коштів місцевого бюджету;
- позабюджетних коштів;
- коштів підприємств;
- та інших коштів не заборонених чинним законодавством.
Контроль за використанням бюджетних коштів, спрямованих на забезпечення виконання Програми, здійснюється у порядку встановленому законодавством.
Основними джерелами фінансування екологічної програми залишається Державний та місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища, які в основному формуються за рахунок надходжень від збору за забруднення навколишнього природного середовища. Ці кошти використовувались і використовуються для відтворення природних ресурсів. У місцеві бюджети направляються 100% за збір води водних об’єктів місцевого значення. 100% за використання лісових ресурсів місцевого значення, доходи від сплати екологічного податку.
5.Термін реалізації заходів Програми
Реалізація Програми охорони навколишнього природного середовища передбачена шляхом виконання заходів протягом 2022 року.
Заходи Програми охорони навколишнього природного середовища Троїцької сільської ради на 2022 рік
|
№ з/п |
Зміст заходів |
Термін виконання |
Відповідальні виконавці |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
|
1 |
Відновлення, підтримання сприятливого санітарно-екологічного стану водоймищ на території сільської ради |
Протягом року |
Виконком сільської ради |
|
2 |
Санітарна очистка прибережних смуг водоймищ (ставки річки) |
Квітень-травень |
Виконком сільської ради |
|
3 |
Ліквідація наслідків буреломів, сніголамів, вітровалів |
Протягом року |
Виконком сільської ради КП «Троїцьке ЖКГ», |
|
4 |
Ліквідація аварійних, фаутних дерев та сухостою, кронування дерев, боротьба з бур’янами та амброзією |
Квітень-вересень |
Виконком сільської ради, агроформування, КП «Троїцьке ЖКГ» |
|
5 |
Озеленення вулиць на території громади, розширення паркових зон, закупівля та висадка саджанців дерев і квітів, розбивка клумб, квітників |
Квітень-травнь, вересень- листопад |
Виконком сільської ради, населення громади, КП «Троїцьке ЖКГ» |
|
6 |
Утримання зелених насаджень (агротехнічні заходи) |
Протягом року |
Виконком сільської ради, КП «Троїцьке ЖКГ», |
|
7 |
Придбання сміттєвоза, сміттєвих баків, контейнерів для роздільного збирання побутових відходів |
2022 рік |
Виконком сільської ради, КП «Троїцьке ЖКГ» |
|
8 |
Своєчасний вивіз побутового сміття з території населених пунктів сільскої ради |
Протягом року |
Виконком сільської ради, КП «Троїцьке ЖКГ» |
|
9 |
Встановлення баків для сміття в місцях масового перебування людей, на зупинках транспорту тощо |
березень |
Виконком сільської ради |
|
10 |
Організація та проведення в навчальних закладах громади занять з питань поводження з побутовими відходами, дбайливого ставлення до водних, земельних ресурсів тощо |
Протягом року |
Виконком сільської ради |
|
11 |
Проведення освітньої роботи з питань охорони навколишнього природного середовища через засоби масової інформації |
Протягом року |
Виконком сільської ради |
|
12 |
Проведення семінарів, дитячих художніх виставок на природоохоронну тематику |
Протягом року |
Виконком сільської ради |
|
13 |
Забезпечити проходження профоглядів та флюорографії населення |
Травень, жовтень |
Троїцька та Привовчанська амбулаторії, Малоолександ рівський ФАП, Писарівський ФП, керівники установ |
Секретар сільської ради Лариса КРУПСЬКА
Додаток 2
до рішення сільської ради
від 23 грудня 2021 року
№1202-16/VІІІ
РОЗРАХУНОК
до фінансування Програми з природоохоронних заходів
Троїцької сільської ради на 2022 рік
КПК 0218340
|
№п/п |
Назва заходу |
Сума (грн.) |
Джерело фінансування |
|
1 |
Придбання кущів, багаторічних насаджень, добрива |
70000 |
Місцевий бюджет |
|
2 |
Придбання техніки для вивезення ТВП, баків для збору та вивезення сміття |
250000 |
Місцевий бюджет |
|
Усього |
|
320000 |
|
Секретар сільської ради Лариса КРУПСЬКА
ТРОЇЦЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
ПАВЛОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ШІСТНАДЦЯТА СЕСІЯ ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
РІШЕННЯ
від 23 грудня 2021 року село Троїцьке № 1203-16/VІІІ
Про затвердження «Програми
утримання доріг та дорожньої
інфраструктури Троїцької
сільської ради на 2022 рік»
Керуючись пунктом 22 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з метою забезпечення життєдіяльності сільського населення, подальшого розвитку соціальної сфери сіл, враховуючи висновки та рекомендації спільного засідання постійних комісій сільської ради питань планування фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва та комісії з питань земельних відносин, природокористування, планування території, будівництва, архітектури, охорони пам’яток, історичного середовища та благоустрою, сільська рада ВИРІШИЛА :
1. Затвердити Програму утримання доріг та дорожньої інфраструктури на 2022 рік по Троїцькій сільській раді згідно з додатком 1.
2. Контроль по виконанню даного рішення покласти на постійну комісію сільської ради з питань земельних відносин, природокористування, планування території, будівництва, архітектури, охорони пам’яток, історичного середовища та благоустрою.
Сільський голова Олег ЧУПРИНА
Додаток 1
до рішення сільської ради
від 23 грудня 2021року
№ 1203-16/VІІІ
ПРОГРАМА УТРИМАННЯ ДОРІГ ТА ДОРОЖНЬОЇ ІНФРАСТРУКТУРИ ТРОЇЦЬКОЇ СІЛЬСЬКОЇ РАДИ НА 2022 РІК
На території Троїцької сільської ради 60343,45 кв.м доріг, з них з твердим покриттям - 56023,45 кв.м.
Дані дороги знаходяться в комунальній власності сільської ради і частково паспортизовані.
Будівництво доріг з твердим покриттям не проводилося багато років, тому значна частина твердого покриття зруйнована та потребує ремонту.
З цією метою розроблена Програма по утриманню доріг та дорожньої інфраструктури Троїцької сільської ради на 2022 рік (далі-Програма).
Цілі і завдання Програми
- поточний ремонт та утримання вулично-дорожньої мережі;
- капітальний ремонт доріг;
-забезпечення належного естетичного стану населених пунктів;
-розвиток та забезпечення естетичної культури населення;
- покращення благоустрою населених пунктів.
Мета Програми:
- Створення безпечних умов дорожнього руху та розвиток дорожньої інфраструктури.
- Покращення показників соціально-економічного розвитку громади.
- Забезпечення життєво важливих інтересів населення, підприємств, установ і
організацій, незалежно від форми власності, шляхом поліпшення стану
автотранспортного сполучення.
- Покращення життя жителів Троїцької громади шляхом проведення капітального ремонту доріг.
- Поліпшення транспортно-експлуатаційного стану доріг у сільській місцевості.
Джерела фінансування
Джерелами фінансування програми є місцевий бюджет, спонсорська допомога агроформувань, підприємців, розташованих на території Троїцької сільської ради та інших джерел незаборонених чинним законодавством.
|
№ п/п |
Назва заходу |
Термін виконання |
Джерело фінансування |
Відповідальні |
|
1 |
Капітальний ремонт доріг в селах Привовчанське, Малоолександрівка , Троїцьке, Вербове, Писарівка |
2022 рік |
Місцевий бюджет |
Виконком сільської ради |
|
2 |
Поточний ремонт доріг |
Квітень, жовтень |
Місцевий бюджет |
Виконком сільської ради |
|
4 |
Обрізка кущів та дерев вздовж вулиць |
Протягом року |
Спонсорська допомога |
Виконком сільської ради |
Секретар сільської ради Лариса КРУПСЬКА
ТРОЇЦЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
ПАВЛОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ШІСТНАДЦЯТА СЕСІЯ ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
РІШЕННЯ
від 23 грудня 2021 року село Троїцьке № 1204-16/VІІІ
Про затвердження « Програми
розвитку культури Троїцької
сільської ради на 2022 рік»
Керуючись пунктом 22 статті 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні“, з метою створення економічних та організаційних умов для подальшого збереження і розвитку культурно-мистецької сфери на території Троїцької сільської ради, враховуючи висновки та рекомендації постійної комісії з питань планування фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва, сільська рада ВИРІШИЛА :
1.Затвердити Програму розвитку культури Троїцької сільської ради на 2022 рік ( додаток 1).
2. Контроль по виконанню даного рішення покласти на постійну комісію з питань планування фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва.
Сільський голова Олег ЧУПРИНА
Додаток 1
до рішення сільської ради
від 23 грудня 2021 року
№ 1204-16/VІІІ
ПРОГРАМА
розвитку культури Троїцької сільської ради на 2022 рік
Загальна частина
Програма розвитку культури Троїцької сільської ради (далі – Програма) визначає стратегію та організаційну основу створення фінансово-господарських, адміністративно-управлінських умов для збереження і всебічного розвитку культури Троїцької сільської ради.
Творчий потенціал громади великий, різноплановий та різножанровий. Громада має можливість організації та проведення різних форм культурно-мистецьких заходів різного рівня: районних, обласних, регіональних, всеукраїнських та міжнародних.
Дана Програма спрямована на створення умов щодо забезпечення ефективної діяльності установ культури та мистецтва.
Аналіз соціокультурної ситуації свідчить, про те що, не зважаючи на економічні умови, в цілому вдалося зберегти мережу установ культури і мистецтва, забезпечити підтримку діяльності провідних професіональних та самодіяльних художніх колективів.
Проведення культурно – мистецьких заходів, участь у Всеукраїнських, міжнародних, обласних фестивалях, конкурсах сприяє активізації професіонального мистецтва та самодіяльної художньої творчості. За останні роки знайдено цікаві форми організації дозвілля населення, пропаганди національного культурного надбання. Вищезазначені тенденції розвитку культури зберігатимуться та розвиватимуться за умови ефективної підтримки, виділення коштів на проведення культурно-мистецьких заходів. Це зумовлює необхідність прийняття Програми розвитку культури Троїцької сільської ради на 2022 рік.
2. Мета Програми
Основною метою Програми є реалізація першочергових і перспективних заходів, спрямованих на створення належних умов для підвищення рівня розвитку культурної інфраструктури громади, належного задоволення культурних та духовних потреб дівчат та хлопців, жінок та чоловіків відповідно до їхнього віку та потреб , освоєння та використання новітніх знань та технологій, збереження безцінної культурно-духовної спадщини, а також сприяння якісній професійній освіті талановитої мистецької молоді, підтримка аматорських творчих колективів з обміну мистецькими здобутками, реалізація освітніх культурно-мистецьких заходів для дітей та молоді, створення сучасних центрів культури на базі закладів культури.
Забезпечення належних умов сприятиме тому, що заклади культури і мистецтва працюватимуть краще, динамічніше, успішніше, здобуватимуть прихильність і визнання не лише на Дніпропетровщині, а й поза її межами. Творчі колективи закладів культури прийматимуть участь у міжнародних культурних заходах та фестивалях, що сприятиме підвищенню рівня виконавської майстерності, розвитку і зміцненню міжнародних зв’язків, обміну культурними традиціями і духовними цінностями.
Досягнення цієї мети можливе за умови створення ефективних механізмів підтримки культурно-мистецької сфери незалежно від форм власності.
3. Основні завдання Програми
Основними завданнями Програми є:
- зміцнення наявної матеріально-технічної бази закладів культури;
- виявлення обдарованої молоді з подальшим направленням до учбових закладів культури та мистецтва всіх рівнів акредитації;
- створення та розвиток нових осередків народної творчості, творчих самодіяльних колективів;
- розвиток традиційних народних художніх промислів;
- популяризація культурних надбань та духовних цінностей шляхом проведення культурно-мистецьких заходів, масових просвітницьких заходів;
- поліпшення якості, доступності і асортименту культурно-мистецьких послуг;
- проведення концертних програм, театралізованих свят та фестивалів, виставок, оглядів на високому професійно-художньому та організаційному рівнях;
- впровадження ефективних форм і методів культурно-дозвіллєвої діяльності з урахуванням сільських особливостей і традицій;
- розвиток аматорської творчості, вокального, хореографічного, театрального і декоративно – прикладного мистецтва;
- залучення більшої кількості дівчат та хлопців, жінок та чоловіків до участі в аматорських колективах;
- забезпечення збереження пам’яток історико-культурної спадщини, складання загального переліку об’єктів , які потребують ремонту, благоустрою, відновленню у випадку пошкодження, руйнування та здійснення першочергових ремонтно-будівельних та реставраційних робіт;
- підтримка творчої молоді;
- профілактика негативних явищ та формування здорового образу життя у дитячому та молодіжному середовищі;
- проведення конференцій, семінарів, майстер-класів присвячених актуальним проблемам розвитку культури і мистецтва;
- забезпечення участі у міжнародних культурних заходах та фестивалях задля популяризації культурної спадщини громади серед великої кількості країн.
4. Очікувані результати виконання Програми
У результаті виконання Програми очікується:
- створення сприятливих економічних та організаційних умов для подальшого збереження та розвитку культури Троїцької сільської ради;
- поліпшення рівня культурного обслуговування населення;
- розвиток усіх видів і жанрів аматорського мистецтва, підвищення рівня виконавської майстерності учасників самодіяльної художньої творчості;
- відродження та подальший розвиток аматорського мистецтва та народної творчості;
- збереження, відродження та забезпечення подальшого розвитку традиційних народних художніх промислів, що сприятиме підвищенню рівня духовності населення;
- збереження і відновлення кращих традицій, пошук нових творчих рішень проведення культурно-мистецьких заходів;
- активізація участі у обласних, всеукраїнських та міжнародних заходах;
- популяризація культурної спадщини, української культури, серед великої кількості країн, учасників мистецького діалогу, можливість заявити про себе і гідно презентувати Україну на світовій сцені;
- покращення інформаційного обслуговування населення та збільшення кількості читачів в сільських бібліотеках;
5. Фінансування Програми
Фінансування визначених у Програмі заходів здійснюється за рахунок коштів місцевого бюджету та за рахунок інших джерел, не заборонених чинним законодавством України.
6. Механізм виконання Програми та контроль за її виконанням
Виконання Програми покладається на виконавчий комітет Троїцької сільської ради.
Контроль за виконанням Програми здійснює постійна комісія з питань планування фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва.
ПРОГРАМА
розвитку культури Троїцької сільської ради на 2022 рік
|
Назва напряму діяльності (пріоритетні завдання) |
Зміст заходів Програми з виконання завдання |
Відповідальні за виконання |
Строки вико-нання |
Орієнтовний обсяг фінансування, грн |
Джерело фінансування
|
|
Пріоритетні напрямки та заходи щодо розвитку культури в Троїцькій сільській раді |
Забезпечити збереження повноцінного функціонування існуючої мережі закладів культури: будинків культури, сільських клубів бібліотек |
Виконавчий комітет Троїцької сільської ради |
Протягом року |
- |
Місцевий бюджет |
|
|
Всебічно сприяти відродженню та розвитку народних промислів : ковальство, гончарство, різьблення, плетіння, писанкарство, вишивка, бісероплетіння
|
Виконавчий комітет Троїцької сільської ради, заклади культури |
Протягом року |
-
|
Місцевий бюджет |
|
|
Здійснювати постійний контроль за додержанням пам’яткоохоронного законодавства |
Виконавчий комітет Троїцької сільської ради |
Протягом року |
-
|
Місцевий бюджет |
|
|
Проводити роботу щодо збору інформації про пам’ятки древньої культури та козацької доби, сприяти вирішенню питання про подальше їх збереження |
Виконавчий комітет Троїцької сільської ради, заклади культури |
Протягом року |
- |
Місцевий бюджет |
|
|
Залучати мешканців громади до участі у колективах художньої самодіяльності |
Виконавчий комітет Троїцької сільської ради, заклади культури |
Протягом року |
- |
Місцевий бюджет |
|
|
Впровадити сільський фестиваль «Масляна » з метою відродження місцевих традицій
|
Виконавчий комітет Троїцької сільської ради, заклади культури |
Протягом року
|
- |
Місцевий бюджет |
|
|
Впровадити щорічний сільський фестиваль «Сільські вечорниці з метою відродження місцевих традицій |
Виконавчий комітет Троїцької сільської ради, заклади культури |
Протягом року |
-
|
Місцевий бюджет |
|
|
Розвивати мобільні форми культурного обслуговування сільського населення |
Виконавчий комітет Троїцької сільської ради, заклади культури |
Протягом року |
- |
Місцевий бюджет |
|
|
Здійснити необхідні заходи для утримання талановитих фахівців на роботі в сільських закладах культури, а саме: - співпрацювати з Дніпропетровським училищем культури, театрально - художнім коледжем, Дніпропетровською консерваторією, музичним училищем по залученню молодих фахівців на роботу. |
Виконавчий комітет Троїцької сільської ради, заклади культури |
Протягом року |
- |
Місцевий бюджет |
|
|
Передбачити участь колективів та окремих виконавців в обласних, Всеукраїнських та Міжнародних фестивалях, святах, виставкових акціях, конкурсах- оглядах |
Виконавчий комітет Троїцької сільської ради, заклади культури |
Протягом року |
- |
Місцевий бюджет |
|
|
Передбачити щорічну участь у ІІІ Міжнародному форумі з туризму та гостинності, який відбувається в рамках Виставки «Дніпро ЕХРО 2022» |
Виконавчий комітет Троїцької сільської ради, заклади культури |
Травень 2022 року |
- |
Місцевий бюджет |
|
|
Здійснення обміну досвідом роботи з закладами та установами культури інших районів області, консультативно-методичного обміну досвідом з питань культурного будівництва. |
Виконавчий комітет Троїцької сільської ради, заклади культури |
Протягом року |
- |
Місцевий бюджет |
|
|
Провести заходи: -відзначення в Україні річниці виведення радянських військ з Афганістану; -Міжнародного жіночого дня 8 Березня; -Відзначення річниці аварії на Чорнобильській АЕС; -Відзначення Дня пам’яті жертв Другої Світової війни; -Відзначення дня медичного працівника; -День скорботи та вшанування пам'яті жертв Другої світової війни ; -Відзначення Дня Конституції України; -Відзначення дня Державного Прапора України та Дня незалежності України; -Робота з дітьми в літній період; - Свято 1 дзвінка; -Відзначення Дня захисника Вітчизни, Дня козацької слави; -Відзначення річниці визволення України від німецько-фашистських загарбників; -Проведення заходів, пов’язаних з вшануванням пам’яті жертв голодоморів; -Відзначення Дня працівників сільського господарства: -Відзначення Всеукраїнського дня працівників культури та майстрів народного мистецтва; -Відзначення Дня місцевого самоврядування; -Новорічно – різдвяні свята; -День Святого Миколая; |
Виконавчий комітет Троїцької сільської ради, заклади культури |
Протягом року |
-
|
Місцевий бюджет |
|
|
Висвітлювати проведення культурних заходів, семінарів в засобах масової інформації |
Виконавчий комітет Троїцької сільської ради |
Протягом року |
- |
Місцевий бюджет |
|
|
Зберегти кількість художніх колективів сільської ради , що носять почесне звання «народний» та «зразковий». |
Виконавчий комітет Троїцької сільської ради, заклади культури |
Протягом року |
- |
Місцевий бюджет |
|
|
Здійснювати заходи щодо збереження та відродження традиційних свят народного календаря |
Виконавчий комітет Троїцької сільської ради, заклади культури |
Протягом року |
- |
Місцевий бюджет |
|
|
Сприяти відновленню, збереженню та вдосконаленню традиційних форм культурно – дозвіллєвої роботи у закладах культури |
Виконавчий комітет Троїцької сільської ради, заклади культури |
Протягом року |
- |
Місцевий бюджет |
|
|
У сільських Будинках культури, сільських клубах запровадити заходи на постійній основі, а саме: збирати, узагальнювати та записувати старовинні пісні та обрядові дійства на відео та аудіо носії. Записи використовувати для вивчення тієї особливої манери виконання пісень козацької доби для нових учасників колективів та колективів супутників |
Виконавчий комітет Троїцької сільської ради, заклади культури |
Протягом року |
- |
Місцевий бюджет |
|
|
Приймати активну участь у фестивалях та конкурсах відповідного напрямку.
|
Виконавчий комітет Троїцької сільської ради, заклади культури |
Протягом року |
- |
Місцевий бюджет |
|
|
Проводити лекції та круглі столи на тему «Нематеріальної культурної спадщини».
|
Виконавчий комітет Троїцької сільської ради, заклади культури та бібліотеки |
Протягом року |
- |
Місцевий бюджет |
|
|
Залучити до роботи учнів та молодь громади у збиранні та дослідженні не тільки пісенної культурної спадщини, а й інших цікавих звичаїв, обрядів та народних ремесел
|
Виконавчий комітет Троїцької сільської ради, заклади культури та бібліотеки |
Протягом року |
- |
Місцевий бюджет |
|
|
Разом |
|
|
|
|
Секретар сільської ради Лариса КРУПСЬКА
|
|
ТРОЇЦЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
ПАВЛОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ШІСТНАДЦЯТА СЕСІЯ ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
РІШЕННЯ
від 23 грудня 2021 року село Троїцьке № 1205-16/VІІІ
Про затвердження Цільової
соціальної програми
розвитку молодіжної політики
у Троїцькій сільській раді
на 2022-2024 роки
Керуючись пунктом 22 статті 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні“, з метою створення економічних та організаційних умов для подальшого збереження і розвитку культурно-мистецької сфери на території Троїцької сільської ради, враховуючи висновки та рекомендації постійної комісії з питань планування фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва, сільська рада ВИРІШИЛА :
1.Затвердити Цільову соціальну програму розвитку молодіжної політики у Троїцькій сільській раді на 2022-2024 роки додаток 1 .
2.Контроль по виконанню даного рішення покласти на постійну комісію з питань планування фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва.
Сільський голова Олег ЧУПРИНА
Додаток 1
до рішення сільської ради
від 23 грудня 2021 року
№1205-16/VІІІ
Цільова соціальна програма розвитку молодіжної політики у Троїцькій сільській раді на 2022-2024 роки
1. Склад проблеми та обґрунтування
необхідності їх розв’язання шляхом розроблення і виконання Програми
Розроблення цільової соціальної програми розвитку молодіжної політики (далі Програма) зумовлено необхідністю її реалізації та дасть можливість всебічного розвитку молоді, підвищення рівня її активності, підтримки їх інноваційної діяльності, розвитку молодіжного руху, учнівського самоврядування, новітніх механізмів підтримки молоді на території Троїцької сільської ради. Програма ґрунтується на аналізі проблем розвитку молоді та враховує перспективи розвитку молодіжної політики Троїцької сільської ради. Програма побудована з урахуванням вікових меж молоді віком від 14 до 35 років включно, у тому числі дітей віком від 14 до 18 років.
Враховуючи вищезазначене виникла необхідність прийняття цільової соціальної програми розвитку молодіжної політики у Троїцькій сільській раді.
2. Мета Програми
Метою Програми є створення належних умов для самореалізації та всебічного творчого розвитку кожної молодої людини, реалізації інноваційного потенціалу молоді у всіх сферах суспільного життя, формування її громадянської позиції та національно-патріотичної свідомості, активного залучення до суспільно-громадського життя міста громади, з урахуванням вікових, індивідуальних, соціальних, творчих, інтелектуальних потреб та запитів шляхом підтримки та розвитку пріоритетних напрямків та актуальних для молоді форм та форматів роботи.
При виконані всіх пріоритетів без винятку необхідно проводити обґрунтовану, скоординовану молодіжну політику, з обов’язковим аналізом наявної ситуації та вивченням думки молоді. З метою ефективного використання ресурсів Програма передбачає концентрацію зусиль на таких пріоритетних напрямах:
Формування активних соціальних та громадянських компетентностей - здійснення заходів, спрямованих на утвердження патріотичної свідомості та активної громадянської позиції молоді, виховання у молоді почуття особистої та національної гідності, популяризація національної культури; популяризація волонтерського руху як форми залучення молоді до суспільно значущої діяльності;
Підвищення привабливості громади для молоді:
Облаштування сучасної молодіжної інфраструктури в громаді;
Впровадження інноваційних методів та форм організації дозвілля молоді;
сприяння розвитку молодіжного підприємництва, самозайнятості та ефективного просування молодих людей у підприємницькому середовищі; розвиток неформальної освіти і вторинної зайнятості; здійснення заходів, спрямованих на набуття молодими людьми знань, навичок, що сприятимуть соціальній та професійній компетенції молоді поза системою освіти, формуванню мотивації до навчання.
3. Шляхи та розв’язання проблеми
Досягнення мети Програми буде забезпечуватись через:
- спільну та скоординовану діяльністю відділу соціально-гуманітарного розвитку Виконавчого комітету Троїцької сільської ради з молодіжними формуваннями, організаціями, установами, закладами, що працюють з молоддю, волонтерами.
- впровадження новітніх інструментів розвитку молоді;
- залучення молоді до вирішення соціально-значущих питань громади;
- поширення молодіжного волонтерства на території громади.
4. Строки та етапи виконання Програми
Строк виконання – з 01січня 2022 року до 31 грудня 2024 року.
5. Ресурсне забезпечення Програми
Фінансування Програми здійснюється за рахунок коштів місцевого бюджету, а також інших джерел, не заборонених чинним законодавством України .
6. Організація управління та контролю за ходом виконання Програми
Координацію роботи за ходом виконання Програми здійснює відділ соціально-гуманітарного розвитку виконавчого комітету Троїцької сільської ради.
7. Очікувані кінцеві результати виконання Програми
Збільшити кількість молоді, залученої як до розробки та організації, так і до участі у заходах та проектах, спрямованих на національно-патріотичне виховання та підвищення рівня громадянської свідомості молоді;
Урізноманітнення та запровадження нових форм та форматів роботи з молоддю;
Збільшення чисельності молоді, залученої до популяризації та утвердження здорового і безпечного способу життя та культури здоров’я;
Розвиток існуючих та створення нових інфраструктурних об’єктів з метою створення належних умов для залучення молоді до здорового та безпечного способу життя;
Створення цілісної систему неформальної освіти молоді.
Перелік заходів і завдань
«Цільової соціальної програми
розвитку молодіжної політики у
Троїцькій сільській раді на 2022-2024 роки».
|
Завдання |
Заходи |
Відповідальний виконавець |
Джерела фінансування |
Роки
|
||||
|
2022 |
2023 |
2024 |
||||||
|
|
|
|||||||
|
1.1. Здійснити заходи з підвищення рівня правових знань, правової культури та поведінки молоді, утвердження громадянської свідомості молоді |
1.1.1. Організувати та проводити конкурси, вікторини, брейн-ринги з правової тематики серед старшокласників та молоді громади |
Відділ соціально-гуманітарного розвитку |
Інші джерела фінансування |
- |
- |
- |
|
|
|
1.1.2. Проведення тренінгів та акцій з підвищення рівня правових знань, правової культури та поведінки дівчат та хлопців, молодих жінок та чоловіків |
Відділ соціально-гуманітарного розвитку |
Інші джерела фінансування |
|
|
|
|
||
|
1.2. Розвиток громадської активності молоді |
1.2.1. Інформування про можливості участі молоді в волонтерських проектах |
Відділ соціально-гуманітарного розвитку |
Інші джерела фінансування |
- |
- |
- |
|
|
|
1.2.2. Підтримка діяльності консультативно-дорадчого органу Троїцької Молодіжної ради |
Відділ соціально-гуманітарного розвитку |
Інші джерела фінансування |
|
|
|
|
||
|
1.2.3. Створення і розвиток мережі молодіжних організацій |
Відділ соціально-гуманітарного розвитку |
Інші джерела фінансування |
|
|
|
|
||
|
1.2.4. Сприяння участі в різних конкурсах та грантах в тому числі бюджеті участі |
Відділ соціально-гуманітарного розвитку |
Інші джерела фінансування |
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
1.2.5 Здійснення опитування, соціальних досліджень на теми інтересів, цінностей та потреб молоді і пріоритетів політики молодіжної |
Відділ соціально-гуманітарного розвитку |
Інші джерела фінансування |
|
|
|
|
|
|
1.2.6 Сприяти започаткуванню та проведенню мотиваційних зустріч з відомими людьми |
Відділ соціально-гуманітарного розвитку |
Інші джерела фінансування |
|
|
|
|
||
|
2.1. Впровадження нових форм організації змістовного дозвілля |
2.1.1. Проведення інтелектуальних ігор |
Відділ соціально-гуманітарного розвитку |
Інші джерела фінансування |
|
|
|
|
|
|
2.1.2.Забезпечити організацію та проведення молодіжних заходів з нагоди святкування Дня молоді та відкритих фестивалів |
Відділ соціально-гуманітарного розвитку |
Інші джерела фінансування |
|
|
|
|
||
|
2.1.3. Впроваджувати нові конкурси, фестивалі та інші заходи, що ініційовані творчою молоддю та молодіжними громадськими організаціями |
Відділ соціально-гуманітарного розвитку |
Інші джерела фінансування |
|
|
|
|
||
|
2.1.4. Проведення молодіжних квестів |
Відділ соціально-гуманітарного розвитку |
Інші джерела фінансування |
|
|
|
|
||
|
2.1.5. Проведення заходів спрямованих на розвиток лідерських якостей молоді, семінарів , форумів з проектного менеджменту. |
Відділ соціально-гуманітарного розвитку |
Інші джерела фінансування |
|
|
|
|
||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Секретар сільської ради Лариса КРУПСЬКА
ТРОЇЦЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
ПАВЛОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ШІСТНАДЦЯТА СЕСІЯ ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
РІШЕННЯ
від 23 грудня 2021 року село Троїцьке № 1207-16/VІІІ
Про затвердження «Програми
Комунального підприємства
«Троїцьке ЖКГ» на 2022-2024
роки» та виділення коштів
Комунальному підприємству
«Троїцьке ЖКГ »
Керуючись ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», на підставі листа Комунального підприємства «Троїцьке ЖКГ» №70 від 23 листопада 2021 року, з метою підтримки життєдіяльності підприємства, враховуючи висновки та рекомендації спільного засідання постійних комісій сільської ради з питань планування фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва; земельних відносин, природокористування, планування території, будівництва, архітектури, охорони пам’яток, історичного середовища та благоустрою, питань комунальної власності, житлово-комунального господарства, енергозбереження та транспорту, сільська рада ВИРІШИЛА:
1. Затвердити «Програму Комунального підприємства «Троїцьке ЖКГ» на 2022-2024 роки» (додається).
2. Виділити кошти Комунальному підприємству «Троїцьке ЖКГ» на 2022 рік в сумі 2 962 202,00 грн на реалізацію заходів Програми.
3.Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію з питань планування фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва.
Сільський голова Олег ЧУПРИНА
Додаток 1
до рішення сільської ради
від 23 грудня 2021 року
№ 1207-16/VІІІ
ПРОГРАМА
Комунального підприємства «Троїцьке ЖКГ» на 2022-2024 роки
с. Троїцьке
Паспорт
Програми Комунального підприємства
«Троїцьке ЖКГ» на 2022-2024 роки
|
Найменування програми: «Програма Комунального підприємства «Троїцьке ЖКГ» на 2022-2024 роки» Розробник програми: КП «Троїцьке ЖКГ»
Цілі і завдання Програми: реалізація заходів по модернізації системи водопостачання Троїцької сільської ради, розширення кількості і надання послуг населенню Троїцької сільської ради; забезпечення безперебійного та якісного надання споживачам з водопостачання та комунальних послуг, утримання в належному санітарно-технічному стані території та покращення його естетичного вигляду
Виконавець Програми: КП «Троїцьке ЖКГ» Співрозробник Програми: Виконком Троїцької сільської ради Обсяг та джерела фінансування Програми: за рахунок надбавок до тарифів за рахунок місцевого бюджету
Термін реалізації: 2022-2024 рр.
Очікувані результати реалізації Програми: розвиток системи водопостачання та надання комунальних послуг по Троїцькій сільській раді, забезпечення (підвищення) їх надійності, якості вироблених послуг та скорочення втрат
|
ПРОГРАМА
Комунального підприємства «Троїцьке ЖКГ»
на 2022-2024 роки
Загальні положення
Житлово-комунальне господарство, як основа соціальної сфери життя людини, є однією з найменш сучасно оснащених галузей народного господарства, має залишковий принцип фінансування. Нестача власних коштів не сприяють вирішенню завдань з технічного переоснащення комунального підприємства та розвитку комунальної інфраструктури.
Нинішній стан комунального підприємства на території Троїцької сільської ради Павлоградського району Дніпропетровської області свідчить про необхідність реформування цієї галузі. Рівень благоустрою населених пунктів та технічний стан його елементів не відповідає сучасним вимогам у зв’язку з недостатнім фінансуванням .
Несанкціоноване розміщення твердих побутових відходів є суттєвим чинником негативного впливу на земельні, водні та лісові ресурси і здоров’я людей. Масові накопичення побутового сміття в лісозахисних смугах вздовж автомобільних доріг, в лісонасадженнях та поблизу водоймищ, в зоні житлової забудови є одним із потенційних джерел забруднення довкілля і підлягають терміновій утилізації. Видалення дерев, що досягли вікової мережі, аварійних та фаутних дерев а також відновлення зелених насаджень не носить системного характеру. Існує потреба у влаштуванні парків, скверів, розширенні зелених зон та місць для відпочинку громадян.
Програма Комунального підприємства «Троїцьке ЖКГ» на 2022-2024 роки (надалі Програма) розроблена відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Бюджетного Кодексу України, Закону України «Про житлово-комунальні послуги», Закону України «Про благоустрій населених пунктів» із врахуванням основних напрямків стратегії реформування житлово-комунального господарства України, з метою підвищення ефективності та надійності функціонування житлово-комунальних систем життєзабезпечення населення населених пунктів Троїцької сільської ради, поліпшення якості комунальних послуг з одночасним зниженням нераціональних витрат.
Впродовж останніх років на території Троїцької сільської ради проведена значна робота у сфері благоустрою, що включає санітарне очищення території, утримання вулично-дорожньої мережі, вивіз твердих побутових відходів, ремонт та обслуговування вуличного освітлення, задовільне водопостачання.
Програма Комунального підприємства «Троїцьке ЖКГ» на 2022-2024 роки розроблена для раціонального використання наявних ресурсів на розвиток населених пунктів с.Троїцьке, с.Привовчанське, с.Малоолександрівка, с.Вербове, с.Левадки, с.Писарівка, с.Зелений Гай, с.Іларіонівське, с.Пристень, с.Мар’ївка, утримання сіл в належному санітарному стані, поліпшення його естетичного вигляду, забезпечення зовнішнього освітлення, збереження об’єктів загального користування.
Виконання Програми передбачає:
створення конкурентного середовища і формування ринку комунальних послуг, удосконалення тарифної політики;
забезпечення ефективної інвестиційної політики в галузі житлово-комунального господарства;
запровадження стимулів до економічного і раціонального господарювання та використання ресурсів;
доступність комунальних послуг для громадян з низьким рівнем доходів, адресний соціальний захист населення в оплаті послуг.
2. Комунальна інфраструктура
До складу громади входять с.Троїцьке, с.Привовчанське, с.Малоолександрівка, с.Вербове, с.Левадки, с.Писарівка, с.Зелений Гай, с.Іларіонівське, с.Пристень, с.Мар’ївка.
Населення складає 3512 осіб.
На території Троїцької сільської ради здійснює свою діяльність комунальне підприємство «Троїцьке ЖКГ». Підприємство є багатофункціональним.
Основними напрямками діяльності підприємства є:
організація ефективного управління в сфері надання якісних комунальних послуг (водопостачання, водовідведення, вивіз ТПВ);
контроль за виконанням робіт з утриманням, благоустрою та озеленення території ТГ (спортивних та дитячих ігрових майданчиків, місць відпочинку, парків скверів тощо);
утримання та експлуатація зовнішніх інженерних комунікацій і споруд (зовнішнє освітлення);
благоустрій та утримання вулично-дорожньої мережі.
2.1. Водопостачання та водовідведення
Однією з найгостріших проблем на території Троїцької сільської ради є водопостачання. Рівень води у грунті значно знизився, тому колодязі та криниці у сільського населення залишились без води. Проблема є суттєвою, тому що більша частина сільського населення займається вирощуванням на своїх присадибних ділянках овочевих культур, розведенням худоби та птиці (що потребують чималої кількості води).
Сучасний стан водопровідного господарства характеризується як таке, що потребує постійних фінансових ресурсів, необхідних для належної експлуатації та обслуговування системи водопостачання.
Проблема є значущою, тому що сприятиме надійному забезпеченню роботи систем водопостачання, а також збереженню здоров’я населення, ефективного використання матеріальних та енергетичних ресурсів у сфері водопровідного господарства та скорочення втрат питної води.
2.2. Житлове господарство на території Троїцької сільської ради відсутнє.
2.3. Теплове господарство
Централізоване теплове постачання на території Троїцької сільської ради відсутнє.
2.4. Дорожньо-транспортний комплекс
На території Троїцької сільської ради - місцеві дороги протяжністю 112,2 км, обласного значення 7,6 км. З них - 55 % з асфальтованим покриттям, 35%- щебневим та 10 %- це грунтові дороги.
Частина доріг має задовільний стан, але більша частка доріг потребує ремонту або взагалі заміни.
3. Мета Програми
Мета Програми полягає у визначенні засад реалізації державної політики реформування житлово-комунального господарства, здійснення заходів щодо підвищення ефективності та надійності його функціонування, забезпечення сталого розвитку для задоволення потреб населення відповідно до встановлення нормативів і національних стандартів.
4. Цілі, завдання та заходи для розробки та реалізації Програми
Цілі Програми:
реалізація заходів модернізації системи водопостачання сіл Троїцької сільської ради;
забезпечення якісного і належного надання споживачам послуг з водопостачання та комунальних послуг при мінімальному негативному впливі на навколишнє середовище;
розширення кількості і надання послуг населенню Троїцької сільської ради;
забезпечення збалансованості системи комунальної інфраструктури;
раціональне використання матеріальних та енергетичних ресурсів;
скорочення витоків і непродуктивних витрат води;
впровадження автоматизованих систем управління технологічними процесами;
задоволення попиту на підключення до мережі водопостачання, що будуються в перспективному періоді розвитку Троїцької сільської ради;
благоустрій та утримання в належному стані територій парків, рекреаційних зон, зон зелених насаджень, скверів та майданчиків для дозвілля та відпочинку.
Програма вирішує наступні питання:
підвищення надійності та якості надання послуг;
модернізація систем послуг водопостачання;
розвиток механізму залучення коштів не тільки з бюджету, а й з інших джерел;
надання широкого спектру комунальних послуг, благоустрою територій, транспортних послуг для пасажирських перевезень, утримання вулично-дорожньої мережі, переробки щепи, використання спеціальних автомобілів і т. п.;
санітарне очищення (прибирання сміття, відходів);
озеленення, збереження зелених насаджень та утримання їх в належному стані;
відновлення території в міжсезонний період, після стихійних природних явищ, аварій в інших випадках.
До цієї Програми включені першочергові заходи з модернізації елементів систем водопостачання сіл Троїцької сільської територіальної громади, що входять в єдиний (неподільний) технологічний комплекс.
Завданнями Програми – є реалізація комплексу заходів забезпечення безперебійного та якісного надання споживачам з водопостачання та комунальних послуг Троїцької сільської ради, забезпечення утримання в належному санітарно-технічному стані території Троїцької сільської ради та покращення його естетичного вигляду.
Основні заходи:
реалізація державної політики у сфері питної води та питного водопостачання;
забезпечення якісного і належного надання споживачам послуг з водопостачання при мінімальному негативному впливі на навколишнє середовище;
впровадження автоматизованих систем управління технологічними процесами і роботою служб підприємства;
підвищення рівня якості послуг, що надаються населенню з питного водопостачання;
забезпечення населення сіл, підприємств, установ та організацій питною водою нормативної якості в межах науково обгрунтованих нормативів питного водопостачання;
поліпшення санітарно-епідемічної ситуації щодо забезпечення питною водою та зниження на цій основі захворюваності населення;
охорона та раціональне використання джерел питного водопостачання та поступове їх відновлення, та будівництво нових;
впровадження на підприємстві питного водопостачання сучасних технологій, матеріалів, реагентів, обладнання тощо;
підвищення ефективності функціонування підприємства питного водопостачання ;
зниження витрат матеріальних і енергетичних ресурсів у процесі питного водопостачання;
покращення зовнішнього вигляду та санітарного стану населених пунктів Троїцької сільської ради, організації робіт по прибиранню, забезпечення своєчасного і повного вивезення твердих побутових відходів та нечистот, ліквідація стихійних сміттєзвалищ;
забезпечення якісного освітлення вулиць (поточне утримання, продовження робіт з влаштування зовнішнього освітлення в тому числі з застосуванням енергозберігаючих технологій) та придбання необхідного обладнання, засобів та матеріалів;
придбання спеціалізованої техніки (допоміжної) необхідної для залучення у роботі житлово-комунального господарства та благоустрою (бензопили, бензокосарки, кущорізи, тощо) та інструментів (матеріалів) для їх обслуговування;
придбання паливо-мастильних матеріалів необхідних для реалізації заходів та завдань з благоустрою ;
залучення до виконання робіт з благоустрою осіб з числа безробітних на договірних засадах, а також засуджених до виконання громадських робіт;
створення умов для безперешкодного доступу осіб з обмеженими фізичними можливостями до об’єктів благоустрою (улаштування пандусів, з’їздів для інвалідів - візочників тощо);
проведення профілактичної, роз’яснювальної та виховної роботи серед населення щодо дотримання правил благоустрою, санітарних норм, правил поведінки в громадських місцях, участі громадян у наведенні порядку за місцем проживання.
5. Очікувані результати
Основною умовою реалізації Програми є консолідація та спрямування дій сільської ради, виконавчого комітету, комунального підприємства «Троїцьке ЖКГ» на створення дієвої системи управління та сприятливого середовища для формування ефективного результату роботи.
У ході виконання Програми очікується досягнення наступних показників:
розвиток системи водопостачання та надання комунальних послуг по Троїцькій сільській раді;
поліпшення санітарного та естетичного стану населених пунктів Троїцької сільської ради;
збільшення терміну придатності елементів благоустрою, зовнішнього освітлення та інших об’єктів благоустрою за рахунок виконання робіт з капітального, поточного ремонту та послуг із технічного обслуговування;
поліпшення якості послуг з зовнішнього освітлення та запровадження енергозберігаючих технологій;
забезпечення належних умов для проживання та відпочинку мешканців та гостей громади;
своєчасність та ефективність виконання робіт з житлово-комунального господарства та благоустрою на території Троїцької сільської ради;
забезпечити реалізацію державної політики щодо регіонального розвитку, насамперед у сфері житлово-комунального господарства;
створити сприятливі умови для накопичення ресурсів з метою технічного переоснащення комунального підприємства «Троїцьке ЖКГ» та розвитку комунальної інфраструктури;
створити сприятливі умови для залучення додаткових коштів у розвиток об’єктів житлово-комунального господарства та ефективний механізм подальшого його реформування;
забезпечити сталу та ефективну роботу комунального підприємства «Троїцьке ЖКГ» .
забезпечити надання населенню послуг з поточних видів ремонтних робіт та робіт по благоустрою;
забезпечити прозорість у формуванні тарифної та цінової політики на послуги підприємства;
забезпечити широку суспільну підтримку виконання основних завдань у рамках реформи житлово-комунального господарства;
реконструкція зелених насаджень, розроблення довгострокового плану озеленення населених пунктів;
утримання вулично - дорожньої мережі;
залучення громадськості до процесів формування житлової політики та реформування житлово-комунального господарства;
стимулювання інвестиційного процесу та ефективного використання енергетичних і матеріальних ресурсів виробниками та споживачами послуг;
створення системи поводження з побутовими відходами, сортування та утилізації вторинних ресурсів, розробка схеми санітарної очистки території сільської ради.
6.Фінансове забезпечення виконання Програми
Фінансування Програми здійснюватиметься в межах асигнувань, передбачених місцевим бюджетом, та інших джерел, не заборонених законодавством. Фінансове забезпечення виконання Програми визначається рішенням Троїцької сільської ради про бюджет на відповідний рік. У разі змін складових фактичної вартості заходів, передбачених цією Програмою, кошти виділяються в установленому законом порядку.
У ході реалізації заходів Програми можливі коригування, зміни, уточнення, доповнення, пов’язані з фактичним надходженням коштів на реалізацію розділів Програми, уточненням обсягів робіт виходячи з реальних можливостей бюджету.
Рішенням сільської ради про затвердження змін до бюджету можуть вноситися додаткові заходи з розвитку житлово-комунального господарства та благоустрою населених пунктів Троїцької сільської ради.
Головним розпорядником коштів Програми є Виконавчий комітет Троїцької сільської ради.
Секретар сільської ради Лариса КРУПСЬКА
Додаток 1
до «Програми Комунального підприємства
«Троїцьке ЖКГ»на 2022-2024 роки»
Заходи Програми Комунального підприємства «Троїцьке ЖКГ»
на 2022-2024 роки
|
№ з.п |
Найменування заходу |
Виконавці |
Бюд жет |
Термін виконання |
Обсяг фінансування |
||
|
2022 |
2023 |
2024 |
|||||
|
1 |
Придбання паливно-мастильних матеріалів для експлуатація техніки залученої до наступних робіт: - обслуговування електричних мереж ; -систем водопостачання ; - для службового перевезення працівників залучених до збирання сміття на місця роботи; -експлуатація техніки залученої до збирання та вивезення ТПВ; - утримання та впорядкування цвинтарів; -ліквідація стихійних явищ (снігові замети , буревії , розчистка підтоплених населених пунктів та інше) ; -ліквідація стихійних сміттєзвалищ , бур’яну , порослі дерев та інших об’єктів ,які негативно впливають на стан здоров’я жителів Троїцької сільської ради та екології в цілому .
|
КП«Троїцьке ЖКГ» |
Місцевий
|
2022-2024 |
250 000 |
600 000 |
650000 |
|
Інші джерела |
2022-2024 |
170 000 |
150 000 |
200 000 |
|||
|
2 |
Заробітна плата працівників КП «Троїцьке ЖКГ », що обслуговують населені пункти с.Троїцьке, с.Привовчанське, с.Малоолександрівка, с.Вербове, с.Левадки, с.Писарівка, с.Зелений Гай, с.Іларіонівське, с.Пристень, с.Мар’ївка . |
КП«Троїцьке ЖКГ» |
Місцевий
|
2022-2024 |
2712202 |
5360516 |
5725802 |
|
Інші джерела |
2022-2024 |
250 000
|
350 000 |
400 000 |
|||
|
|
У тому числі премій до Дня працівника ЖКГ. |
КП«Троїцьке ЖКГ» |
Інші джерела |
2022-2024 |
100000 |
150 000 |
200 000 |
|
3 |
Оновлення матеріально –технічної бази для проведення робіт з благоустрою , а саме ліквідація порослі ,бур’янів ( придбання бензокос, мотокос,бензопил) |
КП«Троїцьке ЖКГ» |
Місцевий
|
2022-2024 |
|
|
|
|
Інші джерела |
2022-2024 |
25 000 |
30 000 |
35 000 |
|||
|
4 |
Утримання та обслуговування водопровідних мереж ( придбання станцій подачі води, матеріалів для обслуговування і ремонтних робіт на водопровідних мережах) |
КП«Троїцьке ЖКГ» |
Місцевий
|
2022-2024 |
|
|
|
|
Інші джерела |
2022-2024 |
98 500 |
120 000 |
135 000 |
|||
|
5 |
Оновлення матеріальної бази ( насоси та їх запчастини , коси , пили та інші необхідні інструменти ) |
КП«Троїцьке ЖКГ» |
Місцевий
|
2022-2024 |
|
150 000 |
100 000 |
|
Інші джерела |
2022-2024 |
180 000
|
200 000 |
220 000 |
|||
|
6 |
Оплата послуг ремонту транспортних засобів |
КП«Троїцьке ЖКГ» |
Місцевий
|
2022-2024 |
|
|
|
|
Інші джерела |
2022-2024 |
140 000 |
200 000 |
220 000 |
|||
|
7 |
Оплата страхування транспортних засобів |
КП«Троїцьке ЖКГ» |
Місцевий
|
2022-2024 |
|
|
|
|
Інші джерела |
2022-2024 |
7 500 |
8 000 |
9 000 |
|||
|
8 |
Забезпечення спецодягом працівників КП «Троїцьке ЖКГ» , що обслуговують населені пункти с.Троїцьке, с.Привовчанське, с.Малоолександрівка, с.Вербове, с.Левадки, с.Писарівка, с.Зелений Гай, с.Іларіонівське, с.Пристень, с.Мар’ївка. Утримання територій в належному санітарному стані, поліпшення їх естетичного вигляду, забезпечення зовнішнього освітлення, збереження об’єктів загального користування. Ліквідація стихійних сміттєзвалищ , бур’яну , порослі дерев та інших
|
КП«Троїцьке ЖКГ» |
Місцевий
|
2022-2024 |
|
|
|
|
Інші джерела |
2022-2024 |
40 000 |
50 000 |
60 000 |
|||
|
9 |
Оплата навчання працівників комунального підприємства «Троїцьке ЖКГ» з пожежної безпеки |
КП«Троїцьке ЖКГ» |
Місцевий
|
2022-2024 |
|
|
|
|
Інші джерела |
2022-2024 |
6 000 |
8 000 |
10 000 |
|||
|
10 |
Оплата технічного обслуговування техніки залученої для робіт з благоустрою на території Троїцької сільської територіальної громади
|
КП«Троїцьке ЖКГ» |
Місцевий
|
2022-2024 |
|
|
|
|
Інші джерела |
2022-2024 |
9 000 |
10 000 |
12 000 |
|||
|
11 |
Оплата навчання по техніці безпеки працівників комунального підприємства «Троїцьке ЖКГ» |
КП«Троїцьке ЖКГ» |
Місцевий
|
2022-2024 |
|
|
|
|
Інші джерела |
2022-2024 |
4 500 |
5 000 |
6 000 |
|||
|
12 |
Оновлення інвентарю для робіт з благоустрою на території Троїцької сільської територіальної громади (інструменти, корзини, граблі, лопати, сапи ,та інший допоміжний господарчий інвентар)
|
КП«Троїцьке ЖКГ» |
Місцевий
|
2022-2024 |
|
|
|
|
Інші джерела |
2022-2024 |
60 000 |
70 000 |
85 000 |
|||
|
13 |
Господарчі потреби підприємства (пакети д\сміття, робочі рукавички, щітки і т. д )
|
КП«Троїцьке ЖКГ» |
Місцевий
|
2022-2024 |
|
|
|
|
Інші джерела |
2022-2024 |
12 000 |
15 000 |
17 000 |
|||
|
14 |
Оплата інтернету для повноцінної роботи КП «Троїцьке ЖКГ» Троїцької сільської ради |
КП«Троїцьке ЖКГ» |
Місцевий
|
2022-2024 |
|
|
|
|
Інші джерела |
2022-2024 |
3 000 |
4 500 |
5 000 |
|||
|
15 |
Шини, диски та колеса |
КП«Троїцьке ЖКГ» |
Місцевий
|
2022-2024 |
|
|
|
|
Інші джерела |
2022-2024 |
30 000 |
35 000 |
40 000 |
|||
|
16 |
Податки та збори з доходів підприємства згідно чинного законодавства |
КП«Троїцьке ЖКГ» |
Місцевий
|
2022-2024 |
|
|
|
|
Інші джерела |
2022-2024 |
30 000 |
45 000 |
50 000 |
|||
|
17 |
Оплата інформаційних видань та програм |
КП«Троїцьке ЖКГ» |
Місцевий
|
2022-2024 |
|
|
|
|
Інші джерела |
2022-2024 |
8 000 |
10 000 |
15 000 |
|||
|
18 |
Запасні частини для автотранспортних засобів |
КП«Троїцьке ЖКГ» |
Місцевий
|
2022-2024 |
|
|
|
|
Інші джерела |
2022-2024 |
140 000 |
200 000 |
250 000 |
|||
|
Всього місцевий |
|
2962202 |
6110516 |
6475802 |
|||
|
Всього Інші джерела |
|
1213500 |
1510500 |
1769000 |
|||
|
Загальна сума |
|
4175702 |
7621016 |
8244802 |
|||
Секретар сільської ради Лариса КРУПСЬКА
ТРОЇЦЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
ПАВЛОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ШІСТНАДЦЯТА СЕСІЯ ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
РІШЕННЯ
від 23 грудня 2021 року село Троїцьке № 1206-16/VІІІ
Про затвердження « Програми
національно – патріотичного
виховання дітей та молоді
Троїцької сільської ради
на 2022–2024 роки»
Керуючись пунктом 22 статті 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні“, з метою створення економічних та організаційних умов для подальшого збереження і розвитку культурно-мистецької сфери на території Троїцької сільської ради, враховуючи висновки та рекомендації постійної комісії з питань планування фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва, сільська рада ВИРІШИЛА :
1.Затвердити Програму національно – патріотичного виховання дітей та молоді Троїцької сільської ради на 2022–2024 роки ( додаток 1).
2.Контроль по виконанню даного рішення покласти на постійну комісію з питань планування фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва.
Сільський голова Олег ЧУПРИНА
Додаток 1
до рішення сільської ради
від 23 грудня 2021року
№ 1206-16/VІІІ
Програма
національно – патріотичного виховання дітей та молоді
Троїцької сільської ради на 2022–2024 роки
І. Загальна частина
Програма національно-патріотичного виховання дітей та молоді Троїцької сільської ради на 2022 – 2024 роки (далі – Програма) розроблена відповідно до Конституції України, Указів Президента України «Про заходи щодо поліпшення національно-патріотичного виховання дітей та молоді», «Про Стратегію національно-патріотичного виховання», розпорядження Кабінету Міністрів України «Про затвердження плану дій щодо реалізації Стратегії національно-патріотичного виховання на 2020 – 2025 роки», Постанови Верховної Ради України «Про вшанування героїв АТО та вдосконалення національно-патріотичного виховання дітей та молоді», Концепції національно-патріотичного виховання дітей та молоді, затвердженої наказом Міністерства освіти і науки України від 16 червня 2015 року.
На сьогодні внаслідок пробудження громадянської і громадської ініціативи виникають різні громадські та волонтерські рухи, молодіжні організації, представники яких беруть активну участь у сучасних державотворчих процесах, які відбуваються в Україні.
Зважаючи на ситуацію, на даний час вельми потрібні нові підходи до виховання патріотизму як почуття і як базового підґрунтя розвитку особистості. Маємо брати до уваги багату культурну історичну спадщину України та її великий історичний досвід державництва, які є потужним джерелом і міцною основою для виховання молоді.
Прикладом патріотичної та свідомої особистості для молоді має бути різнобічно та гармонійно розвинений, національно свідомий, освічений, життєво-компетентний громадянин, здатний до саморозвитку та самовдосконалення.
Програма передбачає забезпечення комплексної, системної і цілеспрямованої діяльності органів місцевого самоврядування, громадських організацій, сім’ї, освітніх закладів, інших соціальних інститутів щодо формування у молодого покоління високої патріотичної свідомості, любові до Батьківщини, турботи про благо свого народу, готовності до виконання громадянського і конституційного обов’язку із захисту національних інтересів, цілісності, незалежності України, сприяння становленню її як правової, демократичної, соціальної держави.
Програма базується на основі принципів національної самобутності українського народу, його консолідації навколо спільного майбутнього, захисту незалежності, територіальної цілісності України та формування спільних ціннісних орієнтацій через дієву участь у процесі розбудови Української держави.
ІІ. Визначення проблеми,
на розв’язання якої спрямована Програма
Унаслідок тривалої неврегульованості питань щодо національно-патріотичного виховання в Україні сьогодні спостерігається низка негативних явищ, які створюють реальні й потенційні загрози національній безпеці в світоглядній, воєнній, гуманітарній, соціальній, економічній, внутрішньополітичній та інших сферах.
Перед нами зараз стоїть завдання швидкого і якісного відродження національно-патріотичного виховання, що є частиною національної безпеки і обороноздатності держави, інструментом утвердження громадянської єдності на основі національно-патріотичних та демократичних цінностей.
З метою реалізації цих завдань розроблено Програму національно-патріотичного виховання дітей та молоді Троїцької сільської ради на 2022 – 2024 роки.
Проблеми, які існують на даний час в державі і заважають забезпеченню національно-патріотичного виховання підростаючої молоді:
- відсутність ефективного механізму формування й реалізації державної політики у сфері національно-патріотичного виховання, тобто практичних комунікацій у цьому напрямі з громадянським суспільством;
наявність розбіжності уявлень про історичне минуле, викликаних століттями бездержавності, тоталітаризмом, Голодоморами і політичними репресіями української духовно-культурної спадщини та історичної пам'яті;
- наявність потреби у відновленні цілісності й повноти національного мовно-культурного простору, стійкості його ціннісної основи до зовнішнього втручання;
- перетворення інформаційного простору на інструмент маніпуляції суспільною свідомістю, продукування ціннісної дезорієнтації;
- недостатній рівень обміну досвідом, успішними практиками в сфері формування громадянськості з країнами євроатлантичного простору;
- відсутність єдиного методичного і термінологічного підходу до процесу національно-патріотичного виховання;
- низький рівень матеріально-технічного забезпечення та розвитку інфраструктури сфери національно-патріотичного виховання.
Відтак, існує нагальна потреба вдосконалення національно-патріотичного виховання дітей та молоді, надання вкрай важливому для держави процесу, системності.
На сьогодні, першочерговим завданням виконання Програми, має стати налагодження механізму скоординованої співпраці як відповідних державних структур, так і, безумовно, інститутів громадянського суспільства, ініціативних груп та створення належного методологічного підґрунтя для якісного розвитку, удосконалення системи національно-патріотичного виховання дітей та молоді в громаді.
На даний час у Троїцькій сільській раді функціонує ряд комунальних закладів і громадських об’єднань, які займаються питанням національно-патріотичного виховання дітей та молоді.
Проте їхня діяльність без належного організаційного, інформаційного, наукового та методичного забезпечення, без підтримки та контролю з боку органів місцевого самоврядування у ряді випадків носить локальний, несистемний характер.
Таким чином, розробка Програми національно-патріотичного виховання дітей та молоді Троїцької сільської ради на 2022-2024 роки зумовлена необхідністю об’єднання та координації зусиль органів місцевого самоврядування, навчальних закладів та установ, громадських організацій для подальшого розвитку системи національно - патріотичного виховання дітей та молоді Троїцької сільської ради.
Програма стане практичним інструментом реалізації Указу Президента України від 18 травня 2019 року № 286/2019 «Про Стратегію національно-патріотичного виховання».
ІІІ. Мета Програми
Мета Програми полягає у створені умов для:
- формування свідомого громадянина-патріота України – представника української національної еліти, утвердження любові до Батьківщини – Української Держави через набуття молодим поколінням національної свідомості, активної громадянської позиції, високих моральних якостей та духовних цінностей;
- вшанування українських воїнів – учасників антитерористичної операції на сході України, волонтерів та громадян, які зробили значний внесок у зміцнення обороноздатності України;
- виховання молоді на традиціях українського козацтва, в дусі поваги до українського війська та правоохоронних органів, відповідального ставлення громадян до обов’язку захисника Вітчизни, формування у підростаючого покоління патріотичної свідомості та національної гідності;
- узгодження дій місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування усіх рівнів, навчальних закладів щодо цілеспрямованої підготовки молоді до захисту Вітчизни, виховання на патріотичних, історичних та бойових традиціях українського народу;
- відродження та розвиток українського козацтва як важливої громадської сили військово-патріотичного виховання молоді;
- створення системи взаємодії з громадськими організаціями патріотичного спрямування.
ІV. Основними завданнями Програми є:
- виховання поваги у молоді до Конституції України, законів України, державної символіки - Герба, Прапора, Гімну України;
- формування у дітей та молоді високої патріотичної свідомості, національної гідності, готовності до виконання громадянського і конституційного обов'язку щодо захисту національних інтересів України;
- виховання поваги до культури всіх народів;
- утвердження в свідомості і почуттях особистості патріотичних цінностей, переконань і поваги до культурного та історичного минулого України;
- формування здорового способу життя як важливої складової розвитку та виховання людини, підготовки її до високопродуктивної праці, захисту Батьківщини та організації змістовного дозвілля;
- формування мовної культури та забезпечення поширенню вживання української мови в побуті, сприяння усвідомленню, що українська мова є духовним кодом нації;
- виховання здатності протидіяти проявам аморальності, бездуховності, антигромадської діяльності, сепаратизму, шовінізму, фашизму;
- формування культури соціальних і політичних стосунків у молоді;
- залучення молоді до активної участі у національно-культурному житті українського народу, збереженні звичаїв та традицій;
- сприяння зацікавленості молоді у службі у Збройних Силах України, готовності до захисту України та виконання громадянського і конституційного обов’язку із захисту національних інтересів, цілісності, незалежності України;
- впровадження системи заходів щодо підвищення культурно-освітнього рівня молодих громадян, їх духовного самовдосконалення та змістовного дозвілля;
- орієнтування виховної системи закладів освіти на пріоритетність патріотичного виховання особистості;
- створення в громаді ефективної виховної системи національно-патріотичного виховання молоді.
V. Шляхи і засоби розв’язання завдань
Виконання Програми здійснюється за напрямами:
1. Формування громадянської позиції з національно-патріотичного виховання:
- координація діяльності в напрямку національно-патріотичного виховання та співпраця органів виконавчої влади усіх рівнів, місцевого самоврядування, освітніх та культурно-просвітницьких установ, організацій;
- забезпечення активної участі молоді в заходах національно-патріотичного спрямування;
- створення умов для популяризації кращих здобутків національної культурної і духовної спадщини, героїчного минулого і сучасного українського народу, формування культури спілкування, відповідального ставлення до української мови, вироблення умінь і навичок вільного нею користування з комунікативною метою;
- активне залучення до патріотичного виховання молоді учасників бойових дій, військовослужбовців та членів їх сімей, представників громадських організацій, волонтерів, діячів сучасної культури, мистецтва, науки, спорту, які виявляють активну громадянську і патріотичну позицію;
- підвищення рівня толерантності, запобігання проявам ксенофобії, расової та етнічної нетерпимості в молодіжному середовищі;
- сприяння активізації представників громадянського суспільства у підготовці та проведенні заходів патріотичного спрямування;
- сприяння у забезпеченні громадянської освіти, формуванні громадянської свідомості молоді;
- моніторинг стану національно-патріотичного виховання у закладах освіти громади.
2. Співпраця з громадянським суспільством:
- активне залучення до національно-патріотичного виховання молоді дитячих і молодіжних громадських організацій (об’єднань), використання їхнього досвіду, потенціалу, методів роботи у вихованні патріотів України;
- підтримка інститутів громадянського суспільства шляхом проведення конкурсу з визначення програм (проектів, заходів), розроблених інститутами громадянського суспільства, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2011 року № 1049;
- підтримка та сприяння волонтерським проектам, спрямованим на заохочення молоді до розробки та реалізації благодійних соціальних, інтелектуальних та творчих ініціатив і проектів;
3. Військово-патріотичне виховання молоді:
- проведення заходів зі спортивної підготовки, фізичного виховання, спрямованих на утвердження здорового способу життя молодих громадян та створення відповідних умов;
- організація та проведення змагань із військово-прикладних, військово-спортивних видів серед команд військово-патріотичних (патріотичних) об’єднань, клубів і навчальних закладів;
- набуття молоддю практичних навичок з основ військової справи;
- підготовка тренерів-вихователів з організації національно-патріотичних ігор для молоді, із числа громадських активістів, які залучаються до організації і проведення Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура»);
- налагодження співпраці з місцевими військовими формуваннями як мотивації до вибору військових професій;
- залучення до військово-патріотичного виховання молоді учасників бойових дій на сході України;
- здійснення заходів, спрямованих на підвищення престижу військової служби, допризовної військової підготовки;
- профілактика негативних проявів поведінки, злочинності, наркоманії, алкоголізму серед молоді шляхом залучення молоді до участі у заходах із національно-патріотичного виховання.
4. Організаційно-методична, інформаційна підтримка:
- вивчення сучасних виховних систем, технологій і методик у сфері національно-патріотичного виховання, узагальнення та поширення найкращого досвіду у цій сфері;
- використання духовно-морального аспекту як основи формування особистості та підґрунтя для національно-патріотичного виховання;
- формування єдиних стандартів діяльності у сфері національно-патріотичного виховання та інструментів їх впровадження;
- налагодження конструктивної взаємодії між суб’єктами національно-патріотичного виховання;
- організація та координація інформаційно-просвітницької роботи у сфері національно-патріотичного виховання;
- удосконалення системи підготовки та перепідготовки кадрів, які займаються питаннями національного і патріотичного виховання молоді.
- проведення загального соціологічного опитування щодо розуміння сучасною молоддю поняття патріотизму, ставлення підростаючого покоління до держави та громадянського суспільства;
- проведення конференцій, засідань у форматі «круглий стіл», семінарів щодо розгляду актуальних питань і завдань патріотичного виховання.
VI. Очікувані результати виконання Програми
Виконання Програми забезпечить:
- створення ефективної виховної системи національно-патріотичного виховання молоді в громаді;
- становлення молоді як особистостей із розвинутою патріотичною свідомістю і відповідальністю, почуттям любові до Батьківщини, турботи про спільне благо, збереження та шанування національної пам’яті;
- зацікавлення молоді у службі у Збройних Силах України, готовності до захисту України та виконання громадянського і конституційного обов’язку із захисту національних інтересів, цілісності, незалежності України, з метою становлення її як правової, демократичної, соціальної держави;
- підвищення професіоналізму працівників, які працюють з молоддю;
- підтримання та розширення існуючої мережі установ та організацій, що провадять свою діяльність у напрямку національно-патріотичного виховання;
- здійснення ефективної інформаційної роботи шляхом розробки, виготовлення та розповсюдження збірників інформаційно-методичних матеріалів, а також інших засобів, інструментів неформальної освіти, посібників тощо щодо розвитку кожного з пріоритетів напрямку національно-патріотичного виховання.
VII. Обсяги та джерела фінансування
Фінансове забезпечення на реалізацію Програми здійснюватиметься за рахунок коштів місцевого бюджету та інших джерел, не заборонених чинним законодавством України.
VIII. Координація та контроль за ходом виконання Програми
Координацію роботи за ходом виконання Програми здійснює відділ соціально-гуманітарного розвитку виконавчого комітету Троїцької сільської ради
Секретар сільської ради Лариса КРУПСЬКА
ТРОЇЦЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
ПАВЛОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ШІСТНАДЦЯТА СЕСІЯ ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
РІШЕННЯ
від 23 грудня 2021 року село Троїцьке № 1216-16/VІІІ
Про умови оплати праці
сільського голови
Відповідно до ст.21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» (з урахуванням внесених змін) та Положення про матеріальне заохочення працівників апарату виконавчого комітету та працівників, зайнятих обслуговуванням органів місцевого самоврядування Троїцької сільської ради, враховуючи висновки та рекомендації постійної комісії з питань планування фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва, сільська рада ВИРІШИЛА :
1. Преміювати сільського голову Чуприну Олега Олександровича щомісячно в розмірі чотириста відсотків посадового окладу в межах фонду з 01.01.2022 року.
2.Установити сільському голові Чуприні Олегу Олександровичу надбавку за високі досягнення в праці та виконання особливого важливої роботи у розмірі 50% посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг державного службовця та надбавки за вислугу років.
3.Надавати сільському голові Чуприні О.О. в 2022 році матеріальну допомогу два рази на рік: на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань у розмірі середньомісячної заробітної плати.
4.Преміювати сільського голову до ювілейних та святкових дат у межах фонду.
5.Виплати здійснювати в межах затвердженого сільською радою фонду оплати праці працівників виконавчого апарату сільської ради.
Сільський голова Олег ЧУПРИНА
ТРОЇЦЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
ПАВЛОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ШІСТНАДЦЯТА СЕСІЯ ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
РІШЕННЯ
від 23 грудня 2021 року село Троїцьке № 1217-16/VІІІ
Про впорядкування оплати
праці працівників виконавчого
комітету Троїцької сільської ради
Керуючись статтями 26, 42 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, відповідно до Конституції України, Кодексу законів про працю України, Закону України “Про службу в органах місцевого самоврядування”, постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 р. № 268 “Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів” (із змінами та доповненнями), наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України № 609 від 23.03.2021 р. ”Про умови праці робітників, зайнятих обслуговуванням органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів, та інших органів““, з метою дотримання вимог чинного законодавства та заохочення до сумлінної праці, зразкового виконання посадових обов’язків, впорядкування системи оплати праці, матеріального стимулювання працівників виконавчого апарату сільської ради, враховуючи висновки постійної комісії сільської ради постійної комісій сільської ради з питань планування фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва, сільська рада ВИРІШИЛА:
1.Затвердити Положення впорядкування оплати праці працівників виконавчого комітету Троїцької сільської ради (надалі – Положення), що додається.
2.Сільському голові Чуприні О.О. забезпечити неухильне дотримання вимог затвердженого вище Положення.
3.Надати право сільському голові Чуприні О.О. при зміні норм законодавства, якими врегульовані окремі складові заробітної плати працівників виконавчого комітету, переглядати умови їх оплати праці та розміри стимулюючих виплат згідно Положення та в міжсесійний період вносити зміни і встановлювати в нових розмірах своїм розпорядженням, яке в послідуючому виносити на затвердження сесією ради.
4. Рішення вступає в дію з 01.01.2022 року.
Сільський голова Олег ЧУПРИНА
Додаток
до рішення сільської ради
від 23 грудня 2021 року
№ 1217-16/VІІІ
ПОЛОЖЕННЯ
про оплату праці та порядок застосування стимулюючих виплат працівникам виконавчого комітету Троїцької сільської ради
Розділ І. Загальні положення
1.1.Положення про оплату праці та порядок застосування стимулюючих виплат працівникам виконавчого комітету сільської ради (надалі – Положення) розроблено відповідно до Конституції України, Кодексу законів про працю України, Законів України: «Про оплату праці», «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про службу в органах місцевого самоврядування», постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» ( із змінами та доповненнями), наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України № 609 від 23.03.2021 р. ”Про умови праці робітників, зайнятих обслуговуванням органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів, та інших органів“, інших законодавчих та нормативних документів з питань оплати праці, умов преміювання і надання матеріальної допомоги, колективного договору.
1.2.Це Положення розроблено з метою впорядкування системи оплати праці, посилення впливу матеріального заохочення на покращення результатів роботи працівників виконавчого комітету сільської ради, заохочення їх до сумлінної праці залежно від ініціативи, творчої активності, якості виконання посадових обов’язків .
1.3.Положенням визначаються умови оплати праці, порядок встановлення доплат і надбавок, преміювання, надання матеріальної допомоги, грошової допомоги працівникам виконавчого комітету сільської ради
1.4.Дане Положення визначає механізм застосування стимулюючих виплат посадовим особам місцевого самоврядування (службовцям) сільської ради з метою посилення їх мотивації до високопрофесійної, результативної та високоякісної роботи, стимулювання їх праці залежно від особистого вкладу в загальні результати роботи.
Дія цього Положення поширюється на усіх працівників виконавчого комітету сільської ради згідно штатного розпису .
Розділ ІІ. Визначення умов оплати праці
2.1. Джерелом формування фонду оплати праці працівників виконавчого комітету сільської ради є сільський бюджет. Витрати на утримання виконавчого комітету сільської ради (включаючи фонд оплати праці його працівників) формується відповідно до вимог чинного законодавства та затверджується рішенням сільської ради про сільський бюджет на відповідний бюджетний рік.
2.2.Посадові оклади сільському голові, його заступнику, службовцям (посадовим особам виконавчого комітету) сільської ради встановлюються в розмірах згідно схем посадових окладів затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» ( із змінами та доповненнями) та відображаються в штатному розписі, який затверджується сільським головою, а в разі відсутності чи неможливості виконання ним своїх обов’язків з інших причин - заступником.
2.3.Встановлення доплат та надбавок до посадових окладів, преміювання, виплата грошової та матеріальної допомоги сільському голові, здійснюється за рішенням сільської ради та згідно цього Положення.
2.4.Встановлення доплат та надбавок до посадових окладів, преміювання, виплата грошової та матеріальної допомоги посадовим особам виконавчого комітету (службовцям) сільської ради здійснюється за розпорядженням сільського голови згідно чинного законодавства і цього Положення.
2.5.Встановлення доплат та надбавок до посадових окладів, преміювання, виплата матеріальної допомоги іншим категоріям працівників виконавчого комітету сільської ради здійснюється за розпорядженням сільського голови.
2.6.Облік і контроль за використанням коштів на оплату праці та матеріальне стимулювання працівників виконавчого комітету сільської ради здійснює начальник відділу бюджету, бухгалтерського обліку та звітності - головний бухгалтер виконавчого комітету сільської ради.
2.7.В разі відсутності голови сільської ради або не можливістю ним виконання своїх повноважень з інших причин розпорядження із вказаних вище питань згідно п.2.4, 2.5 видається заступником, який в цей період виконує обов’язки голови сільської ради.
Розділ ІІІ. Встановлення доплат, виплат та надбавок
3.1.Встановлення надбавок за ранг і за вислугу років та інших надбавок працівникам виконавчого комітету проводиться відповідно до чинного законодавства та цього Положення.
Розміри надбавок за ранги службовців місцевого самоврядування визначаються, виходячи з розмірів надбавок за ранги державних службовців, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, та встановлюються в такому розмірі:
за 15 ранг посадових осіб місцевого самоврядування - 200 грн.;
за 14 ранг посадових осіб місцевого самоврядування - 250 грн.;
за 13 ранг посадових осіб місцевого самоврядування - 300 грн.;
за 12 ранг посадових осіб місцевого самоврядування - 350 грн.;
за 11 ранг посадових осіб місцевого самоврядування - 400 грн.;
за 10 ранг посадових осіб місцевого самоврядування - 450 грн.;
за 9 ранг посадових осіб місцевого самоврядування - 500 грн.;
за 8 ранг посадових осіб місцевого самоврядування - 550 грн.;
за 7 ранг посадових осіб місцевого самоврядування - 600 грн.;
за 6 ранг посадових осіб місцевого самоврядування - 650грн.;
за 5 ранг посадових осіб місцевого самоврядування - 700 грн.;
за 4 ранг посадових осіб місцевого самоврядування - 750 грн.
Розміри надбавок за вислугу років визначаються, виходячи з наявного стажу роботи виборних посадових осіб та службовців сільської ради згідно чинного законодавства встановлюються за кожний рік стажу служби в органах місцевого самоврядування у відсотках до посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг (спеціальне звання) і залежно від стажу державної служби, служби в органах місцевого самоврядування в таких розмірах: понад 3 роки - 10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків.
3.2.Сільський голова (як керівник виконавчого апарату) має право встановлювати згідно чинного законодавства посадовим особам та відповідно службовцям у межах фонду оплати праці додаткові стимулюючі виплати. До додаткових стимулюючих виплат службовцям належать:
3.2.1.Надбавки за високі досягнення у праці та за виконання особливо важливої роботи:
Надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи посадовим особам, службовцям виконавчого комітету сільської ради встановлюється у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг посадової особи місцевого самоврядування та вислугу років в межах затвердженого фонду оплати праці за умови сумлінного та якісного виконання ними своїх посадових обов’язків, ініціативності та відсутності порушень трудової дисципліни. Посадовим особам, які безпосередньо займаються розробленням проектів нормативно-правових актів, проводять експертизу проектів таких актів (якщо положеннями про відділи виконавчого апарату сільської ради та посадовими інструкціями передбачено виконання такої роботи), можуть бути встановлені надбавки у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг посадової особи місцевого самоврядування та вислугу років.
Надбавка за високі досягнення у праці встановлюється працівникам за якісне, своєчасне і в повному обсязі виконання посадових обов’язків, а також з урахуванням ініціативи, особистого вкладу в загальні результати роботи.
Високі досягнення у праці - це результативні показники та якісні ознаки особистої діяльності працівника за оцінюваний період, які засвідчують сумлінне та вчасне виконання ним своїх посадових обов'язків і виявлений при цьому рівень фахового професіоналізму, компетентності та ініціативності у розв'язанні визначених посадою і окремо поставлених керівництвом завдань.
Надбавка за виконання особливо важливої роботи встановлюється посадовим особам виконавчого комітету сільської ради на чітко визначені терміни, тобто на період виконання цієї роботи.
Виконання особливо важливої роботи - це регламентне закріплення за посадовою особою завдань та функцій щодо розробки нормативно – правових актів та / або їх експертизи; реалізації важливих напрямків діяльності ради та виконувана робота спеціального цільового призначення, яка від працівника вимагає особливої організаційно-виконавчої компетентності та відповідальності, а також забезпечує своїми результатами ефективність управління.
Конкретний розмір надбавки визначається з урахуванням трудового внеску працівника, важливості та обсягів виконуваних робіт, творчої ініціативи, рівня кваліфікації, вміння самостійно приймати рішення, якісно виконувати планові та додаткові завдання.
3.2.2.Виплата за додаткове навантаження у зв’язку з виконанням обов’язків тимчасово відсутнього службовця встановлюється службовцю сільської ради згідно чинного законодавства начальником відділу за погодженням із сільським головою на підставі подання його безпосереднього керівника у розмірі 50 відсотків посадового окладу тимчасово відсутнього службовця.
3.2.3.Виплата за додаткове навантаження у зв’язку з виконанням обов’язків за вакантною посадою службовця сільської ради встановлюється згідно чинного законодавства начальником відділу за погодженням із сільським головою на підставі подання безпосереднього керівника, службовцю або службовцям сільської ради, між якими здійснено розподіл обов’язків за вакантною посадою, пропорційно додатковому навантаженню за рахунок економії фонду посадового окладу за відповідною посадою.
3.3.За підсумками роботи на підставі звітів керівників структурних підрозділів заступника голови сільської ради та /або керуючий справами переглядають доцільність збереження (збільшення або зменшення) розміру доплат та надбавок працівникам виконавчого комітету сільської ради і вносять відповідні пропозиції на розгляд голови сільської ради .
3.4. У разі несвоєчасного виконання завдань, погіршення якості роботи, порушення вимог Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», Правил внутрішнього трудового розпорядку та трудової дисципліни встановлена надбавка скасовується або розмір її зменшується. Пропозиції щодо зменшення розміру надбавки або її скасування подаються:
-щодо працівників структурних підрозділів виконавчого комітету ради – начальником цього підрозділу;
-щодо начальників структурних підрозділів – заступником голови;
-щодо заступника, секретаря сільської ради, керуючого справами (секретаря виконкому), старост – головою ради.
3.5.Робітникам, зайнятих обслуговуванням органів виконавчої влади за складність , напруженість у роботі у розмірі до 50% посадового окладу згідно до наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України № 609 від 23.03.2021 р. ”Про умови праці робітників, зайнятих обслуговуванням органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів, та інших органів“.
3.6. Водіям легкових автомобілів, зайнятих обслуговуванням сільської ради згідно до наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України № 609 від 23.03.2021 р. ”Про умови праці робітників, зайнятих обслуговуванням органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів, та інших органів“, встановити доплату за ненормований робочий час у розмірі 25 % тарифної ставки за відпрацьований час та надбавку за класність у розмірі 25 % тарифної ставки за відпрацьований час .
Розділ ІV. Порядок та умови преміювання
4.1.Премія є одним із джерел соціального захисту працівників виконавчого комітету сільської ради. Преміюванню підлягають всі категорії працівників виконавчого комітету сільської ради. Преміювання працівників виконавчого комітету сільської ради передбачає матеріальне їх стимулювання за безумовне виконання покладених на них обов’язків, поліпшення якості роботи, виконавської дисципліни, проявлену творчу активність та ініціативу, спрямованих на створення у колективі високої відповідальності за сумлінне ставлення до виконання службових обов’язків, підвищення результативності роботи сільської ради за рахунок належної організації праці.
Службовцю місцевого самоврядування можуть встановлюватися:
премія на підставі висновку, що містить відмінну оцінку результатів його службової діяльності; місячна або квартальна премія відповідно до особистого внеску службовця місцевого самоврядування в загальний результат роботи сільської ради.
4.2.Преміювання працівників виконавчого комітету сільської ради здійснюється у межах затвердженого фонду преміювання в розмірі двісті відсотків посадових окладів, та за рахунок економії коштів, передбачених на оплату праці, за відповідний період в межах затвердженого фонду заробітної плати загального фонду.
Розмір коштів, які спрямовуються на преміювання працівників виконавчого комітету сільської ради за результатами роботи за місяць, визначається відповідно до помісячного розподілу асигнувань на цей період з врахуванням забезпечення в першу чергу видатків на виплату посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років, інших надбавок і виплат згідно розділу ІІІ цього Положення та економії фонду оплати праці, що утворилася з початку року.
4.3. Начальник відділу бюджету, бухгалтерського обліку та звітності - головний бухгалтер виконавчого комітету сільської ради щомісяця розраховує загальну суму коштів, що спрямовуються на преміювання, та подає на розгляд керівництву сільської ради.
Премія нараховується працівникам щомісячно у відсотках або у визначеній сумі у разі відсутності заборгованості за обов'язковими платежами у межах затвердженого фонду оплати праці та виплачується одночасно з виплатою заробітної плати за другу половину місяця, за який вона була нарахована. Розмір одноразової премії визначається керівником у кожному окремому випадку в залежності від важливості виконаного завдання та погоджується головою сільської ради.
4.4.Премія нараховується та виплачується працівникам пропорційно до фактично відпрацьованого часу і не нараховується за час відпусток, тимчасової непрацездатності, відрядження. Працівникам, які звільнені з роботи в місяць, за який проводиться преміювання, премії не виплачуються, за винятком працівників, які вийшли на пенсію або звільнилися за станом здоров'я.
4.5.Преміювання працівників виконавчого комітету сільської ради проводиться щомісячно при наявності коштів для преміювання згідно розпорядження сільського голови ( а в разі його відсутності чи неможливості виконання ним своїх повноважень з інших причин – заступником) .
4.6.Преміювання сільського голови здійснюється відповідно до рішення сесії «Про умови оплати праці сільського голови», яке приймається при затверджені бюджету.
4.7 Преміювання заступника сільського голови, секретаря сільської ради, керуючої справами, старост здійснюється відповідно до ропорядження сільського голови.
4.8.За результатами роботи за місяць для визначення розміру премії працівникам враховуються такі показники:
-своєчасне та якісне виконання поставлених керівництвом завдань і доручень;
-сумлінне виконання своїх посадових обов'язків, ініціатива і творчість у роботі;
-постійне самовдосконалення, підвищення професійної кваліфікації.
4.9.Зменшення відсотку преміювання працівників або позбавлення їх премії (депреміювання) здійснюється у разі:
-невиконання розпоряджень та доручень керівництва сільської ради;
-несвоєчасного розгляду пропозицій, заяв, звернень громадян;
-порушення строків розгляду документів;
-недобросовісного виконання посадових обов'язків і завдань.
4.10.Встановити такі показники зниження або позбавлення премії :
-за невиконання в строк і неякісне виконання розпоряджень та доручень керівництва сільської ради – зменшення до 25%. У разі невиконання у встановлені терміни завдань з причин, що не залежать від виконавця розмір премії не зменшується. Підставою для визнання причин поважними є відповідні довідки, інші документи, а також інші аргументовані і підтверджені фактами пояснення виконавця викладені у пояснюючій записці;
-порушення, з вини працівника, строків розгляду документів, пропозицій, заяв, звернень громадян - зменшення до 10% ;
-службові упущення та порушення трудової дисципліни, за які накладено дисциплінарне стягнення - позбавлення премії в повному розмірі. Працівникам, притягнутим до дисциплінарної відповідальності, премія не виплачується протягом дії дисциплінарного стягнення, якщо інше не зазначене у відповідному розпорядженні.
4.11. Додаткове збільшення розміру премії можливе за:
-виконання додаткових завдань, що потребують додаткових навиків та затрат робочого часу;
-ініціативність, творчий підхід у роботі;
-удосконалення стилю й методів роботи.
4.12. Преміювання працівників виконавчого комітету сільської ради до ювілейних та святкових дат у межах фонду.
4.13. Пропозиції щодо зменшення (збільшення) розміру премії або її позбавлення подаються:
-щодо працівників структурних підрозділів виконавчого комітету ради – начальником цього підрозділу;
-щодо начальників структурних підрозділів – заступником голови;
-щодо заступника, секретаря сільської ради, керуючого справами (секретаря виконкому), старост – головою ради.
Розділ V. Порядок надання матеріальної допомоги
5.1.За розпорядженням голови сільської ради працівникам виконавчого комітету (службовцям) сільської ради при наданні щорічної відпустки виплачується грошова допомога в розмірі середньомісячної заробітної плати та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника по заяві працівника за розпорядженням керівника.
5.2.Матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань виплачується в межах фонду оплати праці відповідно до письмової заяви працівника і встановлюється в розмірі що не може перевищувати середньомісячної заробітної плати цього працівника по заяві працівника за розпорядженням керівника .
5.3.Грошова допомога при наданні щорічної відпустки та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань сільському голові здійснюється відповідно до рішення сесії «Про умови оплати праці сільського голови», яке приймається при затверджені бюджету.
5.4.Грошова допомога при наданні щорічної відпустки та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань заступника сільського голови, секретаря сільської ради, керуючої справами, старост здійснюється відповідно до розпорядження сільського голови.
Секретар сільської ради Лариса КРУПСЬКА
ТРОЇЦЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
ПАВЛОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ШІСТНАДЦЯТА СЕСІЯ ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
РІШЕННЯ
від 23 грудня 2021 року село Троїцьке № 1218-16/VІІІ
Про впорядкування оплати праці
працівників фінансового відділу
Троїцької сільської ради
Керуючись статтями 26, 42 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, відповідно до Конституції України, Кодексу законів про працю України, Закону України “Про службу в органах місцевого самоврядування”, постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 р. № 268 “Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів” (із змінами та доповненнями), з метою дотримання вимог чинного законодавства та заохочення до сумлінної праці, зразкового виконання посадових обов’язків, впорядкування системи оплати праці, матеріального стимулювання працівників фінансового відділу Троїцької сільської ради, враховуючи висновки постійної комісій сільської ради з питань планування фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва, сільська рада ВИРІШИЛА:
1.Затвердити Положення про впорядкування оплати праці працівників фінансового відділу Троїцької сільської ради (надалі – Положення), що додається.
2.Сільському голові Чуприні О.О. забезпечити неухильне дотримання вимог затвердженого вище Положення.
3.Надати право сільському голові Чуприні О.О. при зміні норм законодавства, якими врегульовані окремі складові заробітної плати працівників фінансового відділу, переглядати умови їх оплати праці та розміри стимулюючих виплат згідно Положення та в міжсесійний період вносити зміни і встановлювати в нових розмірах своїм розпорядженням, яке в послідуючому виносити на затвердження сесією ради.
4. Рішення вступає в дію з 01.01.2022 року.
Сільський голова Олег ЧУПРИНА
Додаток
до рішення сільської ради
від 23 грудня 2021 року
№ 1218-16/VІІІ
ПОЛОЖЕННЯ
про оплату праці та порядок застосування стимулюючих виплат працівникам фінансового відділу Троїцької сільської ради
Розділ І. Загальні положення
1.1.Положення про оплату праці та порядок застосування стимулюючих виплат працівникам фінансового відділу Троїцької сільської ради (надалі – Положення) розроблено відповідно до Конституції України, Кодексу законів про працю України, Законів України: «Про оплату праці», «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про службу в органах місцевого самоврядування», постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» ( із змінами та доповненнями), інших законодавчих та нормативних документів з питань оплати праці, умов преміювання і надання матеріальної допомоги, колективного договору.
1.2.Це Положення розроблено з метою впорядкування системи оплати праці, посилення впливу матеріального заохочення на покращення результатів роботи працівників фінансового відділу Троїцької сільської ради, заохочення їх до сумлінної праці залежно від ініціативи, творчої активності, якості виконання посадових обов’язків .
1.3.Положенням визначаються умови оплати праці, порядок встановлення доплат і надбавок, преміювання, надання матеріальної допомоги, грошової допомоги працівникам фінансового відділу Троїцької сільської ради.
1.4.Дане Положення визначає механізм застосування стимулюючих виплат посадовим особам місцевого самоврядування фінансового відділу Троїцької сільської ради з метою посилення їх мотивації до високопрофесійної, результативної та високоякісної роботи, стимулювання їх праці залежно від особистого вкладу в загальні результати роботи.
Дія цього Положення поширюється на усіх працівників фінансового відділу Троїцької сільської ради згідно штатного розпису .
Розділ ІІ. Визначення умов оплати праці
2.1. Джерелом формування фонду оплати праці працівників фінансового відділу Троїцької сільської ради є сільський бюджет. Витрати на утримання фінансового відділу Троїцької сільської ради (включаючи фонд оплати праці його працівників) формується відповідно до вимог чинного законодавства та затверджується рішенням сільської ради про бюджет сільської територіальної громади на відповідний бюджетний рік.
2.2.Посадові оклади начальнику фінансового відділу, посадовим особам місцевого самоврядування фінансового відділу Троїцької сільської ради встановлюються в розмірах згідно схем посадових окладів згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» ( із змінами та доповненнями) та відображаються в штатному розписі, який затверджується сільським головою, а в разі відсутності чи неможливості виконання ним своїх обов’язків з інших причин - заступником.
2.3.Встановлення доплат та надбавок до посадового окладу, преміювання, виплата грошової та матеріальної допомоги начальнику фінансового відділу Троїцької сільської ради здійснюється за розпорядженням сільського голови згідно чинного законодавства і цього Положення.
2.4. Встановлення доплат та надбавок до посадових окладів, преміювання, виплата грошової та матеріальної допомоги посадовим особам місцевого самоврядування фінансового відділу Троїцької сільської ради здійснюється за пропозицією начальника фінансового відділу за розпорядженням сільського голови згідно чинного законодавства і цього Положення.
2.5.Облік і контроль за використанням коштів на оплату праці та матеріальне стимулювання працівників фінансового відділу Троїцької сільської ради здійснює начальник фінансового відділу .
Розділ ІІІ. Встановлення доплат, виплат та надбавок
3.1.Встановлення надбавок за ранг і за вислугу років та інших надбавок працівникам фінансового відділу Троїцької сільської ради проводиться відповідно до чинного законодавства та цього Положення.
Розміри надбавок за ранги посадових осіб місцевого самоврядування визначаються, виходячи з розмірів надбавок за ранги державних службовців, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, та встановлюються в такому розмірі:
за 15 ранг посадових осіб місцевого самоврядування - 200 грн.;
за 14 ранг посадових осіб місцевого самоврядування - 250 грн.;
за 13 ранг посадових осіб місцевого самоврядування - 300 грн.;
за 12 ранг посадових осіб місцевого самоврядування - 350 грн.;
за 11 ранг посадових осіб місцевого самоврядування - 400 грн.;
за 10 ранг посадових осіб місцевого самоврядування - 450 грн.;
за 9 ранг посадових осіб місцевого самоврядування - 500 грн.;
за 8 ранг посадових осіб місцевого самоврядування - 550 грн.;
за 7 ранг посадових осіб місцевого самоврядування - 600 грн.;
за 6 ранг посадових осіб місцевого самоврядування - 650грн.;
за 5 ранг посадових осіб місцевого самоврядування - 700 грн.;
за 4 ранг посадових осіб місцевого самоврядування - 750 грн.
Розміри надбавок за вислугу років визначаються, виходячи з наявного стажу роботи посадових осіб фінансового відділу Троїцької сільської ради згідно чинного законодавства і встановлюються за кожний рік стажу служби в органах місцевого самоврядування у відсотках до посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг (спеціальне звання) і залежно від стажу державної служби, служби в органах місцевого самоврядування в таких розмірах: понад 3 роки - 10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків.
3.2.Сільський голова має право встановлювати згідно чинного законодавства посадовим особам місцевого самоврядування у межах фонду оплати праці додаткові стимулюючі виплати. До додаткових стимулюючих виплат посадовим особам належать:
3.2.1.Надбавки за високі досягнення у праці та за виконання особливо важливої роботи:
Надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи посадовим особам фінансового відділу Троїцької сільської ради встановлюється у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг посадової особи місцевого самоврядування та вислугу років в межах затвердженого фонду оплати праці за умови сумлінного та якісного виконання ними своїх посадових обов’язків, ініціативності та відсутності порушень трудової дисципліни. Посадовим особам, які безпосередньо займаються розробленням проектів нормативно-правових актів, проводять експертизу проектів таких актів (якщо положенням про фінансовий відділ Троїцької сільської ради та посадовими інструкціями передбачено виконання такої роботи), можуть бути встановлені надбавки у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням надбавки за ранг посадової особи місцевого самоврядування та вислугу років.
Надбавка за високі досягнення у праці встановлюється працівникам за якісне, своєчасне і в повному обсязі виконання посадових обов’язків, а також з урахуванням ініціативи, особистого вкладу в загальні результати роботи.
Високі досягнення у праці - це результативні показники та якісні ознаки особистої діяльності працівника за оцінюваний період, які засвідчують сумлінне та вчасне виконання ним своїх посадових обов'язків і виявлений при цьому рівень фахового професіоналізму, компетентності та ініціативності у розв'язанні визначених посадою і окремо поставлених керівництвом завдань.
Надбавка за виконання особливо важливої роботи встановлюється посадовим особам фінансового відділу Троїцької сільської ради на чітко визначені терміни, тобто на період виконання цієї роботи.
Виконання особливо важливої роботи - це регламентне закріплення за посадовою особою завдань та функцій щодо розробки нормативно – правових актів та / або їх експертизи; реалізації важливих напрямків діяльності ради та виконувана робота спеціального цільового призначення, яка від працівника вимагає особливої організаційно-виконавчої компетентності та відповідальності, а також забезпечує своїми результатами ефективність управління.
Конкретний розмір надбавки визначається з урахуванням трудового внеску працівника, важливості та обсягів виконуваних робіт, творчої ініціативи, рівня кваліфікації, вміння самостійно приймати рішення, якісно виконувати планові та додаткові завдання.
3.2.2. У разі несвоєчасного виконання завдань, погіршення якості роботи, порушення вимог Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», Правил внутрішнього трудового розпорядку та трудової дисципліни встановлена надбавка скасовується або розмір її зменшується. Пропозиції щодо зменшення розміру надбавки або її скасування подаються:
-щодо працівників фінансового відділу сільської ради – начальником фінансового відділу;
-щодо начальника фінансового відділу – сільським головою.
Розділ ІV. Порядок та умови преміювання
4.1.Премія є одним із джерел соціального захисту працівників фінансового відділу Троїцької сільської ради. Преміюванню підлягають всі категорії працівників фінансового відділу Троїцької сільської ради. Преміювання працівників фінансового відділу Троїцької сільської ради передбачає їх матеріальне стимулювання за безумовне виконання покладених на них обов’язків, поліпшення якості роботи, виконавської дисципліни, проявлену творчу активність та ініціативу, спрямованих на створення у колективі високої відповідальності за сумлінне ставлення до виконання службових обов’язків, підвищення результативності роботи фінансового відділу за рахунок належної організації праці.
4.2. На виплату премій працівникам фінансового відділу Троїцької сільської ради спрямовуються кошти річного фонду преміювання, що створюється у межах затвердженого фонду оплати праці у розмірі двісті відсотків посадових окладів, та за рахунок економії коштів, передбачених на оплату праці, за відповідний період в межах затвердженого фонду заробітної плати загального фонду.
Розмір коштів, які спрямовуються на преміювання працівників фінансового відділу Троїцької сільської ради за результатами роботи за місяць, визначається відповідно до помісячного розподілу асигнувань на цей період з врахуванням забезпечення в першу чергу видатків на виплату посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років, інших надбавок і виплат згідно розділу ІІІ цього Положення та економії фонду оплати праці, що утворилася з початку року.
4.3. Начальник фінансового відділу Троїцької сільської ради щомісяця розраховує загальну суму коштів, що спрямовуються на преміювання, та подає на розгляд сільському голові пропозиції щодо преміювання працівникам фінансового відділу.
Премія нараховується працівникам фінансового відділу щомісячно у відсотках або у визначеній сумі у разі відсутності заборгованості за обов'язковими платежами у межах затвердженого фонду оплати праці та виплачується одночасно з виплатою заробітної плати за другу половину місяця, за який вона була нарахована. Розмір одноразової премії визначається начальником фінансового відділу у кожному окремому випадку в залежності від важливості виконаного завдання та погоджується сільським головою.
4.4.Премія нараховується та виплачується працівникам пропорційно до фактично відпрацьованого часу і не нараховується за час відпусток, тимчасової непрацездатності, відрядження. Працівникам, які звільнені з роботи в місяць, за який проводиться преміювання, премії не виплачуються, за винятком працівників, які вийшли на пенсію або звільнилися за станом здоров'я.
4.5.Преміювання начальника фінансового відділу, посадових осіб місцевого самоврядування фінансового відділу Троїцької сільської ради проводиться щомісячно згідно розпорядження сільського голови.
4.6.За результатами роботи за місяць для визначення розміру премії працівникам враховуються такі показники:
-своєчасне та якісне виконання поставлених керівництвом завдань і доручень;
-сумлінне виконання своїх посадових обов'язків, ініціатива і творчість у роботі;
-постійне самовдосконалення, підвищення професійної кваліфікації.
4.7.Зменшення відсотку преміювання працівників або позбавлення їх премії (депреміювання) здійснюється у разі:
-невиконання розпоряджень та доручень начальника фінансового відділу сільської ради;
-несвоєчасного розгляду пропозицій, заяв;
-порушення строків розгляду документів;
-недобросовісного виконання посадових обов'язків і завдань.
4.8.Встановити такі показники зниження або позбавлення премії :
-за невиконання в строк і неякісне виконання розпоряджень та доручень начальника фінансового відділу Троїцької сільської ради – зменшення до 25%. У разі невиконання у встановлені терміни завдань з причин, що не залежать від виконавця розмір премії не зменшується. Підставою для визнання причин поважними є відповідні довідки, інші документи, а також інші аргументовані і підтверджені фактами пояснення виконавця викладені у пояснюючій записці;
-порушення, з вини працівника, строків розгляду документів, пропозицій, заяв - зменшення до 10% ;
-службові упущення та порушення трудової дисципліни, за які накладено дисциплінарне стягнення - позбавлення премії в повному розмірі. Працівникам, притягнутим до дисциплінарної відповідальності, премія не виплачується протягом дії дисциплінарного стягнення, якщо інше не зазначене у відповідному розпорядженні.
4.9. Додаткове збільшення розміру премії можливе за:
-виконання додаткових завдань, що потребують додаткових навиків та затрат робочого часу;
-ініціативність, творчий підхід у роботі;
-удосконалення стилю й методів роботи.
4.10. Пропозиції щодо зменшення (збільшення) розміру премії або її позбавлення подаються:
-щодо працівників фінансового відділу Троїцької сільської ради – начальником цього відділу;
-щодо начальника фінансового відділу – сільським головою.
Розділ V. Порядок надання матеріальної допомоги
5.1.За розпорядженням голови сільської ради начальнику фінансового відділу, посадовим особам місцевого самоврядування фінансового відділу Троїцької сільської ради при наданні щорічної відпустки виплачується грошова допомога на оздоровлення в межах фонду оплати праці відповідно до письмової заяви працівника і встановлюється в розмірі, що не може перевищувати середньомісячної заробітної плати цього працівника, по заяві працівника.
5.2. За розпорядженням голови сільської ради начальнику фінансового відділу, посадовим особам місцевого самоврядування фінансового відділу Троїцької сільської ради виплачується матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань в межах фонду оплати праці відповідно до письмової заяви працівника і встановлюється в розмірі, що не може перевищувати середньомісячної заробітної плати цього працівника, по заяві працівника.
Секретар сільської ради Лариса КРУПСЬКА
ТРОЇЦЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
ПАВЛОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ШІСТНАДЦЯТА СЕСІЯ ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
РІШЕННЯ
від 23 грудня 2021 року село Троїцьке № 1219-16/VІІІ
Про сплату членських внесків
Дніпропетровській обласній асоціації
органів місцевого самоврядування
Керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», на виконання рішення Дніпропетровської обласної асоціації органів місцевого самоврядування «Про розміри членських внесків членів Дніпропетровської обласної асоціації органів місцевого самоврядування на 2022 рік», сільська рада ВИРІШИЛА:
1. Перерахувати членські внески в розмірі 5000 гривень на рахунок Дніпропетровської обласної асоціації органів місцевого самоврядування.
2. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію з питань планування фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва.
Сільський голова Олег ЧУПРИНА
ТРОЇЦЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
ПАВЛОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ШІСТНАДЦЯТА СЕСІЯ ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
РІШЕННЯ
від 23 грудня 2021 року село Троїцьке № 1220-16/VІІІ
Про розмір та сплату членських
внесків Троїцької сільської ради
до Асоціації об’єднаних
територіальних громад на 2022 рік
Відповідно до Конституції України, керуючись п.23 ст.26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, ст.91 Бюджетного кодексу України, рішенням сільської ради від 23 грудня 2021 року №1214-16/УІІІ «Про бюджет Троїцької сільської територіальної громади на 2022 рік», статті 21 Закону України «Про асоціації органів місцевого самоврядування» та рішення Загальних Зборів Асоціації ОТГ від 13.08.2021 року «Про встановлення розміру членських внесків членів Асоціації органів місцевого самоврядування «Асоціація ОТГ», виходячи з аналізу соціальної необхідності та враховуючи пропозицію постійної комісії з питань планування фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва, сільська рада ВИРІШИЛА:
1.Затвердити розмір членського внеску Троїцької сільської ради до Асоціації об’єднаних територіальних громад на 2022 рік в сумі 13000 гривень.
2.Перерахувати кошти членських внесків до Асоціації об’єднаних територіальних громад.
3.Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію з питань планування фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва.
Сільський голова Олег ЧУПРИНА
ТРОЇЦЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
ПАВЛОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ШІСТНАДЦЯТА СЕСІЯ ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
РІШЕННЯ
від 23 грудня 2021 року село Троїцьке № 1221-16/VІІІ
Про розмір та сплату членських
внесків Троїцької сільської ради
до Всеукраїнської асоціації
громад на 2022 рік
Відповідно до Конституції України, керуючись п.23 ст.26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, ст.91 Бюджетного кодексу України, рішенням сільської ради від 23 грудня 2021 року №1214-16/УІІІ «Про бюджет Троїцької сільської територіальної громади на 2022 рік», статті 21 Закону України «Про асоціації органів місцевого самоврядування» виходячи з аналізу соціальної необхідності та враховуючи пропозицію постійної комісії з питань планування фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва, сільська рада ВИРІШИЛА:
1.Затвердити розмір членського внеску Троїцької сільської ради до Всеукраїнської асоціації громад на 2022 рік в сумі 1770 гривень.
2.Перерахувати кошти членських внесків до Всеукраїнської асоціації громад. 3.Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію з питань планування фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва.
Сільський голова Олег ЧУПРИНА
ТРОЇЦЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
ПАВЛОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ШІСТНАДЦЯТА СЕСІЯ ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
РІШЕННЯ
від 23 грудня 2021 року село Троїцьке № 1222-16/VІІІ
Про затвердження граничних сум
витрат на придбання легкових
автомобілів, меблів, іншого
обладнання та устаткування,
комп’ютерів, придбання і
утримання мобільних телефонів
органами, установами та
організаціями, які утримуються за
рахунок коштів сільського
бюджету у 2022 році.
Відповідно до статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», враховуючи норми постанови Кабінету Міністрів України від 04 лютого 2016 року № 102 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 04 квітня 2001 року № 332», з метою забезпечення ефективного та раціонального використання бюджетних коштів на утримання установ та організацій, сільська рада ВИРІШИЛА: 1.Затвердити граничні суми витрат на придбання легкових автомобілів, меблів, іншого обладнання та устаткування, комп’ютерів, придбання і утримання мобільних телефонів органами, установами та організаціями, які утримуються за рахунок сільського бюджету (додаються).
2.Установити, що органи, установи та організації, які утримуються за рахунок коштів сільського бюджету, укладають договори оренди легкових автомобілів, вартість яких на перевищує граничних сум витрат, затверджених цим рішенням.
3.Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію з планування фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва.
Сільський голова Олег ЧУПРИНА
Додаток
до рішення сільської ради
від 23 грудня 2021 року
№1222-16/ VІІІ
Граничні суми витрат на придбання легкових автомобілів,
меблів, іншого обладнання та устаткування, комп’ютерів, придбання і
утримання мобільних телефонів , які утримуються виконавчим
комітетом Троїцької сільської ради
|
№ з/п |
Н А Й М Е Н У В А Н Н Я |
Сума гривень за одиницю ( грн.) |
|
1 |
Легкові автомобілі |
700 000,0 |
|
2 |
Мобільний телефон придбання Утримання мобільного телефону (на місяць) |
3 000,00 1500,00 |
|
3 |
Персональний комп’ютер (системний блок, монітор, клавіатура, маніпулятор «миша»), ноутбук |
28 000,0 |
|
4 |
Комплект меблів для службового кабінету |
50 000,0 |
|
5 |
Стіл письмовий |
5 500,0 |
|
6 |
Крісло офісне |
5500,0 |
|
7 |
Стілець |
800,0 |
|
8 |
Шафа для одягу |
4 500,0 |
|
9 |
Шафа для паперів |
5 500,0 |
|
10 |
Сейф |
4 500,0 |
|
11 |
Стіл для комп’ютера |
6 000,0 |
|
12 |
Теле- і радіоапаратура, відеотехніка для службових кабінетів |
12 000,0 |
|
13 |
Відеоапаратура (камери спостереження) |
85 000,0 |
|
14 |
Стіл книжка |
5 000,0 |
|
15 |
Холодильник |
20 000,0 |
|
16 |
Телевізор для відеоконференцій |
38 000,0 |
Секретар сільської ради Лариса КРУПСЬКА
ТРОЇЦЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
ПАВЛОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ШІСТНАДЦЯТА СЕСІЯ ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
РІШЕННЯ
від 23 грудня 2021 року село Троїцьке № 1223-16/VІІІ
Про виділення коштів на
співфінансування проектів, що
реалізуються у рамках
Надзвичайної кредитної програми
для відновлення України
у 2022 році
Відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», враховуючи висновки та рекомендації постійної комісії з питань планування фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва, щодо реалізації проекту «Капітальний ремонт Привовчанської ЗШ І-ІІІ ступенів Павлоградського району Дніпропетровської області», сільська рада ВИРІШИЛА:
1. Виділити у 2022 році кошти на співфінансування проекту «Капітальний ремонт Привовчанської ЗШ І-ІІІ ступенів Павлоградського району Дніпропетровської області», що реалізується у рамках Надзвичайної кредитної програми для відновлення України в сумі 1 500 000,00 грн.
2. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію з питань планування фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва.
Сільський голова Олег ЧУПРИНА
ТРОЇЦЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
ПАВЛОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ШІСТНАДЦЯТА ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
РІШЕННЯ
від 23 грудня 2021 року село Троїцьке № 1224-16/VІІІ
Про визначення замовників,
розпорядників та кінцевих
бенефіціарів субвенції з
державного бюджету місцевим
бюджетам на реалізацію проектів
в рамках Надзвичайної кредитної
програми для відновлення України
Відповідно до Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні“, постанови Кабінету Міністрів України від 25.11.2015 року №1068 «Деякі питання використання коштів для реалізації проектів у рамках Надзвичайної кредитної програми для відновлення України» (зі змінами), з метою визначення замовників, розпорядників та кінцевих бенефіціарів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію проектів в рамках Надзвичайної кредитної програми для відновлення України у 2022 році, сільська рада ВИРІШИЛА:
1. Визначити замовників, розпорядників та кінцевих бенефіціарів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам за проектами, що реалізуються в рамках Надзвичайної кредитної програми для відновлення України, згідно з додатком (додається).
2. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію з питань планування фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва.
Сільський голова Олег ЧУПРИНА
ТРОЇЦЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
ПАВЛОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ШІСТНАДЦЯТА СЕСІЯ ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
РІШЕННЯ
від 23 грудня 2021 року село Троїцьке № 1225-16/VІІІ
Про затвердження Положення
про преміювання працівників
закладів культури виконавчого
комітету Троїцької сільської ради
Відповідно до ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», на підставі положень КЗпП України, Закону України «Про оплату праці», наказу Міністерства культури і туризму України від 18.10.2005 р. № 745 «Про впорядкування умов оплати праці працівникам культури на основі єдиної тарифної сітки», наказу № 67 від 11.10.2007 р. «Про внесення змін до наказу Міністерства культури і туризму України від 18.10.2005 р. № 745» з метою стимулювання добросовісної праці працівників закладів культури Троїцької сільської ради, сільська рада В И Р І Ш И Л А:
1. Затвердити Положення про преміювання працівників закладів культури Троїцької сільської ради ( додаток 1).
2. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію з питань планування фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва.
Сільський голова Олег ЧУПРИНА
Додаток 1
до рішення сесії сільської ради
від 23 грудня 2021 року
№1225-16/УІІІ
ПОЛОЖЕННЯ
про преміювання працівників закладів культури виконавчого комітету Троїцької сільської ради
І. Загальні положення
1.1. Це Положення вводиться на підставі положень КЗпП України, Закону України «Про культуру», Закону України «Про оплату праці», наказу Міністерства культури і туризму України від 18.10.2005 р. № 745 «Про впорядкування умов оплати праці працівникам культури на основі єдиної тарифної сітки», наказу № 67 від 11.10.2007 р. «Про внесення змін до наказу Міністерства культури і туризму України від 18.10.2005 р. № 745» з метою стимулювання добросовісної праці працівників закладів культури виконавчого комітету Троїцької сільської ради.
1.2. Положення про преміювання передбачає порядок матеріального стимулювання працівників за творчу активність і ініціативу в реалізації покладених на них обов’язків, сумлінне, якісне та своєчасне виконання завдань та доручень, високу результативність у роботі, плідну працю, вагомий внесок у справу навчання та виховання підростаючого покоління, показників діяльності закладу.
1.3. Згідно з цим положенням здійснюється преміювання всіх працівників закладів культури (бібліотек, клубів, будинків культури).
1.4. Преміювання керівника закладу здійснюється за результатами роботи з урахуванням індивідуальної оцінки якості праці.
Джерела коштів на виплату премії
2.1. На виплату премій спрямовуються кошти, створені за рахунок преміального фонду, та за рахунок економії коштів, передбачених на оплату праці, за відповідний період в межах затвердженого фонду заробітної плати загального фонду.
Основні показники для визначення преміювання
3.1. Бездоганне виконання службових обов’язків, передбачених посадовою інструкцією, професійна сумлінна праця, якість роботи.
3.2. Безумовне виконання правил внутрішнього трудового розпорядку, розпоряджень сільського голови, висока виконавська дисципліна, відсутність обґрунтованих зауважень з боку контролюючих органів.
3.3. Стабільна багаторічна праця.
3.4. Досягнення в роботі чи суспільній діяльності, які призвели до зростання рейтингу закладу культури.
3.5. Проявлення ініціативи та високі результати роботи.
Порядок преміювання
4.1. Преміювання може здійснюватися за результатами праці за місяць, квартал, рік, а також до державних, професійних свят та особистих ювілейних дат закладу або громади.
4.2. Преміювання працівників закладів культури здійснюється за розпорядженням сільського голови.
4.3 Для визначення розміру премії враховується виконання основних показників, викладених у розділі 3.
4.4. Конкретний розмір премії визначається або у відсотках до посадового окладу, або у вигляді фіксованої суми відповідно до особистого внеску в загальні результати роботи. Загальна сума премії, що виплачується, здійснюється з фонду економії заробітної плати. Розмір премії кожному окремому працівнику встановлюється відповідно до особистого внеску та не має обмежень.
Порядок нарахування премії. Розмір та порядок виплати
5.1. Премії нараховуються згідно розпорядження сільського голови.
5.2. Премія виплачується у строки, встановлені для виплати заробітної плати.
5.3. Розрахунок премії, що належить до виплати, документальне оформлення проводить спеціаліст відділу з бюджету, фінансів бухгалтерського обліку та звітності Виконавчого комітету Троїцької сільської ради, на якого згідно посадової інструкції покладені обов’язки з розрахунків по заробітній платі.
6. Умови часткового або повного позбавлення премії
6.1. Премія не виплачується у разі невиконання або неналежного виконання обов’язків, погіршення якості роботи, порушення трудової дисципліни, прогули, наявність скарг, на період дисциплінарного стягнення, порушення норм з охорони праці.
7. Виплата матеріальної допомоги та доплати за вислугу років
6.1. Працівникам виплачується матеріальна допомога на оздоровлення у розмірі місячного посадового окладу (ставки заробітної плати) при наданні щорічної відпустки.
6.2. Працівникам виплачується матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та доплата за вислугу років у розмірах і порядку, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Секретар сільської ради Лариса КРУПСЬКА
ТРОЇЦЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
ПАВЛОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ШІСТНАДЦЯТА СЕСІЯ ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
РІШЕННЯ
від 23 грудня 2021 року село Троїцьке № 1226-16/VІІІ
Про затвердження Положення про
матеріальне заохочення працівників
фізкультурно – спортивних клубів в
иконавчого комітету
Троїцької сільської ради
Відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування», «Про оплату праці», положень Кодексу законів про працю України, Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2002 № 1298 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» з метою стимулювання сумлінної праці працівників, сільська рада В И Р І Ш И Л А:
1. Затвердити Положення про матеріальне заохочення працівників фізкультурно – спортивних клубів виконавчого комітету Троїцької сільської ради (додаток 1).
2. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію з питань планування фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва.
Сільський голова Олег ЧУПРИНА
Додаток 1
до рішення сесії сільської ради
від 23 грудня 2021 року
№1226-16/VІІІ
ПОЛОЖЕННЯ
про матеріальне заохочення працівників
фізкультурно – спортивних клубів виконавчого комітету
Троїцької сільської ради
1.Загальні положення
1.1.Положення про преміювання та виплату матеріальної допомоги працівникам фізкультурно-спортивних клубів виконавчого комітету Троїцької сільської ради розроблено відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування», «Про оплату праці», положень Кодексу законів про працю України, Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2002 № 1298 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» з метою стимулювання сумлінної праці працівників та визначає порядок і розміри виплати їм премій та матеріальної допомоги.
1.2. Положення спрямоване на підвищення матеріальної зацікавленості
працюючих у покращенні якості виконання посадових обов’язків, функцій та
завдань.
1.2.Положення про преміювання передбачає порядок матеріального стимулювання працівників за активність і ініціативу в реалізації покладених на них обов’язків, сумлінне, якісне та своєчасне виконання завдань та доручень, високу результативність у роботі, плідну працю, організацію спортивного дозвілля населення. Вагомий внесок та небайдуже ставлення до спортивних рейтингів та високих показників діяльності.
1.3. Дійсне Положення може бути доповнено або змінено відповідно до умов колективного договору за згодою профспілкового комітету.
2. Порядок та умови преміювання
2.1. Сільський голова має право преміювати працівників фізкультурно – спортивних клубів в межах асигнувань, передбачених кошторисом на оплату праці.
2.2. Підставою для виплати премії працівникам, зазначеним у п. 2.1 цього Положення, є розпорядження сільського голови.
2.3. Конкретні розміри даних виплат встановлюються сільським головою;
2.4.Преміювання працівників спортивної сфери здійснюється відповідно до їх особистого внеску в загальні результати роботи та високі досягнення вихованців та учасників.
2.5. Це положення поширюється на всіх працівників Закладів.
2.6.Норми цього Положення реалізуються тільки в межах наявних коштів та кошторису, не допускаючи при цьому утворення кредиторської заборгованості по оплаті праці.
2.7.Облік і контроль за використанням коштів для преміювання працівників здійснює головний бухгалтер виконкому Троїцької сільської ради.
2.8.Премії працівникам виплачуються за підсумками роботи за місяць, квартал до державних і професійних свят та ювілейних дат.
2.9.Премії встановлюються на оклад з урахуванням підвищень.
2.10.Положення діє з дати ухвалення і до його скасування.
3.Основні показники для визначення преміювання
3.1.Бездоганне виконання службових обов‘язків, передбачених посадовою інструкцією, професійна сумлінна праця, якість роботи.
3.2.Стабільна багаторічна праця.
3.3.Досягнення в роботі чи суспільній діяльності, які призвели до зростання рейтингу Закладу, громади в цілому на районному та обласному рівні.
3.4.Ініціативність у діяльності та результативність у роботі.
4.Порядок преміювання
4.1.Преміювання може здійснюватися за результатами праці за місяць, квартал, рік, а також до державних, професійних свят та особистих ювілейних дат.
4.2.Преміювання працівників фізкультурно- спортивних клубів здійснюється за розпорядженням сільського голови Троїцької сільської ради.
4.3.Для визначення розміру премії враховується виконання основних показників у роботі .
4.4.Конкретний розмір премії працівників визначається у вигляді фіксованої суми відповідно до їх особистого внеску в загальні результати роботи. Загальна сума премії, що виплачується працівникам, здійснюється з фонду економії заробітної плати.
5.Порядок зниження розміру премії
5.1.Розмір премії зменшується за :
- неналежне виконання посадових обов‘язків;
- порушення строків виконання завдань, листів, розпоряджень виконавчого комітету;
- порушення трудової дисципліни, правил техніки безпеки, етичні та інші порушення;
- наявність випадків неналежного контролю за зберіганням матеріальних цінностей.
5.2.Працівники фізкультурно-спортивних клубів , які отримали догану, перевищили свої повноваження, здійснили прогул, перебували на роботі у нетверезому стані, неодноразово спізнилися на роботу без поважних причин або скоїли недостойний вчинок для працівників фізкультурно- спортивного клубу, позбавляються премії повністю.
Порядок визначення фонду преміювання
6.1.На виплату премій спрямовуються кошти, створені за рахунок преміального фонду, та за рахунок економії фонду оплати праці, яка визначається як різниця між затвердженими плановими кошторисними призначеннями по фонду оплати праці (зі змінами відповідно до законодавства) та сумою фактичних видатків фонду оплати праці за відповідний період.
6.2.Видатки на преміювання плануються та здійснюються в межах асигнувань на оплату праці, затверджених в кошторисі Закладу на відповідний рік.
7. Виплата матеріальної допомоги
6.1. Працівникам виплачується матеріальна допомога на оздоровлення у розмірі місячного посадового окладу (ставки заробітної плати) при наданні щорічної відпустки.
Секретар сільської ради Лариса КРУПСЬКА
ТРОЇЦЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
ПАВЛОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ШІСТНАДЦЯТА СЕСІЯ ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
РІШЕННЯ
від 23 грудня 2021 року село Троїцьке № 1227-16/VІІІ
Про затвердження Положення про
матеріальне заохочення працівників
освіти виконавчого комітету
Троїцької сільської ради
Відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування», «Про оплату праці», положень Кодексу законів про працю України, Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2002 № 1298 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» з метою стимулювання сумлінної праці працівників, сільська рада В И Р І Ш И Л А:
1. Затвердити «Про затвердження Положення про матеріальне заохочення працівників освіти Троїцької сільської ради», що додається.
2. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію з питань планування фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва.
Сільський голова Олег ЧУПРИНА
Додаток
до рішення сільської ради від
23 грудня 2021року
№ 1227-16/VIII
ПОЛОЖЕННЯ
про матеріальне заохочення працівників закладів освіти виконавчого комітету Троїцької сільської ради
І. Загальні положення
1.1. Положення про преміювання та виплату матеріальної допомоги працівникам освіти Троїцької сільської ради розроблено відповідно до Законів України «Про освіту», «Про місцеве самоврядування», «Про оплату праці», положень Кодексу законів про працю України, Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2002 № 1298 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» з метою стимулювання сумлінної праці працівників та визначає порядок і розміри виплати їм премій та матеріальної допомоги.
1.2. Положення спрямоване на підвищення матеріальної зацікавленості працюючих у покращенні якості виконання посадових обов’язків, функцій та завдань.
1.3. Дійсне Положення може бути доповнено або змінено відповідно до умов колективного договору за згодою профспілкового комітету.
ІІ. Порядок та умови преміювання
2.1. Сільський голова має право преміювати керівників закладів дошкільної, позашкільної та загальної середньої освіти, в межах асигнувань, передбачених кошторисом на оплату праці.
2.2. Підставою для виплати премії працівникам, зазначеним у п. 2.1 цього Положення, є розпорядження сільського голови.
2.3. Керівник закладу освіти має право преміювати педагогічних працівників та технічний персонал в межах асигнувань, передбачених кошторисом на оплату праці.
2.4. Підставою для виплати премії працівникам є наказ керівника закладу освіти.
2.5. Конкретні розміри даних виплат встановлюються:
сільським головою – для керівників закладів дошкільної , позашкільної та загальної середньої освіти,;
керівниками закладів освіти – для педагогічних та технічних працівників відповідних закладів освіти.
2.6 Преміювання працівників здійснюється на підставі наказу по закладу, погодженого з профспілковим комітетом первинної профспілкової організації Закладу.
2.7. Премія встановлюється директором Закладу за погодженням з профкомом первинної профспілкової організації.
ІІІ. Виплата премії
3.1. При визначенні премії керівникам закладів освіти враховується:
- своєчасна та якісна підготовка закладу до нового навчального року;
- організація чіткої роботи працівників закладу, створення сприятливого мікроклімату в педагогічному колективі;
- систематична робота щодо зміцнення та покращення матеріально-технічної бази закладу;
- створення належних умов щодо забезпечення охорони життя та здоров’я здобувачів освіти та працівників;
- організація та проведення освітнього процесу відповідно до вимог законодавства;
- забезпечення чіткого та своєчасного виконання наказів начальника соціально-гуманітарного відділу, рішень сільської ради;
- забезпечення постійного контролю за ефективним та раціональним використанням енергоносіїв;
3.2. При визначенні премії заступникам керівників з навчально-виховної роботи навчальних закладів враховується:
- організація системи роботи щодо підвищення кваліфікації та професійної майстерності педагогів;
- створення належних умов щодо виконання навчальних програм;
- якісний та дієвий контроль за навчально-виховним процесом, якістю знань, умінь, навичок учнів;
- чітку організацію роботи і здійснення контролю щодо забезпечення охорони життя і здоров’я учасників навчально-виховного процесу.
3.3. Розмір премії кожному окремому працівнику встановлюється відповідно до особистого внеску.
IV. Причини повного або часткового позбавлення премії
4.1. Несвоєчасне або неякісне виконання завдань і своїх посадових обов’язків.
4.2. Порушення трудової, фінансової дисципліни, відсутність ініціативи та
творчого ставлення до роботи.
4.3. Відсутність результативності у виконанні окреслених задач, низький рівень виконавчої дисципліни.
4.4. Несвоєчасне подання звітних та інших даних відповідно графіку до відділу з бюджету, фінансів, бухгалтерського обліку та звітності, або вимог начальника соціально - гуманітарного відділу, органів місцевого самоврядування.
4.5. Працівники, яких звільнено з ініціативи адміністрації або на яких накладено адміністративне чи дисциплінарне стягнення, позбавляються премії у повному розмірі.
V. Джерела преміювання
5.1. Премія працюючим виплачується за рахунок асигнувань, передбачених на оплату праці. На преміювання також направляються кошти за рахунок економії фонду заробітної плати, що утворюється протягом року.
Розмір економії заробітної плати визначається як різниця між плановою сумою асигнувань за кошторисом (з урахуванням змін, що відбуваються за встановленим порядком) та сумою фактичних видатків.
VI. Виплата матеріальної допомоги та надбавок.
6.1. Працівникам виплачується матеріальна допомога на оздоровлення у розмірі місячного посадового окладу (ставки заробітної плати) при наданні щорічної відпустки.
6.2. Працівникам може виплачуватись матеріальна допомога на поліпшення матеріально-побутових умов при наявності фонду оплати праці.
6.3. Виплачувати педагогічним працівникам надбавку за вислугу років.
6.4 Виплачувати педагогічним працівникам надбавку за престижність педагогічної праці у розмірі затвердженому тарифікацією на бюджетний рік.
6.5. Надавати педагогічним працівникам матеріальне заохочення, щорічну грошову винагороду в розмірі одного посадового окладу за сумлінну працю, зразкове виконання службових обов’язків при наявності бюджетного фінансування (ст. 57 Закону України «Про освіту»)
Секретар сільської ради Лариса КРУПСЬКА
ТРОЇЦЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
ПАВЛОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ШІСТНАДЦЯТА СЕСІЯ ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
РІШЕННЯ
від 23 грудня 2021 року село Троїцьке № 1228-16/VІІІ
Про затвердження Положення
про преміювання та надання
матеріальної допомоги працівникам
Троїцької місцевої пожежної охорони
Керуючись Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», заслухавши та обговоривши Положення про преміювання та надання матеріальної допомоги працівникам «Троїцької місцевої пожежної охорони», сільська рада ВИРІШИЛА:
1.Затвердити Положення про преміювання та надання матеріальної допомоги працівникам Троїцької місцевої пожежної охорони (додається).
2.Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію сільської ради з питань планування фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва.
Сільський голова Олег ЧУПРИНА
Додаток до рішення сільської ради від 23 грудня 2021 року
№ 1228-16/VІІІ
ПОЛОЖЕННЯ
про преміювання працівників «Троїцької місцевої пожежної охорони»
Це Положення розроблено відповідно до Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», відповідно до Кодексу законів про працю, Закону України «Про оплату праці», Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2002 р. № 1298 "Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери" (із змінами ).
Це Положення є складовою частиною прогресивних організаційних форм і методів управління якістю роботи працівників місцевої пожежної охорони і поширюється на всіх членів трудового колективу.
Система преміювання вводиться з метою посилення мотивації до праці працівників з урахуванням особистого внеску кожного члена колективу і зміцнення трудової та виконавчої дисципліни.
1. Загальні положення
1.1. Преміювання працівників установи здійснюється відповідно до їх особистого вкладу в загальні результати праці за підсумками роботи за місяць.
1.2. В окремих випадках за виконання особливо важливої роботи або з нагоди ювілейних та святкових дат працівникам може бути виплачена одноразова премія.
1.3. Це Положення вводиться з метою матеріального стимулювання працівників місцевої пожежної охорони за сумлінне і якісне виконання поставлених перед ними завдань, забезпечення належного рівня виконавчої та трудової дисципліни.
2. Показники преміювання
2.1. За результатами роботи за місяць для визначення розміру премій враховується:
- виконання особливо небезпечних завдань (гасіння пожеж, надання іншої допомоги у випадках надзвичайних ситуацій),
- виконавча дисципліна (виконання окремих доручень сільського голови);
- трудова дисципліна
- особистий внесок в покращення стану матеріально-технічних цінностей.
3. Джерела, розміри і порядок преміювання
3.1. Преміювання працівників здійснюється за результатами роботи щомісячно в межах фонду заробітної плати, затвердженого кошторисом, у відсотках до посадового окладу, в розмірах від 10%.
3.2. Індивідуальний розмір премій співробітникам за виконання показників, зазначених в п. 2 цього Положення, встановлюється від 10% , або у фіксованій сумі і визначається:
- кожному працівникові за поданням начальника місцевої пожежної охорони;
- начальнику місцевої пожежної охорони за погодженням сільського голови.
3.3. Преміювання згідно зі штатним розписом здійснюється щомісячно або поквартально у межах фонду заробітної плати, затвердженого кошторисом, у порядку та розмірах, які визначені у пункті 3.1 та у першому абзаці пункту 3.2.
3.4. Премії не виплачуються за час відпусток, тимчасової непрацездатності, навчання.
3.5. Працівникам, які відпрацювали неповний місяць у зв'язку з призовом до лав Збройних сил України, переведенням на іншу роботу, виходом на пенсію, звільненням у зв'язку зі скороченням штатів та з інших поважних причин, які передбачені трудовим законодавством, виплата премій може здійснюватися за фактично відпрацьований час.
3.6. Працівники, які звільнилися за власним бажанням або з ініціативи адміністрації, на яких були накладені адміністративні стягнення та які не забезпечили своєчасне і якісне виконання роботи, преміюванню не підлягають.
3.7. Керівнику надається право позбавляти премії частково або повністю у разі порушення трудової, виробничої дисципліни і внутрішнього розпорядку.
3.8. Зниження розміру премії або позбавлення її повністю оформлюється розпорядженням за той період, в якому було допущено порушення, із зазначенням причини згідно з переліком упущень, що додається.
4. Преміювання за виконання особливо важливої роботи та з нагоди ювілейних та святкових дат
4.1. Преміювання за виконання особливо важливої роботи або з нагоди ювілейних та святкових дат з урахуванням особистого вкладу здійснюється в кожному конкретному випадку за розпорядження сільського голови.
4.2. Витрати на преміювання за виконання особливо важливої роботи здійснюються в межах фонду заробітної плати, затвердженого кошторисом.
5. Порядок і терміни преміювання
5.1. Проект розпорядження про преміювання працівників місцевої пожежної охорони готує керівник і подає для розгляду сільському голові.
5.2. Премія виплачується не пізніше терміну виплати зарплати.
6. Перелік виробничих упущень та порушень трудової дисципліни, за які повністю або частково здійснюється позбавлення премії
6.1 Порушення Правил внутрішнього трудового розпорядку:
- систематичне запізнення на роботу, залишення робочого місця без
поважних причин до З год – позбавлення премії 25%
- невиконання завдань керівника підрозділу та робіт -
позбавлення премії до 100%;
- поява на робочому місці в нетверезому стані - позбавлення премії 100%,
- прогул, відсутність на робочому місці без поважних причин більше 3 год позбавлення премії 100%.
6.2. Невиконання посадових інструкцій:
- повторне протягом трьох місяців від попередження, але яке не спричинило інших фінансових втрат тощо - позбавлення премії до 50%;
- яке спричинило фінансові втрати тощо - позбавлення премії до 100%.
6.3. Працівник, що одержав дисциплінарне стягнення (догану), цілком позбавляється преміювання на окремо визначений термін.
Якщо визначеного терміну з дня одержання працівником догани до нього не буде застосовано нове дисциплінарне стягнення, він вважається таким, що не мав дисциплінарного стягнення. Якщо працівник не допустив нового порушення трудової дисципліни і до того ж проявив себе як сумлінний працівник, стягнення може бути зняте достроково наказом начальника, що дає працівнику право на матеріальне стимулювання.
6.4. У період, у якому працівника було притягнено до дисциплінарного стягнення, заходи заохочення до нього не застосовуються.
6.5. Спори з питань преміювання розглядаються в порядку, передбаченому чинним законодавством.
6.6. Відносини, що не врегульовані у цьому Положенні, регулюються чинним законодавством України.
7. Виплата матеріальної допомоги .
6.1. Працівникам виплачується матеріальна допомога на здоровлення у розмірі місячного посадового окладу (ставки заробітної плати) при наданні щорічної відпустки.
Секретар сільської ради Лариса КРУПСЬКА
ТРОЇЦЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
ПАВЛОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ШІСТНАДЦЯТА СЕСІЯ ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
РІШЕННЯ
від 23 грудня 2021 року село Троїцьке № 1229-16/VІІІ
Про затвердження структури та
чисельність апарату Троїцької
сільської ради та її виконавчих
органів на 2022 рік
Відповідно Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», статті 54 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268 “Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади , органів прокуратури , судів та інших органів “(з урахуванням внесених змін ), зважаючи на необхідність оптимізації та вдосконалення роботи виконавчого апарату Троїцької сільської ради, структурування функціональних напрямків діяльності, забезпечення ефективної роботи, керуючись п.5 статті 26 «Про місцеве самоврядування в Україні», враховуючи висновки та рекомендації постійної комісій сільської ради з питань планування, фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва, сільська рада ВИРІШИЛА:
1.Затвердити структуру та чисельність апарату Троїцької сільської ради та її виконавчих органів на 2022 рік в кількості 50,0 штатних одиниць згідно додатка.
2.Начальнику відділу з бюджету, фінансів, бухгалтерського обліку та звітності- головному бухгалтеру Костенко Л.О. внести зміни до штатного розпису виконавчих органів Троїцької сільської ради.
3. Встановити, що зміни внутрішньої структури в межах її підрозділів, (без зміни їх загальної чисельності) здійснюються на підставі розпорядження сільського голови.
4. Ввести в дію оновлену структуру апарату сільської ради з 01 січня 2022 року.
5. Інспектору з кадрової роботи Борисовій Л.В. згідно норм чинного законодавства здійснити відповідні дії у встановленому порядку: ознайомити працівників з даним рішенням, у зв’язку із зміною в організації виробництва і праці, зміною істотних умов праці повідомити відповідних працівників не пізніше ніж за два місяці.
6. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію з питань планування, фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва.
Сільський голова Олег ЧУПРИНА
Додаток 1
до рішення сільської ради
від 23 грудня 2021 року
№ 1229-16/VІІІ
Структура Троїцької сільської ради та виконавчого комітету
Троїцької сільської ради
|
№ з/п |
Назва структурного підрозділу та посад |
Кількість штатних посад |
|
1 |
2 |
3 |
|
Керівники ради та виконавчого комітету ради |
||
|
1 |
Сільський голова |
1 |
|
2 |
Заступник сільського голови з питань діяльності виконавчих органів |
1 |
|
3 |
Секретар ради |
1 |
|
4 |
Керуючий справами ( секретар виконавчого комітету) |
1 |
|
5 |
Староста |
2 |
|
|
|
6 |
|
Структурні підрозділи виконавчого комітету ради без статусу юридичної особи |
||
|
6 |
-відділ бюджету, фінансів, бухгалтерського обліку та звітності |
7 |
|
|
Начальник відділу |
1 |
|
|
Спеціаліст І категорії |
4 |
|
|
Спеціаліст ІІ категорії |
2 |
|
7 |
- відділ правового забезпечення, управління персоналом та взаємодія з правоохоронними органами |
3 |
|
|
Начальник відділу |
1 |
|
|
Спеціаліст І категорії |
1 |
|
|
Інспектор з кадрів |
1 |
|
8 |
- відділ земельних відносин, благоустрою та охорони навколишнього середовища |
4 |
|
|
Начальник відділу |
1 |
|
|
Спеціаліст ІІ категорії |
3 |
|
9 |
- відділ з питань цивільного захисту, надзвичайних ситуацій та мобілізаційної роботи |
2,5 |
|
|
Начальник відділу |
1 |
|
|
Завідувач військово-облікового бюро |
1 |
|
|
Інспектор |
0,5 |
|
10 |
-служба у справах дітей |
1 |
|
|
Начальник служби |
1 |
|
11 |
-відділ з питань комунальної власності, житлово-комунального господарства, інфраструктури та будівництва |
3 |
|
|
Начальник |
1 |
|
|
Спеціаліст І категорії |
1 |
|
|
Інспектор |
1 |
|
12 |
-відділ соціально-гуманітарного розвитку |
5 |
|
|
Начальник відділу |
1 |
|
|
Інспектор |
3 |
|
|
Спеціаліст І категорії |
1 |
|
13 |
відділ організаційної та інформаційної роботи |
6 |
|
|
Начальник відділу |
1 |
|
|
Інспектор |
2 |
|
|
Діловод |
2,5 |
|
|
Архіваріус |
0,5 |
|
14 |
відділ «Центр надання адміністративних послуг» |
3 |
|
|
Начальник-державний реєстратор
Адміністратор |
1 2
|
|
15 |
Відділ публічних закупівель |
2 |
|
|
Начальник відділу |
1 |
|
|
Спеціаліст І категорії |
1 |
|
16 |
Служба господарського забезпечення:
- водій автотранспортних засобів
|
7,5 5 2,5 |
|
|
ВСЬОГО |
50 |
Секретар сільської ради Лариса КРУПСЬКА
ТРОЇЦЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
ПАВЛОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ ШІСТНАДЦЯТА СЕСІЯ ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
РІШЕННЯ
від 23 грудня 2021 року село Троїцьке № 1230-16/VIII
|
Про затвердження структури та чисельності фінансового відділу Троїцької сільської ради
|
Керуючись Бюджетним кодексом України, відповідно до статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268 “Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади , органів прокуратури , судів та інших органів “(із змінами та доповненнями ), враховуючи висновки та рекомендації постійної комісії з питань планування, фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва, сільська рада ВИРІШИЛА:
1. Затвердити структуру та чисельність фінансового відділу Троїцької сільської ради на 2022 рік у кількості 4 штатних одиниці згідно додатка.
2. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію з питань планування, фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва. .
Сільський голова Олег ЧУПРИНА
|
Додаток 1 до рішення сільської ради від 23 грудня 2021 року № 1230-16/VIII
|
структура
фінансового відділу Троїцької сільської ради
Павлоградського району Дніпропетровської області
з 01 січня 2022 року
|
№ з/п |
Найменування структурного підрозділу (посади) |
Кількість штатних одиниць |
|
1. |
Начальник відділу |
1 |
|
2. |
Головний спеціаліст |
2 |
|
3. |
Спеціаліст І категорії |
1 |
|
Всього: |
4 |
|
Секретар сільської ради Лариса КРУПСЬКА
ТРОЇЦЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
ПАВЛОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ШІСТНАДЦЯТА СЕСІЯ ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
РІШЕННЯ
від 23 грудня 2021 року село Троїцьке № 1231-16/VІІІ
Про затвердження структури,
чисельності та штатного розпису
установ Троїцької сільської ради
на 2022 рік
Відповідно до статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», наказу Міністерства освіти і науки України від 06 грудня 2010 року № 1205 «Про затвердження Типових штатних нормативів загальноосвітніх навчальних закладів»(зі змінами), наказу Міністерства освіти і науки України 04.11.2010 N 1055 «Про затвердження Типових штатних нормативів дошкільних навчальних закладів (зі змінами), наказу Міністерства освіти і науки України, Молоді та спорту України від 31.10.2012 № 1230 «Про затвердження Типових штатних нормативів позашкільних навчальних закладів» (зі змінами), наказу від 20 вересня 2011 року N 767/0/16-11 «Про затвердження примірних штатних нормативів клубних закладів, центрів народної творчості, парків культури та відпочинку та інших культурно-освітніх центрів і установ державної та комунальної форми власності сфери культури» (зі змінами), за погодженням з постійною комісією з питань планування, фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва, з метою упорядкування штатної чисельності працівників закладів зважаючи на необхідність оптимізації та вдосконалення роботи, забезпечення ефективної роботи, сільська рада ВИРІШИЛА
1.Затвердити загальну чисельність та перелік штатних посад сільських будинків культури та сільських клубів у кількості 20,5 штатних одиниць (додаток 1).
2.Затвердити загальну чисельність та перелік штатних посад сільських бібліотек у кількості 3,5 штатних одиниць (додаток 2).
3.Затвердити загальну чисельність та перелік штатних посад позашкільних закладів освіти у кількості 6,5 штатних одиниць (додаток 3).
4.Затвердити загальну чисельність та перелік штатних посад дошкільних навчальних закладів у кількості 34,25 штатних одиниць (додаток 4).
5.Затвердити загальну чисельність та перелік штатних посад загальноосвітніх навчальних закладів у кількості 116,83 штатних одиниць (додаток 5).
6.Затвердити загальну чисельність та перелік штатних посад фізкультурно-спортивних клубів у кількості 3,25 штатних одиниць (додаток 6).
7.Затвердити загальну чисельність та перелік штатних посад місцевої пожежної охорони у кількості 5,0 штатних одиниць (додаток 7).
8.Вважати таким, що втратило чинність рішення сесії Троїцької сільської ради №103-3/VIIІ від 23 грудня 2020 року «Про затвердження структури, чисельності та штатного розпису установ Троїцької сільської ради» з 01.01.2022 року.
9.Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію ради з питань планування, фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва.
Сільський голова Олег ЧУПРИНА
Додаток 1
до рішення сільської ради
від 23 грудня 2021 року
№ 1231-16/VIII
Перелік штатних посад
сільських будинків культури та сільських клубів
на 2022 рік
|
|
N з/п |
Назва штатної посади |
Кількість посад
|
|
|
|
|
|||
|
|
1 |
2 |
3 |
|
|
|
КЗК Троїцький СБК |
|
||
|
|
|
Директор |
1 |
|
|
|
|
Керівник художній |
1 |
|
|
|
|
Керівник НАФА «Краяни» |
1 |
|
|
|
|
Керівник НАВА «Горлиця» |
1 |
|
|
|
|
Акомпаніатор |
0,5 |
|
|
|
|
Звукорежисер |
0,5 |
|
|
|
|
Керівник танцювального колективу |
0,5 |
|
|
|
|
Прибиральник службових приміщень |
1 |
|
|
|
КЗК Привовчанський СБК |
|
||
|
|
|
Директор |
1 |
|
|
|
|
Керівник художній |
1 |
|
|
|
|
Організатор культурно-дозвіллєвої діяльності |
0,5 |
|
|
|
|
Керівник вокального аматорського колективу |
0,5 |
|
|
|
|
Звукорежисер |
0,5 |
|
|
|
|
Прибиральник службових приміщень |
1 |
|
|
|
КЗК Вербовський СК |
|
||
|
|
|
Завідувач клубу |
1,0 |
|
|
|
|
Прибиральник службових приміщень |
0,5 |
|
|
|
|
Опалювач |
0,5 |
|
|
|
КЗК Малоолександрівський СК |
|
||
|
|
|
Завідувач клубу |
1,0 |
|
|
|
|
Організатор культурно-дозвіллєвої діяльності |
0,5 |
|
|
|
|
Керівник музичної частини дискотеки |
0,5 |
|
|
|
|
Керівник вокального аматорського колективу |
0,5 |
|
|
|
|
Прибиральник службових приміщень |
0,5 |
|
|
|
|
Двірник |
0,5 |
|
|
|
КЗК Писарівський СБК |
|
||
|
|
|
Директор |
1,00 |
|
|
|
|
Керівник художній |
1,00 |
|
|
|
|
Прибиральник службових приміщень |
1,00 |
|
|
|
|
Опалювач |
1,00 |
|
|
|
|
Всього: |
20,5 |
|
Секретар сільської ради Лариса КРУПСЬКА
Додаток 2
до рішення сільської ради
від 23 грудня 2021 року
№1231-16/VIII
Перелік штатних посад
сільських бібліотек
на 2022 рік
|
|
N з/п |
Назва штатної посади |
Кількість посад
|
|
|
|
|
|||
|
|
1 |
2 |
3 |
|
|
|
КЗК Троїцька сільська бібліотека |
|
||
|
|
1 |
Завідувач бібліотеки |
1 |
|
|
|
2 |
Бібліотекар |
0,5 |
|
|
|
КЗК Малоолександрівська сільська бібліотека |
|
||
|
|
3 |
Бібліотекар |
0,5 |
|
|
|
КЗК Привовчанська сільська бібліотека |
|
||
|
|
4 |
Завідувач бібліотеки |
1 |
|
|
|
|
КЗК Писарівська сільська бібліотека |
|
|
|
|
|
Бібліотекар |
0,5 |
|
|
|
|
Всього: |
3,5 |
|
Секретар сільської ради Лариса КРУПСЬКА
Додаток 3
до рішення сільської ради
від 23 грудня 2021 року
№1231-16/VIII
Перелік штатних посад
позашкільних закладів освіти
на 2022 рік
|
|
N з/п |
Назва штатної посади |
Кількість посад
|
|
|
|
|
|||
|
|
1 |
2 |
3 |
|
|
|
КНЗ «Центр позашкільної освіти» |
|
||
|
|
1 |
Директор |
1,0 |
|
|
|
2 |
Методист |
1,0 |
|
|
|
3 |
Керівник гуртка |
4,5 |
|
|
|
|
Всього: |
6,5 |
|
Секретар сільської ради Лариса КРУПСЬКА
Додаток 4
до рішення сільської ради
від 23 грудня 2021 року
№1231-16/VIII
Перелік штатних посад
закладів дошкільної освіти
на 2022 рік
|
|
N з/п |
Назва штатної посади |
Кількість посад
|
|
|
|
|
|||
|
|
1 |
2 |
3 |
|
|
|
КЗДО «Троїцький дитячий садок «Оленка» загального розвитку» |
|
||
|
|
|
Директор |
1 |
|
|
|
|
Вихователь |
3,6 |
|
|
|
|
Керівник музичний |
0,5 |
|
|
|
|
Практичний психолог |
0,5 |
|
|
|
|
Асистент вихователя |
1,0 |
|
|
|
|
Сестра медична |
0,5 |
|
|
|
|
Завідувач господарства |
0,5 |
|
|
|
|
Помічник вихователя для дітей віком від 3-х років |
2,3 |
|
|
|
|
Робітник з комплексного обслуговування й ремонту будинків |
0,4 |
|
|
|
|
Кухар |
1,5 |
|
|
|
|
Каштелян |
0,25 |
|
|
|
|
Машиніст із прання та ремонту спецодягу |
0,5 |
|
|
|
|
Сторож |
2 |
|
|
|
Д |
Двірник |
0,9 |
|
|
|
|
Підсобний робітник |
0,5 |
|
|
|
КЗДО «Привовчанський ясла-садок «Ромашка» загального розвитку» |
|
||
|
|
|
Директор |
1 |
|
|
|
|
Вихователь |
3,6 |
|
|
|
|
Керівник музичний |
0,5 |
|
|
|
А |
Асистент вихователя |
1 |
|
|
|
|
Практичний психолог |
0,5 |
|
|
|
|
Сестра медична |
0,5 |
|
|
|
|
Завідувач господарства |
0,5 |
|
|
|
П |
Помічник вихователя для дітей віком від 3-х років |
1,15 |
|
|
|
|
Помічник вихователя для дітей віком до 3-х років |
1,3 |
|
|
|
|
Кухар |
1,5 |
|
|
|
|
Каштелян |
0,25 |
|
|
|
|
Підсобний робітник |
0,5 |
|
|
|
|
Машиніст із прання та ремонту спецодягу |
0,5 |
|
|
|
|
Сторож |
2 |
|
|
|
|
Двірник |
1 |
|
|
|
|
Опалювач |
2,5 |
|
|
|
|
Всього: |
34,25 |
|
Секретар сільської ради Лариса КРУПСЬКА
Додаток 5
до рішення сільської ради
від 23 грудня 2021 року
№1231-16/VIII
Перелік штатних посад
загальноосвітніх навчальних закладів
на 2022 рік
|
N з/п |
Назва штатної посади |
Кількість посад
|
|
1 |
2 |
3 |
|
КЗ «Троїцька загальноосвітня школа I – III ступенів» |
||
|
|
Директор |
1 |
|
|
Заступник директора з навчально-виховної роботи |
1 |
|
|
Заступник директора з виховної роботи |
0,5 |
|
|
Педагог-організатор |
1,0 |
|
|
Практичний психолог |
0,5 |
|
|
Вихователь |
1,0 |
|
|
Соціальний педагог |
0,5 |
|
|
Асистент вчителя |
2,0 |
|
|
Вчитель |
3,0 |
|
|
Вчитель ІІ категорії |
3,72 |
|
|
Вчитель І категорії |
2,61 |
|
|
Вчитель вищої категорії |
5,08 |
|
Д |
Вчитель вищої категорії- старший вчитель |
3,25 |
|
|
Вчитель вищої категорії- вчитель методист |
1,34 |
|
|
Завідувач бібліотеки |
1 |
|
|
Сестра медична |
1 |
|
|
Секретар-друкарка |
0,5 |
|
|
Лаборант(освіта) |
0,5 |
|
|
Інженер-електронік |
0,5 |
|
|
Завідувач господарства |
1 |
|
К |
Кухар |
1,5 |
|
|
Прибиральник службових приміщень |
4,5 |
|
|
Робітник з комплексного обслуговування й ремонту будинків |
1 |
|
|
Сторож |
2 |
|
|
Підсобний робітник |
1 |
|
|
Комірник |
0,5 |
|
|
Водій автотранспортних засобів |
2 |
|
|
Оператор котельні |
2,5 |
|
|
Двірник |
0,5 |
|
КЗ «Привовчанська загальноосвітня школа I – III ступенів» |
||
|
|
Директор |
1 |
|
|
Заступник директора з навчально-виховної роботи |
1 |
|
|
Заступник директора з виховної роботи |
0,5 |
|
|
Педагог-організатор |
1 |
|
|
Вихователь |
1,5 |
|
|
Соціальний педагог |
0,5 |
|
|
Практичний психолог |
0,5 |
|
|
Асистент вчителя |
1 |
|
|
Вчитель |
0,91 |
|
|
Вчитель ІІ категорії |
1,47 |
|
|
Вчитель І категорії |
8,61 |
|
|
Вчитель вищої категорії |
3,00 |
|
|
Вчитель вищої категорії- старший вчитель |
3,67 |
|
|
Вчитель вищої категорії-вчитель -методист |
1,39 |
|
|
Завідувач бібліотеки |
1 |
|
|
Сестра медична |
1 |
|
|
Секретар-друкарка |
0,75 |
|
|
Лаборант(освіта) |
0,5 |
|
|
Інженер-електронік |
1 |
|
|
Завідувач господарства |
1 |
|
|
Кухар |
1,5 |
|
|
Прибиральник службових приміщень |
4 |
|
|
Робітник з комплексного обслуговування й ремонту будинків |
1 |
|
|
Сторож |
2 |
|
|
Підсобний робітник |
1 |
|
|
Садівник |
1 |
|
|
Оператор котельні |
2,5 |
|
|
Водій автотранспортних засобів |
1 |
|
|
Комірник |
0,5 |
|
КЗСО «Писарівська гімназія» |
||
|
|
Директор |
1,0 |
|
|
Вчитель |
3,86 |
|
|
Вчитель ІІ категорії |
- |
|
|
Вчитель І категорії |
4,5 |
|
|
Вчитель вищої категорії |
4,42 |
|
|
Вчитель вищої категорії - старший вчитель |
2,0 |
|
|
Вихователь |
0,75 |
|
|
Практичний психолог |
0,25 |
|
|
Сестра медична |
0,5 |
|
|
Інженер-електронік |
0,5 |
|
|
Кухар |
0,5 |
|
|
Прибиральник службових приміщень |
2 |
|
|
Робітник з комплексного обслуговування й ремонту будинків |
0,5 |
|
|
Сторож |
2 |
|
|
Підсобний робітник |
0,5 |
|
|
Водій |
1 |
|
|
Двірник |
0,25 |
|
|
Всього: |
116,83 |
Секретар сільської ради Лариса КРУПСЬКА
Додаток 6
до рішення сільської ради
від 23 грудня 2021 року№1231-16/VIII
Перелік штатних посад
фізкультурно-спортивних клубів
на 2022 рік
|
|
N з/п |
Назва штатної посади |
Кількість посад
|
|
|
|
|
|||
|
|
1 |
2 |
3 |
|
|
|
Фізкультурно-спортивний клуб «Привовчанський» |
|
||
|
|
|
Інструктор з фізкультури |
1 |
|
|
|
Фізкультурно-спортивний клуб «Троїцьке» |
|
||
|
|
1. |
Інструктор з фізкультури |
1 |
|
|
|
2. |
Водій автотранспортних засобів |
1 |
|
|
|
3. |
Сестра медична |
0,25 |
|
|
|
|
Всього : |
3,25 |
|
Секретар сільської ради Лариса КРУПСЬКА
Додаток 7
до рішення сільської ради
від 23 грудня 2021 року
№1231-16/VIII
Перелік штатних посад
місцевої пожежної охорони
на 2022 рік
|
|
N з/п |
Назва штатної посади |
Кількість посад
|
|
|
|
|
|||
|
|
1 |
2 |
3 |
|
|
|
|
Начальник МПО |
1 |
|
|
|
2. |
Водій автотранспортних засобів |
4 |
|
|
|
|
Всього : |
5 |
|
Секретар сільської ради Лариса КРУПСЬКА
ТРОЇЦЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
ПАВЛОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ШІСТНАДЦЯТА СЕСІЯ ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
РІШЕННЯ
від 23 грудня 2021 року село Троїцьке № 1215-16/VІІІ
Про передачу в 2022 році
коштів між
місцевими бюджетами
Керуючись ст. 26, 64 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні“, ст. 77, 91, 93, 96, 101 Бюджетного кодексу України, враховуючи висновки постійної комісії сільської ради з питань планування фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва, сільська рада ВИРІШИЛА:
1. Передати кошти загального фонду у сумі 5 444 073 грн у вигляді іншої субвенції з місцевого бюджету:
- Бюджету Вербківської сільської територіальної громади для забезпечення надання медичних послуг КНП «Павлоградська центральна районна лікарня» Вербківської сільської ради в сумі 1 134 317 грн.
- Бюджету Богданівської сільської територіальної громади для забезпечення надання медичних послуг КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги» Богданівської сільської ради Дніпропетровської області» в сумі 3 949 222 грн.
- Бюджету Межирицької сільської територіальної громади на освітні послуги в галузі культури та мистецтва (початкова мистецька освіта) для дітей Троїцької сільської територіальної громади в сумі 228 003 грн.
- Бюджету Павлоградської міської територіальної громади у сумі 125 471 грн на оновлення матеріально-технічної бази КНП "Павлоградська лікарня інтенсивного лікування" ПМР та КНП "Павлоградський пологовий будинок" ПМР.
- Обласному бюджету Дніпропетровської області на створення і використання матеріальних резервів для запобігання та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру та їх наслідків в сумі 7 060 грн.
2. Затвердити порядок використання коштів субвенції що передається з місцевого бюджету (додаток 1).
3. Контроль за виконанням даного рішення покласти на постійну комісію
сільської ради з питань планування фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва.
Сільський голова Олег ЧУПРИНА
Додаток 1
до рішення сільської ради
від 23 грудня 2021 року
№ 1215-16/VІІІ
ПОРЯДОК
використання субвенції, що передається з місцевого бюджету
1. Порядок використання субвенції, що передається з бюджету сільської територіальної громади (далі – Порядок), визначає мехінізм надання та використання коштів, що передаються з загального фонду бюджету Троїцької сільської територіальної громади до інших бюджетів (далі – субвенція).
2. Головним розпорядником коштів субвенції за бюджетом сільської територіальної громади є фінансовий відділ Троїцької сільської ради.
3.Головний розпорядник бюджетних коштів уповноважує одержувача бюджетних коштів - на виконання заходів, передбачених Програмою, та надає йому кошти з бюджету сільської територіальної громади в межах бюжетних асигнувань у вигляді іншої субвенції з місцевого бюджету.
4. Субвенція спрямовується на реалізацію заходів, передбаченних Програмою.
5. Зміни до розподілу субвенції здійснюються за рішенням Троїцької сільської ради.
6. Фінансовий відділ Троїцької сільської ради на підставі отриманих пропозицій в установленому порядку та відповідно до розпису асигнувань загального фонду бюджету сільської територіальної громади готує документи на перерахування коштів субвенції з бюджету сільської територіальної громади до інших бюджетів.
7. Органи Державного казначейства України в Дніпропетровській області при проведенні оплати рахунків забезпечують дотримання вимог наказу Міністерства фінансів України від 23 серпня 2012 року № 938 „Про затвердження Порядку казначейського обслуговування місцевих бюджетів” (з урахуванням внесених змін) щодо здійснення контролю за відповідністю платежів та взятими зобов’язаннями.
8. Використання субвенції за призначенням, яке не відповідає цьому Порядку, є нецільовим використанням бюджетних коштів, що тягне за собою відповідальність згідно з чинним законодавством України.
9. Невикористана сума субвенції по завершенню бюджетного року повертається до бюджету Троїцької сільської територіальної громади .
10. Облік, складання та подання звітності про використання субвенції здійснюється головним розпорядником коштів у порядку та за формами, установленими Державним казначейством України.
11. Отримувачі коштів субвенції надають Троїцькій сільській раді звіт про використання коштів субвенції не пізніше 10 робочих днів після завершення бюджетного періоду.
Секретар сільської ради111111 111 1 Лариса КРУПСЬКА
ТРОЇЦЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
ПАВЛОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ШІСТНАДЦЯТА СЕСІЯ ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
РІШЕННЯ
від 23 грудня 2021 року село Троїцьке № 1209-16/VІІІ
Про внесення змін до рішення
сільської ради від 23 грудня 2020
року №106-3/VІІІ «Про затвердження
«Програми компенсації
за перевезення окремих пільгових
категорій громадян Троїцької
сільської ради на приміських
маршрутах автомобільним
транспортом загального
користування на 2021-2023 роки»
Відповідно до ст. 26 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, Бюджетного кодексу України, на виконання Законів України „Про Державний бюджет України на 2022 рік”, „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, „Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист”, „Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, „Про охорону дитинства”, „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” та з метою реалізації прав окремих категорій громадян Троїцької сільської ради на пільговий проїзд приміським автомобільним транспортом, враховуючи рекомендації постійної комісії сільської ради з питань планування фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва, сільська рада ВИРІШИЛА:
1. Внести зміни до назви «Програми відшкодування компенсації за перевезення окремих пільгових категорій громадян Троїцької сільської ради на приміських автобусних маршрутах автомобільним транспортом загального користування на 2021-2023 роки» та викласти в новій редакції: «Програма компенсації пільгового проїзду окремих категорій громадян Троїцької сільської ради на приміських маршрутах автомобільним транспортом загального користування на 2021-2023 роки»
2. Внести зміни до «Програми компенсації пільгового проїзду окремих категорій громадян Троїцької сільської ради на приміських маршрутах автомобільним транспортом загального користування на 2021-2023 роки» (додаток 1).
3. Внести зміни до Порядку компенсації пільгового проїзду окремих категорій громадян Троїцької сільської ради на приміських маршрутах автомобільним транспортом загального користування на 2021-2023 рік та викласти його в новій редакції (додаток 2).
4. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію планування фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва.
Сільський голова Олег ЧУПРИНА
Додаток 1
до рішення сесії сільської ради
від 23 грудня 2021 року
№ 1209-16/УІІІ
Програма
компенсації пільгового проїзду окремих категорій громадян Троїцької сільської ради на приміських маршрутах автомобільним транспортом загального користування на 2021-2023 роки
Паспорт Програми
|
1. |
Повна назва Програми |
«Програма компенсації пільгового проїзду окремих категорій громадян Троїцької сільської ради на приміських маршрутах автомобільним транспортом загального користування на 2021-2023 роки»
|
|
2. |
Підстава для виконання Програми |
Закони України „Про Державний бюджет України на 2022 рік, „Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, „Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист”, „Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, „Про охорону дитинства”, „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», постанова Кабінету Міністрів України від 17 05.1993 № 354 „Про безоплатний проїзд пенсіонерів на транспорті загального користування” |
|
3. |
Ініціатор розроблення Програми |
Виконком Троїцької сільської ради |
|
3. |
Розробник Програми |
Виконком Троїцької сільської ради |
|
4. |
Відповідальні виконавці Програми |
Троїцька сільська рада, перевізники, які надають послуги з перевезення на приміських автобусних маршрутах автомобільним транспортом загального користування |
|
5. |
Головна мета Програми |
Реалізація прав окремих категорій громадян на пільговий проїзд автомобільним транспортом, які відповідно до чинного законодавства станом на 01.01.2022 року мають право на безкоштовний проїзд та відшкодування підприємствам –перевізникам за послуги з безкоштовного перевезення пільгових категорій громадян. |
|
6. |
Термін реалізації Програми |
2021-2023 роки |
|
7. |
Обсяг фінансових ресурсів, для реалізації програми |
130,0 |
1 Обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації заходів Програми, може змінюватися шляхом внесення відповідних змін до сільського бюджету впродовж терміну дії Програми.
І. Загальні положення
Програма компенсації пільгового проїзду окремих категорій громадян Троїцької сільської ради на приміських маршрутах автомобільним транспортом загального користування на 2021-2023 роки (далі - Програма) направлена на організацію пільгового проїзду окремих категорій громадян на автомобільному транспорті та забезпечення відшкодування перевізникам втрат від пільгових перевезень окремих категорій громадян на приміських автобусних маршрутах загального користування.
Органи місцевого самоврядування в межах своїх повноважень сприяють створенню належних умов роботи автомобільного транспорту. Його стійке і ефективне функціонування є необхідною умовою покращення умов проживання, рівня життя та соціального доброту громадян, особливо пільгових категорій.
У ході реалізації Програми можливі зміни та доповнення до її змісту в залежності від внесення змін до чинного законодавства.
Виконання зазначеної Програми забезпечить скоординовані дії сільської ради та підприємств – перевізників по наданню послуг з безкоштовного перевезення пільгових категорій громадян.
ІІ. Мета Програми
Метою Програми є реалізація прав окремих категорій громадян на пільговий проїзд автомобільним транспортом, які відповідно до чинного законодавства станом на 01.01.2022 року мають право на безкоштовний проїзд та компенсацію підприємствам – перевізникам за послуги з безкоштовного перевезення пільгових категорій громадян.
ІІІ. Визначення проблем, на розв'язання яких спрямована Програма
Згідно Закону України «Про автомобільний транспорт» пільгові перевезення пасажирів, які відповідно до законодавства користуються такими правами, забезпечують автомобільні перевізники, які здійснюють перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування зобов’язані надати перевізникам, які здійснюють пільгові перевезення пасажирів та пасажирів за врегульованими тарифами, компенсацію відповідно до Закону.
В Законі України „Про Державний бюджет України на 2022 рік” відповідні видатки у вигляді субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам не були передбачені. Ситуація, що склалася, потребує термінового врегулювання, оскільки мешканці Троїцької сільської ради фактично позбавлені права на пільговий проїзд через відсутність фінансового ресурсу, а перевізники несуть фінансові втрати через відсутність компенсаційних виплат за пільгове перевезення окремих категорій громадян.
Стаття 91 Бюджетного кодексу України передбачає видатки з місцевого бюджету на місцеві програми соціального захисту окремих категорій населення та компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян.
Відповідно до чинного законодавства право на пільговий проїзд мають такі категорії:
- учасники бойових дій, інваліди війни (Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»);
- особи, віднесені до 1 та 2 категорії ліквідатори на ЧАЕС, діти - інваліди, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»);
- ветерани військової служби, ветерани органів внутрішніх справ, ветерани Національної поліції, ветерани податкової міліції, ветерани державної пожежної охорони, ветерани Державної кримінально-виконавчої служби України, ветерани служби цивільного захисту, ветерани Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України (Закон України «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист»);
- військовослужбовці, які стали інвалідами внаслідок бойових дій, учасники бойових дій та прирівняні до них особи, а також батьки військовослужбовців, які загинули чи померли або пропали безвісти під час проходження військової служби (Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»);
- реабілітовані особи, які стали інвалідами внаслідок репресій або є пенсіонерами (Закон України «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні»);
- діти з багатодітних сімей ( Закону України «Про охорону дитинства»);
- пенсіонери за віком та інваліди (Постанови Кабінету Міністрів України від 17.05.1993 № 354 «Про безплатний проїзд пенсіонерів на транспорті загального користування», від 16.08.1994 № 555 «Про поширення чинності постанови Кабінету Міністрів України від 17 травня 1993 р. № 354». Міністерство фінансів України за рахунок коштів державного бюджету щорічно передбачати витрати, пов'язані з безплатним проїздом пенсіонерів за віком та інвалідів);
- інші категорії, передбачені законодавством.
Дана Програма забезпечить право на пільговий проїзд окремих категорій громадян автомобільним транспортом на приміських автобусних маршрутах загального користування.
В ОТГ проживає близько 958 осіб, які мають право на пільговий проїзд у приміському автомобільному транспорті загального користування згідно з чинним законодавством, в тому числі: учасники АТО/ООС- 40 особа, учасники бойових дій на територіях інших держав ( воїни інтернаціоналісти)- 17 осіб, особи, які отримали інвалідність внаслідок війни- 1 особи, пенсіонери за віком -532 осіб, люди з інвалідністю -183 осіб, громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи ( категорія 1,2 -ліквідатори) - 5 особи, діти з багатодітних сімей -_181__особи.
Стаття 91 Бюджетного кодексу України передбачає видатки з місцевого бюджету на місцеві програми соціального захисту окремих категорій населення та компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян.
Програму передбачається виконувати протягом 2021-2023 років.
ІV. Обсяги та джерела фінансування
Реалізація Програми проводиться шляхом фінансування відповідно до чинного законодавства за рахунок коштів місцевого бюджету та інших джерел фінансування, не заборонених законодавством.
тис. грн
|
Показник |
2021 рік |
2022 рік |
2023 рік |
|
Компенсація |
70,0 |
30,0 |
30,0 |
|
Усього за період дії Програми |
130,0 |
||
V. Механізм реалізації Програми
Реалізація Програми планується здійснюватися за рахунок нормативно-правових та фінансово-економічних механізмів, які регулюються Порядком компенсації пільгового проїзду окремих категорій громадян Троїцької сільської ради на приміських маршрутах автомобільним транспортом загального користування на 2021-2023 роки», затвердженим пунктом 3 даного рішення (додаток 2) та фінансовими можливостями сільського бюджету на 2022 рік.
VІ. Очікувані результати та ефективність Програми
Виконання Програми дасть можливість знизити соціальну напругу серед пільгової категорії населення Троїцької сільської ради.
Також реалізація Програми забезпечить організацію пільгового проїзду окремих категорій громадян на приміських автобусних маршрутах автомобільним транспортом загального користування та компенсацію збитків перевізникам від пільгових перевезень окремих категорій громадян.
VII. Організація та контроль за виконанням Програми
Виконком Троїцької сільської ради здійснює контроль за виконанням компенсації пільгового проїзду окремих категорій громадян Троїцької сільської ради на приміських маршрутах автомобільним транспортом загального користування на 2021-2023 роки» та при необхідності вносить пропозиції щодо її коригування.
Секретар сільської ради Лариса КРУПСЬКА
Додаток 2
до рішення сесії
від 23 грудня 2021 року
№1209-16/УІІІ
ПОРЯДОК
компенсації пільгового проїзду окремих категорій громадян Троїцької сільської ради на приміських маршрутах автомобільним транспортом загального користування на 2021-2023 роки»
І. Загальні положення
1.1. Цей порядок визначає єдиний механізм відшкодування перевізникам компенсаційних виплат, пов’язаних з перевезенням громадян, які мають право на пільги в автомобільному транспорті приміського сполучення (за винятком таксі) за рахунок коштів сільського бюджету.
1.2. Законодавчою та нормативно-правовою базою Порядку є Бюджетний кодекс України, Закони України «Про автомобільний транспорт», «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», постанови Кабінету Міністрів України від 17.05.1993 №354 «Про безплатний проїзд пенсіонерів на транспорті загального користування» та від 16.08.1994 № 555 «Про поширення чинності постанови Кабінету Міністрів України від 17 травня 1993 р. № 354», Закони України «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам», «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам», «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист», «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про охорону дитинства».
1.3.Загальна сума відшкодування втрат, пов’язаних з перевезенням громадян, які мають право на пільги у автомобільному транспорті приміського сполучення, визначається кошторисними призначеннями на відповідний рік за рахунок коштів місцевого бюджету.
1.4.Компенсаційні виплати проводяться на підставі договорів про компенсацію за перевезення окремих пільгових категорій громадян Троїцької сільської ради на приміських автобусних маршрутах автомобільним транспортом загального користування, укладених між перевізниками і Троїцької сільською радою, яка є головним розпорядником коштів, призначених для компенсації за пільгове перевезення окремих категорій громадян.
1.5. Перевізники – отримувачі компенсаційних виплат за рахунок коштів місцевого бюджету за пільговий проїзд окремих категорій громадян для укладання договору з сільською радою подають наступну інформацію:
- заяву на укладання договору;
- виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців;
- копію чинного договору про організацію перевезення пасажирів;
- копію ліцензії;
- копію розкладу руху автобусів на маршрутах;
- копію свідоцтва про реєстрацію платника податку (за наявності);
- довідку про маршрути, в якій вказується:
найменування маршруту;
назва і адреса відправного пункту та пункту прибуття;
встановлені тарифи (вартість проїзду).
1.6. Обліку підлягають поїздки пільгових категорій громадян, яким відповідно до законодавства України, надано право пільгового проїзду в автомобільному транспорті загального користування приміського сполучення.
Перелік пільгових категорій громадян для відшкодування вартості пільгового проїзду автомобільним транспортом загального користування на приміських автобусних маршрутах
|
№ з/п |
|
Перелік пільгових категорій |
|
1. |
Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту |
1. інваліди війни (згідно посвідчення «Інваліда війни»); 2. учасники бойових дій (згідно посвідчення «Учасник бойових дій») 3. ветерани війни (згідно посвідчення «Ветеран війни») |
|
2. |
Постанова Кабінету Міністрів України від 17 05.1993 № 354 „Про безоплатний проїзд пенсіонерів на транспорті загального користування” |
1. пенсіонери за віком (на підставі пенсійного посвідчення) |
|
3. |
Закони України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам» |
1. інваліди та діти-інваліди (на підставі посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги); 2. особи, які супроводжують інвалідів І групи або дітей-інвалідів (не більше одного супроводжуючого) – по факту супроводження |
|
4. |
Закон України „Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист” |
ветерани військової служби; 2. ветерани органів внутрішніх справ; 3. ветерани Національної поліції; 4. ветерани податкової міліції; 5. ветерани державної пожежної охорони; 6. ветерани Державної кримінально-виконавчої служби України; 7. ветерани служби цивільного захисту; 8. ветерани Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України. При пред’явлені посвідчень відповідного зразка |
|
5. |
Закон України «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні» |
реабілітовані особи (на підставі посвідчення) |
|
6. |
Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» |
громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (ліквідатори ЧАЕС 1 та 2 категорії) (на підставі посвідчення) |
|
7. |
Закон України „Про охорону дитинства” |
діти з багатодітних сімей (на підставі посвідчення) |
ІІ. Облік фактичних перевезень громадян, яким надано право безоплатного проїзду автомобільним транспортом на приміських маршрутах та визначення суми компенсації за перевезення окремих пільгових категорій громадян
2.1. Безкоштовне перевезення пільгових категорій громадян, що мають право на безплатний проїзд згідно з чинним законодавством та вказаних у пп. 1.6 даного Порядку, здійснюється пасажирським автотранспортом на умовах, визначених договором на перевезення пасажирів автомобільним транспортом, укладеним між перевізниками та Троїцькою сільською радою.
2.2. При посадці в автобус пільговик пред’являє водієві посвідчення про право на безкоштовне (пільгове) перевезення встановленого зразка.
2.3. Розрахунки фактично виконаних обсягів перевезень пільгових категорій населення в автобусах приміських маршрутів загального користування за календарний місяць виконуються перевізниками на підставі фактичної кількості перевезених громадян на місяць та вартості проїзду по кожному маршруту окремо.
2.4. В термін до 10-го числа місяця наступного за звітним, перевізники подають до Троїцької сільської ради розрахунок компенсаційних виплат за пільгове перевезення окремих категорій громадян у приміському автотранспорті за відповідний місяць.
ІІІ. Порядок проведення компенсаційних виплат
3.1. Троїцька сільська рада на підставі розрахунків про фактично виконані обсяги перевезень окремих категорій громадян, що надаються перевізниками, забезпечує компенсацію вартості пільгового проїзду на розрахунковий рахунок перевізників.
3.2. Троїцька сільська рада бере бюджетні зобов’язання та здійснює відповідні видатки в межах бюджетних асигнувань.
ІV. Контроль та відповідальність за порушення договірних умов
4.1. Перевізник несе повну відповідальність за надання пільг на проїзд окремих категорій громадян за рахунок коштів місцевого бюджету та за достовірність поданих розрахунків.
V. Порядок розгляду спорів
5.1. Спори, що виникають між перевізниками та Троїцькою сільською радою вирішуються шляхом переговорів.
5.2. У випадках недосягнення згоди між Троїцькою сільською радою та перевізниками спори вирішуються згідно з чинним законодавством України.
Секретар сільської ради Лариса КРУПСЬКА
заходи Програми національно-патріотичного виховання.docx
Додаток до програми Захист прав дітей.xlsx
ТРОЇЦЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
ПАВЛОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ ШІСТНАДЦЯТА СЕСІЯ ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
РІШЕННЯ
від 23 грудня 2021 року село Троїцьке № 1214-16/VІІІ
Відповідно до статей 143, 144 Конституції України, керуючись статтями 23,76 Бюджетного кодексу України, пунктом 23 частини 1 статті 26 та 61 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік», враховуючи рішення обласної ради від 03.12.2021 року №149-9/VIII «Про обласний бюджет на 2022 рік», висновки та рекомендації постійної комісії з питань планування фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва сільська рада ВИРІШИЛА:
1. Визначити на 2022 рік:
доходи бюджету Троїцької сільської територіальної громади у сумі 127 135 628,00 гривень, у тому числі доходи загального фонду – 126 549 803,00 гривень, доходи спеціального фонду– 585 825,00 гривень згідно з додатком 1 до цього рішення;
видатки бюджету Троїцької сільської територіальної громади у сумі 127 135 628,00 гривень, у тому числі видатки загального фонду – 125 052 803,00 гривень, видатки спеціального фонду – 2 082 825,00 гривень;
профіцит за загальним фондом бюджету Троїцької сільської територіальної громади в сумі 1 497 000,00 гривень згідно з додатком 2 до цього рішення;
дефіцит за спеціальним фондом бюджету Троїцької сільської територіальної громади в сумі 1 497 000,00 гривень згідно з додатком 2 до цього рішення;
оборотний залишок бюджетних коштів бюджету Троїцької сільської територіальної громади у розмірі 250 000,00 гривень, що становить 0,20 відсотків видатків загального фонду бюджету Троїцької сільської територіальної громади визначених цим пунктом;
резервний фонд бюджету Троїцької сільської територіальної громади у розмірі 150 000,00 гривень, що становить 0,12 відсотків видатків загального фонду бюджету Троїцької сільської територіальної громади, визначених цим пунктом.
2. Затвердити бюджетні призначення головним розпорядникам коштів бюджету Троїцької сільської територіальної громади на 2022 рік у розрізі відповідальних виконавців за бюджетними програмами згідно з додатком 3 до цього рішення.
3. Затвердити на 2022 рік міжбюджетні трансферти згідно з додатком 4 до цього рішення.
4. Затвердити на 2022 рік обсяги капітальних вкладень бюджету у розрізі інвестиційних проектів згідно з додатком 5 до цього рішення.
5. Затвердити розподіл витрат бюджету Троїцької сільської територіальної громади на реалізацію місцевих/регіональних програм у сумі 18 692 656,00 гривень згідно з додатком 6 до цього рішення.
6. Установити, що у загальному фонді бюджету Троїцької сільської територіальної громади на 2022 рік:
1) до доходів належать надходження, визначені статтею 64 Бюджетного кодексу України та трансферти, визначені статтями 97, 101, 1032, 1033 Бюджетного кодексу України.
2) джерелами формування у частині фінансування є надходження, визначені статтею 72 Бюджетного кодексу України.
7. Установити, що джерелами формування спеціального фонду бюджету Троїцької сільської територіальної громади на 2022 рік:
1) у частині доходів є надходження, визначені статтями 691 Бюджетного кодексу України з урахуванням доходів, визначених у частині першій статті 71 Бюджетного кодексу України;
2) у частині фінансування є надходження, визначені пунктом 10 частини першої статті 71, пунктом 2 статті 72 Бюджетного кодексу України.
8. Установити, що у 2022 році кошти, отримані до спеціального фонду бюджету Троїцької сільської територіальної громади згідно з відповідними пунктами статті 691, 71, 72 Бюджетного кодексу України, спрямовуються на реалізацію заходів, визначених частиною 2 статті 70 та частиною 2 статті 71 Бюджетного кодексу України.
9. Визначити на 2022 рік відповідно до статті 55 Бюджетного кодексу України захищеними видатками бюджету Троїцької сільської територіальної громади видатки загального фонду на:
оплату праці працівників бюджетних установ;
нарахування на заробітну плату;
придбання медикаментів та перев’язувальних матеріалів;
забезпечення продуктами харчування;
оплата комунальних послуг та енергоносіїв;
соціальне забезпечення;
поточні трансферти місцевим бюджетам.
10. Відповідно до пункту 8 статті 16 Бюджетного кодексу України надати право начальнику фінансового відділу Троїцької сільської ради за погодженням з постійною комісією з питань планування, фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва в межах поточного бюджетного періоду здійснювати на конкурсних засадах розміщення тимчасово вільних коштів бюджету Троїцької сільської територіальної громади на депозитах з подальшим їх поверненням до кінця поточного бюджетного періоду.
11. Відповідно до статей 43, 73 Бюджетного кодексу України надати право виконавчому комітету Троїцької сільської ради в особі начальника фінансового відділу отримувати у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, позики на покриття тимчасових касових розривів бюджету Троїцької сільської територіальної громади, пов’язаних із забезпеченням захищених видатків загального фонду, в межах поточного бюджетного періоду за рахунок коштів єдиного казначейського рахунку на договірних умовах без нарахування відсотків за користування цими коштами з обов'язковим їх поверненням до кінця поточного бюджетного періоду.
12. На виконання вимог Бюджетного кодексу України та наказу Міністерства фінансів України від 26 серпня 2014 року № 836 „Про деякі питання запровадження програмно-цільового методу складання та виконання місцевих бюджетів», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10 вересня 2014 року за № 1103/25880 (зі змінами), головним розпорядникам коштів бюджету Троїцької сільської територіальної громади забезпечити:
1) розробку проектів паспортів бюджетних програм і надання їх на затвердження фінансовому відділу Троїцької сільської ради протягом 45 днів з дня набрання чинності цього рішення;
2) здійснення управління бюджетними коштами у межах встановлених їм бюджетних повноважень та оцінки ефективності бюджетних програм, забезпечуючи ефективне, результативне і цільове використання бюджетних коштів, організацію та координацію роботи розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачів бюджетних коштів у бюджетному процесі;
3) доступність інформації про бюджет відповідно до законодавства, а саме:
здійснення публічного представлення та публікації інформації про бюджет за бюджетними програмами та показниками, бюджетні призначення щодо яких визначені цим рішенням, відповідно до вимог та за формою, встановленими Міністерством фінансів України, до 15 березня 2022 року;
оприлюднення паспортів бюджетних програм у триденний строк з дня затвердження таких документів;
4) забезпечити у повному обсязі проведення розрахунків за електричну та теплову енергію, водопостачання, водовідведення, природний газ та послуги зв’язку, які споживаються бюджетними установами, та укладання договорів за кожним видом енергоносіїв у межах встановлених відповідним головним розпорядником бюджетних коштів обґрунтованих лімітів споживання тощо.
13. Надати право сільському голові у процесі виконання бюджету Троїцької сільської територіальної громади протягом бюджетного року своїми розпорядженнями за погодженням з постійною комісією з питань планування фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва з подальшим затвердженням їх на сесіях сільської ради з метою забезпечення використання коштів субвенцій та дотацій з державного та інших бюджетів: збільшувати (зменшувати) дохідну та видаткову частини бюджету Троїцької сільської територіальної громади на суми обсягів міжбюджетних трансфертів після прийняття відповідних рішень та нормативно-правових актів.
14. Керуючись статтею 23 Бюджетного кодексу України, у процесі виконання бюджету Троїцької сільської територіальної громади:
надати право фінансовому відділу Троїцької сільської ради за обґрунтованим поданням головного розпорядника бюджетних коштів здійснювати перерозподіл бюджетних асигнувань, затверджених у розписі бюджету та кошторисі, в розрізі економічної класифікації видатків бюджету, а також в розрізі класифікації кредитування бюджету - щодо надання кредитів з бюджету у межах загального обсягу бюджетних призначень за бюджетною програмою окремо за загальним та спеціальним фондами бюджету.
15. Керуючись частинами 6,8 статті 23 Бюджетного кодексу України у процесі виконання бюджету Троїцької сільської територіальної громади здійснювати за рішенням виконавчого комітету Троїцької сільської ради, погодженим з постійною комісією з питань планування фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва:
перерозподіл бюджетних призначень, якщо після прийняття рішення про бюджет сільської територіальної громади повноваження на виконання функцій, завдань або надання послуг, на які затверджено бюджетне призначення, у тому числі за видатками бюджету розвитку, передається відповідно до законодавства від одного головного розпорядника бюджетних коштів до іншого головного розпорядника бюджетних коштів;
перерозподіл видатків бюджету за кодами програмної класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів у межах загального обсягу бюджетних призначень головного розпорядника бюджетних коштів за бюджетними програмами, включаючи резервний фонд бюджету, додаткові дотації та субвенції, а також за бюджетною програмою збільшення видатків розвитку за рахунок зменшення інших видатків (окремо за загальним та спеціальним фондами бюджету). Забезпечити подальше затвердження цих змін на сесіях сільської ради.
16. У разі внесення змін до наказів Міністерства фінансів України від 14.01.2011 року № 11 «Про бюджетну класифікацію» (зі змінами) та від 20.09.2017 року № 793 «Про затвердження складових програмної класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів» (зі змінами) дозволити фінансовому відділу Троїцької сільської ради здійснювати внесення змін до розпису бюджету сільської територіальної громади на 2022 рік за джерелами доходів і напрямами видатків головних розпорядників коштів бюджету сільської територіальної громади за кодами програмної класифікації видатків та кредитування місцевих бюджетів.
17. На виконання пункту 4 статті 77 Бюджетного кодексу України головним розпорядникам коштів бюджету сільської територіальної громади забезпечити в першочерговому порядку потребу в коштах: на оплату праці працівників бюджетних установ відповідно до встановлених законодавством України умов оплати праці та розміру мінімальної заробітної плати; на проведення розрахунків за електричну та теплову енергію, водопостачання, водовідведення, природний газ та послуги зв’язку, які споживаються бюджетними установами, та укладення угод за кожним видом енергоносіїв у межах, установлених відповідним головним розпорядником бюджетних коштів обґрунтованих лімітів споживання в натуральних одиницях відповідно до встановлених асигнувань, взяти під особистий контроль реалізацію заходів з енергозбереження у бюджетній сфері, забезпечити повне оснащення бюджетних установ сучасними приладами обліку газу, води, теплової та електричної енергії.
18. Установити, що це рішення набирає чинності з 01 січня 2022 року.
19. Дане рішення підлягає опублікуванню в десятиденний строк з дня його прийняття відповідно до частини четвертої статті 28 Бюджетного кодексу України.
20. Додатки 1 – 6 до цього рішення є його невід’ємною частиною.
21. Контроль за виконанням рішення покласти на постійну комісію з питань планування фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва.
Сільський голова Олег ЧУПРИНА
ТРОЇЦЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
ПАВЛОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ШІСТНАДЦЯТА СЕСІЯ ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
РІШЕННЯ
від 23 грудня 2021 року село Троїцьке № 1211-16/VІІІ
Про затвердження програми
“Освіта Троїцької сільської
територіальної громади на
2022-2024 роки”
Керуючись п. 16 ст. 43 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні”, Законом України «Про освіту», з метою забезпечення підвищення якості освіти і виховання, створення належних умов для освітньої роботи, забезпечення рівного доступу до здобуття якісної освіти, враховуючи висновки та рекомендації постійної комісії з питань планування фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва, сільська рада ВИРІШИЛА :
1.Затвердити Програму «Освіта Троїцької сільської територіальної громади на 2022-2024 роки» (додатки 1, 2).
2.Затвердити Перелік завдань і заходів Програми «Освіта Троїцької сільської територіальної громади на 2022-2024 роки» (додаток 3).
3. Рекомендувати відділу соціально-гуманітарного розвитку виконавчого комітету Троїцької сільської ради надавати сільській раді узагальнену інформацію щодо реалізації заходів програми.
4. Контроль по виконанню даного рішення покласти на постійну комісію з питань планування фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва.
Сільський голова Олег ЧУПРИНА
ПРОГРАМА
«Освіта Троїцької сільської територіальної громади
на 2022-2024 роки»
ЗМІСТ
І. Паспорт Програми (Додаток 1)
ІІ. Загальна частина.
ІІІ. Мета Програми.
ІV. Завдання Програми.
V. Аналіз факторів впливу на проблему та ресурсів для реалізації
VI. Основні шляхи реалізації завдань Програми
VII. Фінансове забезпечення
VIII. Очікувані результати
IX. Контроль за виконанням Програми
X. Заходи Програми «Освіта Троїцької сільської територіальної громади на 2022-2024 роки»
ІІ. Загальна частина
Сучасна освіта стає стратегічною основою розвитку особистості. Вона формує, виховує людину, здатну до саморозвитку, до опрацювання різноманітної інформації, використання одержаних знань, які необхідні їй для подальшого життєвого та професійного вибору, допоможуть орієнтуватися в сучасних реаліях, бути підготовленою до життя. Цього потребує сучасне суспільство, ринок праці, що стрімко розвивається. Перехід від індустріального до інформаційно-технологічного суспільства неможливий без впровадження особистісно орієнтованих технологій навчання, максимальної індивідуалізації навчального процесу, створення умов для саморозвитку і самонавчання дітей, осмисленого визначення ними своїх можливостей і життєвих цінностей. Програма «Освіта Троїцької сільської територіальної громади на 2022-2024 роки» (далі – Програма) розроблена з метою забезпечення стабільного розвитку освіти в населених пунктах громади. У цій Програмі враховані завдання, визначені законами України, указами Президента України, урядовими документами в галузі освіти, а також основним положеннями концепції «Нової української школи».
ІІІ. Мета Програми
Метою Програми є забезпечення конституційного права громадян на здобуття всіх рівнів освіти (дошкільної, повної загальної середньої), оптимізація мережі навчальних закладів,підвищення якості освіти і виховання, інноваційний розвиток, адаптація до соціально орієнтованої ринкової економіки, інтеграція в європейський та світовий освітній простір, забезпечення рівного доступу до здобуття якісної освіти, удосоналення механізму управління та фінансування, соціальний захист усіх учасників навчально-виховного процесу; участі дітей та працівників закладів освіти в зональних, обласних, всеукраїнських та міжнародних конкурсах, змаганнях, виставках,коференціях, фестивалях тощо.
ІV. Завдання Програми
Необхідність розробки Програми зумовлена проведенням реформ у галузях освіти, місцевого самоврядування та адміністративно - територіального устрою. Одним із вагомих управлінських повноважень, які отримали органи місцевого самоврядування територіальних громад є право і можливість на формування власної і ефективної системи забезпечення освітніми послугами населення своєї громади. З урахуванням соціальної значимості сектора освіти і домінуючого обсягу видаткової частини бюджету територіальної громади на її утримання, це завдання є одним із першочергових і найбільш актуальних. Загальна спрямованість модернізації освіти територіальної громади полягає у необхідності привести її у відповідність до європейських стандартів, потреб сучасного життя, цілеспрямовано орієнтувати на задоволення запитів жителів населених пунктів щодо якісної та доступної освіти. Таким чином, головною проблемою, на розв’язання якої спрямована Програма, є вдосконалення системи освіти, утворення єдиного освітнього простору в межах територіальної громади, пошук ефективних шляхів підвищення якості освітніх послуг, впровадження сучасних інноваційних технологій і засобів навчання, виховання у молоді патріотизму, поваги та шани до рідної країни.
Програма ставить завдання:
V. Аналіз факторів впливу на проблему та ресурсів для реалізації
Слабкі сторони
§ недостатнє фінансування галузі освіти;
§ зменшення кількості класів, учнів ЗЗСО;
§ недостатнє матеріальнотехнічне забезпечення закладів освіти;
§ недостатній рівень соціального захисту педагогічних працівників, молодих спеціалістів;
Можливості
§ створення єдиного освітньоінформаційного середовища для якісної освіти;
§ створення умов для інноваційного розвитку закладів освіти;
§ оптимізація мережі навчальних закладів;
§ створення сприятливих умов для гармонійного розвитку учнів, їх здібностей, підготовки до самостійного життя;
§ подолання відомчої неузгодженості у вирішенні проблем освіти і виховання.
Ризики
§ зниження престижу освіти та престижності педагогічної праці;
§ руйнування системи виховання підростаючого покоління;
§ розповсюдження соціальнонегативних явищ в дитячому та молодіжному середовищі;
§ формалізм у роботі посадових осіб, керівних кадрів, педагогічних працівників.
VI. Основні шляхи реалізації завдань Програми
Основними шляхами та засобами реалізації завдань Програми є
- створення умов для надання якісної освіти шляхом упровадження в навчально-виховний процес педагогічних інновацій і технологій;
- забезпечення рівних можливостей у здобутті якісної освіти;
- дотримання державних стандартів освіти;
- забезпечення доступності і якості дошкільної освіти;
- створення умов для інтелектуального самовдосконалення молоді, творчого розвитку особистості;
- удосконалення системи формування здорового способу життя учнівської молоді;
- забезпечення кадрами та підвищення соціального статусу педагогів;
- забезпечення реалізації права на освіту дітей з особливими потребами;
- удосконалення системи психологічного супроводу навчально-виховного процесу;
- забезпечення навчальних закладів матеріально-технічним, навчально-методичним, інформаційно-комунікаційним оснащенням;
- побудова освітнього процесу на ідеології формування компетенцій учнів та вихованців;
- створення комфортних соціально-психологічних умов діяльності для всіх учасників освітнього процесу.
VII. Фінансове забезпечення
Фінансове забезпечення Програми здійснюється державним бюджетом, бюджетом сільської територіальної громади, а також за рахунок інших джерел, не заборонених чинним законодавством. Обсяг фінансування Програми уточнюється щороку на відповідний рік у межах прогнозованих показників та можливостей дохідної частини бюджету, а також за рахунок інших джерел не заборонених чинним законодавством.
VIII. Очікувані результати Програми
Реалізація Програми дасть можливість забезпечити перехід освітньої галузі громади на новий якісний рівень, що сприятиме:
IX. Контроль за виконанням Програми
Контроль за виконанням Програми здійснює постійна комісія Троїцької сільської ради з питань планування фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва. Відділ соціально-гуманітарного розвитку Троїцької сільської ради подає виконавчому комітету сільської ради інформацію про виконання Програми щороку до 15 грудня та підсумки виконання – до 15 січня. Хід виконання Програми заслуховує профільна постійна комісія сільської ради по мірі необхідності.
Секретар сільської ради Лариса КРУПСЬКА
ТРОЇЦЬКА СІЛЬСЬКА РАДА
ПАВЛОГРАДСЬКОГО РАЙОНУ ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ ШІСТНАДЦЯТА СЕСІЯ ВОСЬМОГО СКЛИКАННЯ
РІШЕННЯ
від 23 грудня 2021 року село Троїцьке № 1213-16/VІІІ
|
Про внесення змін до рішення сільської ради від 26 січня 2018 року № 90–5/VІІ «Програма розвитку земельних відносин та охорони земель Троїцької сільської ради на 2018-2022 роки»
|
Керуючись пунктом 22 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», з метою забезпечення життєдіяльності сільського населення, подальшого розвитку соціальної сфери сіл, враховуючи висновки та рекомендації спільного засідання постійних комісій сільської ради з питань планування фінансів, бюджету, планування соціально-економічного розвитку, інвестицій та міжнародного співробітництва, питань земельних відносин, природокористування, планування території, будівництва, архітектури, охорони пам’яток, історичного середовища та благоустрою та питань комунальної власності, житлово-комунального господарства, енергозбереження та транспорту, сільська рада ВИРІШИЛА:
1. Внести зміни до «Програми розвитку земельних відносин і охорони земель Троїцької сільської ради на 2018 – 2022 роки», до переліку завдань і заходів Програми згідно з додатками 1, 2.
2. Контроль по виконанню даного рішення покласти на постійну комісію сільської ради з питань земельних відносин, природокористування, планування території, будівництва, архітектури, охорони пам’яток, історичного середовища та благоустрою.
Сільський голова Олег ЧУПРИНА